‘Çin’e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri’ye ulaşmak üzere’

Sakarya’da TÜRASAŞ tesislerinde yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanarak üretimi tamamlanan çabuk trenin tesisinde incelemelerde yer alan ve demir yolları sektöründe büyük gelişme olduğunu bildiren Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “42 konteynerlik trenimizi Çin’e uğurladık. Şuanda Kayseri‘ye ulaşmak üzere trenimiz, bazıları bundan o kadar hoşnut kalmasa da gelişen ve gelişen ülkemizi çekemeyenler emrindeki ki bununla ilgili de iftiralarını daima atacaklardır. Biz işimize bakıyoruz, şuan trenimiz Kayseri’ye ulaşmak üzere” dedi.

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kadar üretilen milli elektrikli tren setinin maksimum hızı 160 kilometreye ulaşıyor. 2013 yılında alınan kararla milli elektrikli tren setlerini üretmek için görevlendirilen TÜRASAŞ, yılda 240 adet alüminyum gövdeli vasıta üretmek için hazır duruma geldi. Milli tren üretimini incelemede bulunmak için Sakarya’ya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Demiryolu araçları alüminyum karoser imal fabrikasını gezerek veri aldıktan sonra yerli ve ulusal kaynaklar ile tasarlanan tren hakkında açıklamalarda bulundu. Demir yolları sektöründe büyük bir gelişme olduğunu bildiren Karaismailoğlu, törenle Çin’e uğurlanan 42 konteynerlik trenin şuanda Kayseri bölgesinde olduğunu belirtti. Türkiye’nin Çin’den Londra’ya kadar uzanan demir ipek yolunun tam ortasında az kalsın bir mihenk taşı olduğunu bildiren Bakan Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde Çin’den hareket eden trenlerin Marmaray üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya başladığını vurguladı. Yerli ve Ulusal anapara ile üretilen elektrikli süratli tren hakkında açıklamada yer alan Bakan Karaismailoğlu, 2021 yılının Haziran ayında gezgin kullanılarak deneme edileceğini duyurdu.

KUZEY MARMARA OTOYOLU’NUN SON KESİMİ 26 ARALIK’TA HİZMETE GİRİYOR

26 Aralık tarihinde İzmit ile Akyazı arasındaki 72 kilometrelik kesimini Adapazarı’nda ki yapılacak törenle açılacağını bildiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’nin her bir noktasını ilmek ilmek örerek, her bir noktada vatandaşlarımızı birbirine bağlıyoruz. Karada, havada, raylı sistemlerde ve hatta uzayda mükemmel çalışmalarımız var. Karayollarında 28 bin kilometrelik bölünmüş yol ağımız ile birlikte ülkemizin yüzde 85’ine hizmet veriyoruz. 28 bin kilometrelik ayrılmış yol ağı yapmamız sonucunda ülkemizdeki trafik hareketliliği yüzde 69 artmasına karşın, kaza oranlarında yüzde 80’e varan iyileşmeler yani düşüşler oldu. Bu şekilde ülkemiz, dünyanın en güvenli ve kaliteli yollarına sahip oldu. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde Sakarya’ya her yerde gelerek, Kuzey Marmara Otoyolunu planlandığı gibi 26 Aralık’ta son kesim olan İzmit ile Akyazı arasındaki 72 kilometrelik kesimini de Adapazarı’nda fakat törenimiz ile İnşaallah vatandaşımıza, milletimize kazandırmış olacağız. Böylelikle 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolunu da tamamlamış oluyoruz. Bu büyük eseri milletimize, vatandaşımıza kazandırmış olacağız” dedi.

5A uydumuzu uzaya fırlatmak için sabırsızlık ile bekliyoruz

5A uydusunun bu ay sonunda uzaya fırlatmak için gün saydıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, “26 tane havalimanımızı 56’ya çıkarttık. Son 18 yılda 30 milyon olan gezgin sayısını 210 milyonun üzerine çıkarttık. Malumlarınız pandemi sürecinde hava yolu büyük bir darbe aldı ve yolculuklar azaldı lakin tekrar Türk Hava Yolları en fazla uçuşta Avrupa’nın birinci hava yolu şirketi olarak geçen ay duyuru edildi ve tekrar İstanbul Havalimanı da en yoğun yolculukların yapıldığı havalimanlarından bir tanesi oldu. 5A uydumuzu bu ayın sonunda uzaya fırlatmak için sabırsızlık ile bekliyoruz. Tekrar 5A ve peşinden 6A’nın da takiplerini yapıyor ve ilerliyoruz” diye konuştu.

BİZ İŞİMİZE BAKIYORUZ, TRENİMİZ KAYSERİ’YE GELMEK ÜZERE

İstanbul’dan, Çin’e içten yola meydana çıkan trenden bazı kesimlerin pek hoşnut kalmadığını ve ülkeyi çekemeyenlerin bununla ilgili de itirafları attıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, trenin Kayseri’ye gelmek üzere olduğunu açıklayarak, “Ülkemizde demiryolu konusunda da çok büyük atılımlar var. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha büyük işler başaracağız. Yük hatlarımızı daha güvenli, konforlu ve daha süratli, elektrikli ışık halkası getirerek buradaki siklet nakliye oranlarımızı da kısa zamanda yüzde 10’lara çıkartmayı hedefliyoruz. Orta kuşağın bütün ortasında olan ülkemiz, Çin’den, Londra’ya değin uzanan demir ipek yolunun bütün ortasına bir mihenk taşı gibi. Marmaray’da bunun bütün ortasında ve kritik noktasında, geçtiğimiz günlerde Çin’den, trenler bundan böyle Avrupa’ya ulaşmaya başladı Marmaray’ı kullanarak. İlk defa da geçtiğimiz Cuma günü yaptığımız törenle İstanbul Çerkezköy’den kalkan 42 konteynerlik trenimizi Çin’e uğurladık. şu anda Kayseri’ye varmak üzere trenimiz, bazıları bundan o kadar hoşnut kalmasa da büyüyen, çoğalan ve artan ülkemizi çekemeyenler yan fakat bununla ilgili de iftiralarını her zaman atacaklardır. Biz işimize bakıyoruz, şuan trenimiz Kayseri’ye ulaşmak üzere. İnşallah yarın itibari ile ülkemizden çıkış yaparak en kısa zamanda yaklaşık 12 gün sürecek olan yolculuğuna devam ediyor” biçiminde konuştu.

DEMİRYOLLARINDA YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATTIK

Demiryollarında yeni bir devir başlattıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Birbirine bağladığımız bu halkaların en önemlilerinden biri adeta reformist bir manzara açısıyla yeni bitmiş ele aldığımız demiryollarımızdır. Siklet ve gezgin taşımacılığında demiryollarımızı en bereketli şekilde uygulamak ve lojistik alanında bir rekabet avantajına döndürmek için bugüne dek çok büyük bir mücadele gösterdik. Ayrıca alt yapısal keza de donanımsal olarak inovatif ve gözü kara adımlar attık. Mevcut hatları rehabilite ettik. Yeni hatları halkımızın kullanımına sunduk. YHT projesi ile halkımızın idareli ve süratli ulaşım ihtiyacını giderdik. Türkiye’den hatta Avrupa’dan Çin’e sürekli olarak tartma ve yolcu taşımacılığının demiryolu aracılığı ile yapılabilmesi, hayata geçirdiğimiz Marmaray Projesi ve Anadolu boyunca sürekli ışık halkası getirdiğimiz demiryollarımız sayesinde muhtemel olmuştur. Deyim yerindeyse demiyollarında yeni bir devir başlattık. Bütün bunları büyük bir ülke olduğumuza inanarak, kendimize güvenerek ve vatandaşlarımıza en iyisini sağlamak azmiyle yaptık” ifadelerine yer verdi.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TRENİN YOLCULU TESTLERİ HAZİRAN AYINDA

2020 yılının birincil yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında çabuk üretimine başlanacağını duyuran Bakan Adil Karaismailoğlu, “Tüm bu atılımlar içinde, bir diğer değerli olan ise kendi araçlarımızı ve donanımlarımızı geliştirip üretebilmektir. Büyük Türkiye’ye yaraşan, kendi teknolojik birikimimiz, kendi deneyimimizle yerli ve milli ürünlerimizi ortaya hazırlamak olmalıdır. Bugün burada bu gayeye en iyi şekilde hizmet eden güzide kurumumuz TÜRASAŞ’ta olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bayrağımıza ve vatanımıza gönül vermiş herkesi gururlandıran TÜRASAŞ bildiğiniz gibi bir süre önce TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ VE TÜDEMAŞ’ı da çatısı aşağıda topladı. Kurumlarımızın tüm bilgi birikimini, uzman kadrolarını ve projelerini bir araya toplayarak son derece yetkin ve üretken bir yapının ortaya çıkmasına vesile oldu. Türkiye Raylı Sitem Araçları Anonim Şirketi TÜRASAŞ, bugün, Sakarya, Eskişehir ve Sivas elde etmek üzere, üç alan müdürlüğü halinde, demiryolu sektöründe 100 yılı aşan deneyim ve 4 bine yakın kalifiye insan gücü ile ülkemizin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisidir. Yeniden ihracata yönelik olarak, 11 adet Demiryolu Bakım Aracının imalatına devam ediyor. Hepimizin göğsünü kabartan bir başka projemiz olan Ulusal Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı. 2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlıyoruz. TÜRASAŞ’ın 2021 yılında prototip imalatına başlayacağı en hoş, en zorunlu projelerden biri de Ulusal Banliyö Tren Seti. 225 kilometre/saat hıza sahip hızlı tren projesi tasarım çalışmaları, 2021 yılında da devam edecektir. Milli Elektrikli Trenimiz için 2021 yılının Haziran ayında burada artık yolculu testlere başlayacağız, gezgin taşımaya başlayacağız” dedi.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TRENİN ÜRETİM AŞAMASINDA YERLİLİK YÜZDE 80

Ulaştırmanın, bütünsel kalkınmanın kıvılcımını yakan ve ekonomik canlılığı en fazla besleyen altyapısal sistem olduğuna değinen Bakan Karaismailoğlu, Ulusal Elektrikli Treni seti projesininde yerlilik oranının tasarım aşamasında yüzde 60, üretim aşamasında ise yüzde 80 olacağını açıklayarak, “Yerli ve Milli Projeler dahilinde Milli Elektrikli Tren Seti Projesi birincil prototip setinin tasarım ve imalat çalışmaları burada yani TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğümüzde tamamlanmıştır. Milli Elektrikli Tren seti projemizde yerlilik oranı tasarım aşamasında yüzde 60, imal aşamasında yüzde 80 olacaktır. Vatan sevgisinin ve Cumhuriyetimize bağlılığın gereğini lafla değil, işle yerine getiren bizler, geleceğin zinde Türkiye’sinin inşası için gece-gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Değişen dünyada ticaretin ve tedariğin yaşadığı aks kayması ülkemizi yeni fırsatlarla karşısında karşıya getirmiştir. Afrika ve Avrasya bölgesi her yönden kuvvet kazanırken, bu bölgenin kalbinde yer alan Türkiye kararlı ve gözü kara projelerle hazırlıklarını tamamlayacak ve kaderini her yerde yazacaktır. Pekin’den Londra’ya uzanan demiryolu hattındaki kritik konumumuzla, Avrupa-Asya aralarında köprü olan karayollarımızla, Mavi Vatanımız Akdeniz ve Karadeniz’de ticari hakimiyetimizi karşılayan limanlarımızla, Dünyanın en büyüklerinden olan havalimanlarımız, havayollarımızla, hoş ülkemizi hayallerin ötesinde bir geleceğe taşıyoruz. Çünkü ulaştırma bütünsel kalkınmanın kıvılcımını yakan ve hesaplı canlılığı en fazla besleyen altyapısal sistemdir” diye konuştu.

DEMİRYOLLARINDA DA, İŞLER RAYINDA

Diğer ulaşım modlarında olduğu gibi demiryollarında da işlerin rayında olduğunu gösteren Bakan Karaismailoğlu, “Ulaşım maliyetleri ve süresinde sağlanan büyük tasarruf doğru, keza ülkemizin keza sanayicimizin rekabet gücü artacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak kısa bir vakit önce İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ‘Demiryolu Zirvesi’nde de ifade ettiğimiz üzere, demiryollarımızda reform yapıyoruz. Ülkemizdeki tartı ve gezgin taşımacılığında demiryolunun ağırlığını daha da artıracağız. Demiryolları lokomotif, vagon ve diğer cihaz-ekipmanlarında yerli ve millilik oranlarını şipşak artıracağız. Hem bölgemiz ayrıca de dünya ölçeğinde demiryolu taşımacılığının marka ülkesi olacağız. Bizler, yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Tüm öteki ulaşım modlarında olduğu gibi demiryollarında da, işler rayında” şeklinde konuştu.

(Burak Can Tokyürek – Orkun Kaya/İHA)

'Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere''Çin'e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri'ye ulaşmak üzere'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *