CHP’li Gürer: ‘Engelliler devletten sadaka istemiyor’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelli bireylerin toplumdan acıma, devletten sadaka beklemediğini belirterek, onları yaşamın içine adapte edecek olanakların halk eliyle sağlanması gerektiğini söyledi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, engellilere karşın 2005 yılında meydana çıkan kanunda beklenen değişikliklerin hala tamamlanamadığını öne sürdü.

Engellilerin şehir halkı yaşamıyla ilgili planlamalarda yapılması kanunen zorunlu düzenlemelerin de istenilen sonuçları vermediğini bahis eden Gürer, yaşanan sıkıntıları paylaştı.

“Engelliler toplumdan acınacak şey beklemiyor. Engelliler devletten sadaka istemiyor. Engelliler diyor ki (bize meslek olanakları sağlansın).” ifadesini kullanan Gürer, kamuda engellilere ayrılan yüzde 3 kotanın yüzde 6’ya çıkarılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Gürer, yüzde 3’lük kotanın da uygulanmadığını ileri sürerek, “Engelliler, kendilerini yaşamın içine adapte edecek olanakların millet eliyle sağlanmasını bekliyor.” diye konuştu.

Zorunlu tıbbı cihazlar için yapılan düzenlemeler olsa da bunların da tatmin edici olmadığını gösteren Gürer, engellilerin yaşamlarını iyileştirmek için yapılacak çok alıştırma olduğunu söyledi.

En Az ücretin belirlenmesiyle ilgili tarafların görüşmelere başlayacağını anımsatan Gürer, “İktidara çağrımız, işverenin yanına yok işçinin yanına durmasıdır.” dedi.

Ömer Fethi Gürer, 400 bine yakın çiftçiye kredi veren Tarım Kredi Kooperatifi’nin borç yapılandırmasının olmaması, faizlerin silinmemesinin çiftçileri ciddi anlamda mağdur ettiğini öne sürerek, yapılacak bir düzenlemeyle kooperatif borçlarının ötelenip faizlerin silinmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ertuğrul Subaşı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *