Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere verilecek destekleri tek tek saydı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir‘de meydan gelen ve dünya gündemine oturan depremin arkasında bölgeye gitti. İzmir’de zelzele bölgelerinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

37 KİŞİ ÖLDÜ, 885 KİŞİ YARALANDI

Şu an itibarıyla depremde 37 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 885 kişinin yaralandığını bildiren Erdoğan, “Enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın sayısı 103” dedi.

Erdoğan, deprem bölgesinde 35 mobil baz istasyonunun sevk edildiğini ve 25 adedinin kurulduğunu belirterek, “Bu noktada herhangi bir bezginlik olmadı” ifadesini kullandı.

EVİ HASAR GÖRENLERE KİRA YARDIMI YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zelzele bölgesine şu belli başlı kadar 24 milyon lira tahsis gönderildiğini, ihtiyaca kadar bunun devam edeceğini söyledi. Erdoğan, depremde evi hasar görenlere kira yardımı yapılacağını belirtti.

“EN KISA SÜREDE İNŞAAT ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ”

Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Rezerv temin alan temini çalışmalarıyla birlikte çabucak enteresan kaldırma çalışmaları devam edecek. Bir taraftan da nerede rezerv alan var, burada egzersiz yapıp Çevre Şehircilik bakanlığımız burada çabucak adım atacak. Elazığ Malatya deneyimini inşallah burada da değerlendireceğiz. En kısa zamanda da inşaat çalışmalarıyla birlikte, evleri yıkılan vatandaşlarımız için bu evler yapılıp buralara taşınmasını sağlamış olacağız.

“OKULLARI BU HAFTA KAPALI TUTUYORUZ”

Bunların haricen elimizde konteynırlarımız var. Yerinde yerlere yerleştirerek vatandaşlarımızın burada yaşamasını karşılamak için adımlar atabiliriz. Burada da hazırlıklarımız var. Bu hafta içerisinde Ulusal Eğitim Bakanı izah etme yaptı, okulları bu hafta kapalı tutuyoruz. 1 hafta sonradan ne olur derseniz artçı depremler gibi Ulusal Bakanımız uzatmak gerekirse uzatmak, devam edelim derse devam ederiz. Vatandaşlarımız öğrenci yurtlarında kalabiliriz derlerse vali koordinesinde, AFAD koordinesinde kendilerini burada eğlence imkanımız var. 3 bin dek çadırı AFAD ve Kızılay İzmir’e getirdi ve hazır halde. Bir kısım vatandaşlarımız buralarda kalıyorlar zaten”

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere verilecek destekleri tek tek saydı

About admin

Check Also

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı'ndan müjdeli açıklama

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı’ndan müjdeli açıklama

Balıkesir’in AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı Sözcüsü Murat Tuna, İlçe Yönetim Kurulu adına yazılı bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *