Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezinde açıklama yaptı Açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu an itibarıyla 37 vefatımız var, 885 yaralımız var. Bunlardan 667’si taburcu olmuş vaziyette.” dedi.

Erdoğan, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezinde brifing aldıktan daha sonra depremin ardındaki yapılan incelemeler ve son duruma ilişkin izah etme yaptı.

Seferihisar ilçesinde dün saat 14.51 itibarıyla merkez üssü Ege Denizi 17,26 kilometre açıklarında 6,6 şiddetinde bir yer sarsıntısı yaşandığını anımsatan Erdoğan, “Bu deprem neticesinde şu an itibarıyla 37 vefatımız var, 885 yaralımız var. Bunlardan 667’si taburcu olmuş vaziyette. 218 vatandaşımızın şu anda tedavisi devam ediyor. 8 yoğun bakım var, bunların içinde 3 tane ağır hastamız var ve şu belli başlı dek enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın sayısı 103.” bilgisini verdi.

Bütün bu süreci ilk kez Türkiye Büyük Insanlar Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay almak üzere bakanlar, kurum yöneticileri ile Kızılay ve AFAD gibi kurumların takip ettiğini aktaran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun rahatsızlığı sebebiyle bakan yardımcısının görev aldığını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İzmir Valimiz, süreci sürekli benimle de iletişim halinde koordine etti. Belediye Başkanımız aynı şekilde bu sürecin içerisinde o da yer aldı.” dedi.

Erdoğan, Binali Yıldırım ve diğer İzmir milletvekillerinin de süreci yakından peşine düşüp takip ettiğini, AK Parti Genel Başkan Yardımcılarının da enkazların olduğu bölgelerde görev aldıklarını söyledi.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yurt dışında bulunması nedeniyle sürecin içerisinde yer alamadığını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de burada olduğunu bildiren Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığına ait 7 kargo uçağının burada tahsis icra ettiğini, personel ve araçların sevkiyatına devam edildiğini bildirdi.

AFAD’ın Sakarya, Bursa ve Afyonkarahisar’dan birer adet elde etmek üzere 3 mobil koordinasyon aracıyla burada tayin yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, “Bölgeye toplam 35 adet mobil baz istasyonu sevk edilmiş olup, 25 adeti burada sabit durumda. Yani bu noktada da herhangi bir sıkıntı laf konusu olmadı. Tüm bunların yanına 24 milyon şu başlıca dek tahsis gönderdik fakat ihtiyaca tarafından Valimizin koordinesinde yapılacak taleple bakanlarımızın yapacağı taleple bunun durmadan devamı söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Burada yoğun şekilde rezerv bölge temini çalışmalarının yürütüldüğü bilgisini veren Erdoğan, “Bu rezerv bölge çalışmalarıyla birlikte de hızla enkaz kaldırma çalışmalarımız devam edecek. Enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ederken bir taraftan da nerede rezerv bölge var, bu çalışmaları yapıp bu rezerv alanlara göre de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız buralarda hemencecik hızla adımları atacak. Elazığ ve Malatya deneyimini aynen burada da inşallah değerlendireceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan, rezerv alanlarla birlikte hemen enkazların kaldırılacağını, peşinde inşaat çalışmalarına başlanacağını ifade ederek, “Süratle inşallah en kısa zamanda bu inşaat çalışmaları ile birlikte bu enkazda evleri yıkılan vatandaşlarımız için en kısa sürede bu evler yapılıp, vatandaşlarımızın da buralara taşınmasını inşallah sağlamış olacağız.” dedi.

Ama bu zaman içerisinde değişik yerlerde kiralık ev bulan vatandaşlara kiraları ödenerek, oralara yerleşmelerini sağlayacaklarını aktaran Erdoğan, halkın zarar görebilen eşyalarının bedellerinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ödenerek, vatandaşlara en küçük bir can sıkıntısı yaşatılmayacağını belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bunu Elazığ’da da yaptık, Malatya’da da yaptık, bu cins depremlerin olduğu yerlerde bunların hepsini yaptık. Burada da aynı şekilde bunu gerçekleştirmek suretiyle bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kaldı ama bunların dışarıda elimizde konteynırlarımız var. Bu konteynırları da uygun olan yerlere oturtmak suretiyle vatandaşlarımızın buralarda, bu konteynırlarda yaşam imkanını da sağlamak suretiyle adımlar atabiliriz. Bu konu ile ilgili aynı şekilde hazırlıklarımız var ve burada da bir tereddüdümüz laf konusu yok. Gerek AFAD, gerek Kızılay her türlü yemek ihtiyacını, vesairesini zaten karşılama imkanına da sahip. Burada hamdolsun havalar şimdi güzel o da bizim için bambaşka bir menfaat bu imkanı da gayet iyi bir şekilde değerlendirerek bu süreci işleteceğiz.”

“Yurtlarımızda aileleri misafir edecek imkanlarımız da var”

İzmir’de bir hafta süreyle eğitim öğretime ara verilmesi kararı alındığını, konuyla ilgili gereken açıklamayı Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığını anımsatan Erdoğan, yaşanan artçı depremlere de işaret ederek, ardından durumun ne olacağına ilişkin “Bir hafta sonra Milli Eğitim Bakanlığımız gerekli değerlendirmesini yapmak suretiyle eğer uzatmak gerekirse uzatılabilir, ‘gerek yok eğitime devam edelim’ denirse eğitime devam ederiz.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurtlarımız var, bu yurtlarımızda yoğun bir şekilde aileleri konuk edecek imkanlarımız da var. Bu konuda da vatandaşlarımızın, ‘Biz bu öğrenci yurtlarında kalabiliriz’ demeleri halinde Valilik, AFAD koordinesinde buralarda da kendilerini gösteri imkanımız var. Burada çokça yurt kapasitemiz var. Bu konuda da bir bezginlik söz konusu yok. şu anda 3 bin kadar çadırı Kızılay ve AFAD İzmir’e getirdi, bunlar şu lahza hazırlanmış vaziyette. Bir kısım vatandaşlarımız zaten bu çadırlarda kalıyorlar ve bu çadırlarla birlikte de önemli bir sıkıntıyı da aşmış bulunuyoruz.”

“88 ülkeden geçmiş olsun mesajları, telefonları geldi”

Zelzele ardından ayrı ülkelerin liderlerinin kendisini aradığını, bazılarıyla kanımca telefonda görüştüğünü, bazılarından alınan telgraflara Cumhurbaşkanlığı olarak cevap verildiğini anlatan Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Pakistan Başbakanı İmran Han, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Katar Emiri Şeyh Temim al-Sani’nin geçmiş olsun dileklerini ilettiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun yanında 88 ülkeden geçmiş olsun mesajları, telefonları geldi. Hepsine de şahsım, bütün heyetim, milletim adına fazla teşekkür ediyorum. Sağolsunlar, varolsunlar.” ifadesini kullandı.

Depremde vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara da acele şifalar dileyen Erdoğan, açıklamalarının ardındaki incelemelerde bulunmak üzere çalışmaların yürütüldüğü yıkıntıilginç alanına geçti.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hak Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da eşlik etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ferdi Türkten

About admin

Check Also

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı'ndan müjdeli açıklama

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı’ndan müjdeli açıklama

Balıkesir’in AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı Sözcüsü Murat Tuna, İlçe Yönetim Kurulu adına yazılı bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *