CHP’li Kaya, asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olmasını istedi

CHP Ankara Milletvekili Şimşek Kaya, asgari ücretin işçi ve ailesinin minimum düzeyde geçimini sağlayacak seviyeye çekilmesi gerektiğini belirterek minimum 3 bin 100 lira olmasını istedi.

Kaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin fırsat eşitliği, adaletli gelir dağılımı ve en düşük hayat koşullarını sağlamadığını savundu.

Türkiye’de 40 milyon kişinin arzu sınırının aşağıda yaşadığını öne süren Kaya, “Minimum vergi 3 bin 100 liradan az olmamalı. Asgari aidat emekçi ve ailesinin asgari düzeyde geçimini sağlayacak seviyeye çekilmeli.” dedi.

Asgari ücretten aidat alınmaması gerektiğini söyleyen Kaya, “Minimum ücret sonrası ilk ücret basamağı oranı yüzde 10 olmalı. En Düşük vergi milli düzeyde tek ve yıllık belirlenmeli. Minimum vergi belirlenirken kamuda geçerli olan minimum aylık tutarı da dikkate alınmalı.” diye konuştu.

SGK prim payının 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmasını öneren Kaya, kısa egzersiz ödeneğinin yeni belirlenecek en az ödenti seviyesine çekilmesi, gelir kaybı yaşamış işçilerle kayıt dışı çalışanlar için asgari ödenti seviyesinde nakdi takviye sağlanması gerektiğini de kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sinan Uysal

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *