Cumhurbaşkanı Erdoğan, CSO Konser Salonu Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, bizim dönemimizde sadece siyasette, ekonomide, savunmada değil, kültür, sanat, müzik, edebiyatta da prangalarından kurtulmuştur.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, müzik türleri aralarında olduğu gibi müzisyenler, bestekarlar ve sanatçılar arasında da asla fark yapılamayacağını, Türkiye’de diğer öyle fazla hususta olduğu gibi müzik konusunda da bir dönem çok önemli hataların yapıldığını belirtti.

Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöken jakoben zihniyetten Türk müziğinin de payını aldığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Milletin değerlerini, milletin haz ve kültürünü gerilik emaresi olarak görebilen bu anlama, sanat hayatımızın çölleşmesine sebep olmuştur. Böylece ancak bu ülkede ‘müzik inkılabı’ adı aşağı Türk halk müziği ve sanat müziğine ‘alaturka müzik’ denilerek yasaklandığı acayip dönemler yaşanmıştır. Devrin gazetelerini açıp baktığınızda ‘alaturka musiki ilga edildi.’ gibi birçok manşetle, haberle karşılaşmanız mümkündür. Halkı baskıyla, zorbalıkla dönüştürebileceklerini zannedenler halkın müzik zevkini de yasaklarla değiştirebileceklerine inanmışlardır. Ne zaman ülkemiz bu kültür faşistlerinin tasallutundan kurtulmuş işte o zaman Türk kültür ve sanat hayatı yeniden canlanmaya başlamıştır. Son 18 yılda kültür sanat dünyasının zenginleşmesinin daha renkli, daha benzersiz ve daha hür bir karaktere bürünmesinin gerisinde yatan sebep budur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, bizim dönemimizde sadece siyasette, ekonomide, savunmada yok, kültür, sanat, müzik, edebiyatta da prangalarından kurtulmuştur.” diye konuştu.

Türkiye’de halk müziği arasında ayrımcılık yapmadıkları gibi müzik türleri ve müzisyenler aralarında da hiçbir ayrıma gitmediklerini vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şairleri, yazarları, sanatçıları arasında fark yapan, insanlarını dinledikleri müziklere, giydikleri kıyafetlere kadar ayıran eski Türkiye manzarasına son verdik. Bu topraklara ait ne varsa hiçbir komplekse kapılmadan ülkemizin bir kazanımı olarak hepsini kucaklamaya çalıştık. Ülkemizin kültür ve sanat hayatına layık katacak, bu alanda çeşitliliği arttıracak her türlü eseri sahiplenmenin çabası içinde olduk. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde ülkemizin en modern opera binası olan Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’ni hayata geçirdik. İstanbul’da bundan böyle her tarafı lime lime dökülen Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkıp yerine İstanbul’umuza değer bir opera binası inşa ediyoruz.”

Erdoğan, İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nin inşaatını yakından peşine düşüp takip ettiklerini, en yakın zamanda İstanbul ve Türkiye’nin hizmetine sunacaklarını kaydetti.

“Kültür merkezi sayısını 42’den 116’ya çıkardık”

Göreve geldiklerinde Türkiye’deki kültür merkezi sayısının 42 olduğunu anlatan Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Biz buna 74 adet daha ek ederek 116’ya çıkardık. Devlet Tiyatrolarındaki sahne sayısını da 23’ten 54 ek ile 77’ye yükselttik. Desteklenen özel tiyatro sayısını 59 dan 328’e, verilen yardım miktarını da 850 bin liradan 12 milyon liraya çıkardık. Son 18 yılda 91 adet yurt içi, 78 adet yurt dışı kültür varlığı sergisi gerçekleştirdik. Bilhassa salgın döneminde sinemadan müziğe, tiyatrodan yayıncılarımıza kadar derhal her sektöre ciddi destekler verdik. Birileri istismar arkasından koşarken biz KDV indirimi, takviye paketi, kira stopajının yarıya düşürülmesi gibi fiziki adımlarla sanatçılarımıza sahip çıktık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Yeditepe Konserleri”nin koronavirüs sebebiyle çok baskı günler geçiren sektöre can suyu olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“İnşallah bundan sonra da sanatı ve sanatçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken bir kere daha Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konser alanının şanslı olmasını diliyorum. Burada devir yapacak bütün sanatçılarımıza başarılar temenni ediyorum. Ülkemize hizmetini kültürümüze sanatımıza yaptığı katkılarla ifa eden siz dostlarımın tanesine milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Kültür ve Turizm Bakanımız ile ekibine bu güzel eserin ülkemize kazandırılmasındaki katkıları için daima teşekkür ediyorum.”

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Buket Güven

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *