Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘5 aşı çalışması insan çalışmaları safhasına yaklaştı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizde 13 bambaşka aşı geliştirme çalışması başlatılmıştır. Bunlardan iki ayrı kategorideki 5 adam başına insan çalışmaları safhasına yaklaştı. Daha Aşağı yapısı yerinde bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da imal alt yapısını tamamlamasıyla bu sayı ayda 50 milyon dozun üzerine çıkabilecektir. İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta bin doz aşı yapılmış olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın arkasından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısında korona virüs salgınındaki son durum, meslek ve dış güvenlik konuları ile spordan ulaştırma yatırımlarına dek pek fazla konunun görüşüldüğünü açıkladı. Türkiye‘nin ve Türk milletinin faydasına olan her çabayı önemsiz ayla getirme çabasında olan bir güruhun salgın sürecinde de ortaya çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın sürecinde ayrıca sıhhat altyapımız ayrıca sağlık sistemimiz ayrıca de geliştirdiğimiz teşhis ve tedavi protokolleri ile takdire şayan bir çeşitlilik ortaya koyduk. Ülkemizde milletimizin faydasına ve çıkarına olan her çabayı önemsiz ışık halkası getirme içinde olanlar, daha da önemlisi muarızlarımıza araç gereç sağlamayı misyon edinmiş bir güruh bu konuda da anında meydana çıktı. Ülkemiz teröristlerle uğraş eder bunlar teröristlerin yanında yer alır, ülkemiz Akdeniz‘de haklarını savunmanın mücadelesine girişir bunlar rakiplerimizin yanında saf miktar, ülkemiz öyle fazla alanda çifte standarda maruz kalır bunlar her zaman karşımızdakilerle birlikte hareket eder, ülkemiz ekonomisine tuzaklar kurulur bunlar afet tellallığı ile hasımlarımızın değirmenine su taşır, ülkemiz öyle fazla bölgede hakkın, hukukun, adaletin, insani değerlerin kavgasını verirken bunları daima zalimlerin yanında görürüz. Türkiye’nin karşısında kim varsa onunla birlikte olmayı hayatlarının tek gayesi haline getirmiş olan bu kesimin diğer yerde de örneği yoktur. Dünyanın sağlık krizi yanına siyasi ve idareli sorunlarla yaklaşık olarak yoğun bakıma girdiği son dönemde bunların benekli yüzleri daha açık şekilde gözükmeye başladı. Hastane açarız beğenmezler, fabrika açarız kulp takarlar, yol, otoyol, metro açarız burun kıvırırlar, ihracatta rekorları kırarız red ederler, sanayiyi, ticareti, tarımı ayakta tutacak politikalar geliştiririz, binbir yalan ve kötüleme ile çarpıtırlar. Halbuki böyle bir dönemde dünyanın her yerinde meslek kuruluşları, medya, sivil toplum örgütleri gibi yapılar ülkelerinin ve halklarının yanına yer almıştır. Sağlık Durumu ve emniyet gibi konuların günlük siyasi tartışmaların üzerinde tutulduğu bu anlayışın ülkemizde de bir lahza önce tesisini umut ediyoruz. Tıpatıp öteki eserlerimiz gibi ardı ardına açtığımız hastaneleri, oralardaki çağdaş altyapıyı ve hizmet kalitesini görmeyenler aslına bakarsanız bu imkanlardan en çok da faydalananlardır” diye konuştu.

Pandemi döneminde yapılan yüksek kapasiteli hastaneleri hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna rağmen kinleri akıllarının ve vicdanlarının önüne geçmiş bir kesim, ihanet derecesindeki husumetinden vazgeçmedi. Şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum, bizim her türlü yapıcı tenkide, teklife, değerlendirmeye ardına kadar saygımız vardır. Bu şekilde önümüze gelen hususlardan akılcı ve uygulanabilir olanları hayata geçirmekten de asla imtina etmeyiz. Siyasi rekabet ile ülke ve ahali menfaatlerini öbür tutmayı ahlaki bir mesuliyet olarak görüyoruz. Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Karşımızdakilerin de benzer anlayışa sahip olmaları şartıyla herkese kapımız da, kalbimiz de açıktır. Nitekim vaktiyle beri siyasi rekabet içinde bulunduğumuz pek fazla çevreyle ülkenin ve milletin ali menfaatleri laf konusu olduğunda birlikte hareket etmekten katiyen çekinmedik, çekinmeyiz. Dolayısıyla karşımızdaki en tatsız manzaranın sorumlusunun biz olmadığımızı da gayet iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.

Salgının afiyet boyutu yanına öteki tüm etkilerini azaltmayı amaçlayan o kadar çok tedbiri, desteği, teşviki hayata geçirmeyi sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Gerektiğinde yeni tedbirleri, gerektiğinde yeni normalleşme adımlarını devreye alıyoruz. Bu Nedenle ülkemizin salgının yol açtığı tüm olumsuzlukları en kısa sürede geride bırakmasını sağlayacak bir strateji ile bu süreci yönetiyoruz. Salgınla birlikte hayata geçirdiğimiz sosyal koruma kalkanı dahilinde çalışanlarımıza ve gizli gelirli kesimlere yaptığımız karşılıksız ödemelerin tutarı 38 milyar liraya ulaştı. Normalleşme desteği kapsamında prim desteği olarak 154 bin işyerindeki 1 milyon 186 bin çalışan için 934 milyon liralık kaynak kullanılmıştır. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan 3,5 milyon çalışanımıza bugüne değin 20 milyar liranın üzerinde kaynak aktarılmıştır. Nakdi ödenti desteği zarfında 1 milyon 976 bin kişiye 4,4 milyar lira ödeme yapılmıştır. İşsizlik ödeneği olarak da 847 bine yakın kişiye 4 milyar liraya yakın kaynakla yardım verilmiştir. Bunlara ilave olarak Covid-19 teşhisi nedeniyle tedavi gördüğü ya da karantinada bulunduğu için çalışamayanlara karşın meslek göremezlik ödeneğini devreye soktuk. Bilgileri filyasyon ekipleri kadar sisteme girilen çalışanlar hastaneye gitmelerine lüzum kalmaksızın bu kapsama alınabilecek. Türkiye Eczacılar Birliği ile SGK arasındaki protokolün yenilenmesiyle salgın döneminde üzerlerine epeyce ağır önem binen eczacılarımıza yapılan ödemelerde takvim ilave 235 milyon liralık iyileşme sağladık. Devlet korumasındaki 640 gencimizi de bu dönemde kamuda işe yerleştirerek mağduriyetlerinin önüne geçtik. Bu Nedenle devlet korumasındaki gençlerimizin istihdam sayısı toplamda 54 bine yaklaştı. Salgın döneminde huzurevlerindeki yaşlılarımıza verdiğimiz hizmetler ve gösterdiğimiz ihtimam Dünya Sıhhat Örgütü göre ‘iyi tatbik örneği’ olarak ilan edildi. Geçtiğimiz aylarda bitmiş çoğaltma eğilimi bildiren olgu, hasta ve ağır hasta sayısındaki artışın düşme eğilimine girmiş olmasından memnun etme duyuyoruz. O Kadar fazla ülkenin baş etmekte zorlandığı hususlarda şu ana değin kriz düzeyinde bir görüntü ile karşılaşmadık” ifadelerini kullandı.

“İNSAN ÇALIŞMALARINDAN BİRİ İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BİN DOZ AŞI ÜRETİLMİŞ OLACAKTIR”

Yerli aşı geliştirme çalışmalarında epeyce ileri bir düzeye gelindiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu alanda ülkemizde yapılan yatırımların, bahşedilen desteklerin, hazırlanan yol haritalarının birer birer icraata dönüşmesinin haklı kıvancı içindeyiz. Ülkemizde 13 ayrı aşı geliştirme çalışması başlatılmıştır. Bunlardan iki ayrı kategorideki 5 tanesi insan çalışmaları safhasına yaklaştı. Yalnızca bu tablo dahi ülkemizin sağlık durumu daha aşağı yapısına yapılan yatırımların ne dek stratejik olduğunu göstermeye yeterlidir. Araştırma kuruluşlarımızın yaptıkları planların ve verdikleri desteklerin önemi gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek daha aşağı yapı ve insan kaynağı gücümüzle yine bu süreçte ortaya çıkmıştır. Üretim konusunda da daha alçak yapısı yerinde bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da üretim daha alçak yapısını tamamlamasıyla bu sayı ayda 50 milyon dozun üstüne çıkabilecektir. İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta bin doz aşı yapılmış olacaktır. Keza kuduz, suçiçeği, kırım Kongo, verim aşılarının geliştirilmesinde de epeyce ileri bir safhaya ulaştığımızı açıkça belirtmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE, ALAN VE DÜNYA SİYASETİNDE ONURLU, İLKELİ VE ETKİN BİR KONUMDA BULUNUYOR”

Türkiye’nin terörle çaba tarihinin en başarılı dönemini yaşadığını gösteren Erdoğan, “Çevremizdeki kuşatmanın zincirlerini birer birer kırıyoruz. Daha düne kadar ülkemize karşısında buyurgan bir dille konuşmayı adet haline getirmiş olanlar bundan böyle bizimle eşit şartlarda görüşme noktasına gelmiştir. Ülkemizi yöresel anlamda ve küresel bütün meselelerde haricen bırakıp sadece alınan kararlara ast kılma politikalarını baştan sona çökerttik. Yıllarca Türkiye’ye verdikleri hiçbir sözü yerine getirmeyenler üstüne bundan başka bizi suçlayanları bundan böyle lafta yok icraata bakılan bir çizgiye çektik. Bugün Türkiye, bölge ve dünya siyasetinde onurlu, ilkeli ve etkin bir konumda bulunuyor. Bugün Türkiye ekonomisini çökertmeye karşın saldırıları göğüsleyebilecek ve hedeflerine dürüst kararlılıkla yürüyebilecek bir yere gelmiştir. Bugün Türkiye insanlığın ortak vicdanı olarak her konuda laf söyleyebilecek ve bunu dinletebilecek bir iradeye sahiptir. Bugün Türkiye siyasi ve ekonomik politikalarını sahada etkin askeri destekle uygulayabilecek bir güce kavuşmuştur. Bugün Türkiye kendisi ile beraber bütün dostlarına ve kardeşlerine destek verebilecek ve bunun arkasından durabilecek seviyeye kavuşmuştur” dedi.

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervini andıran Erdoğan, “İnşallah Akdeniz’den de yakın zamanda hoş haberler bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

-İHA-

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *