Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilkokul 1. sınıfların yanı sıra 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda belirlenen kurallar çerçevesinde yüz yüze eğitime geçileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı‘nın arkasından millete seslenen Erdoğan, toplantıda, salgınla uğraş tedbirleri konusunda yapılan istişarelerin arkasından yeni kararlar aldıklarını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda her yerde çoğaltma eğilimi bildiren vaka, hasta ve ağır hasta sayısındaki artışın düşme eğilimine girmiş olmasından hoşnutluk duyduklarını ifade eden Erdoğan, hastanelerdeki yoğunluğun gözle görülür bir şekilde azalmasının bu tespiti onaylama ettiğini söyledi.

Erdoğan, böylece fazla ülkenin baş etmekte zorlandığı hususlarda Türkiye‘de ise şu esas değin kriz düzeyinde bir görüntüyle karşılaşmadıklarını vurguladı.

Havaların soğumasıyla artacak mevsim hastalıklarının Kovid-19 ile benzerlikler taşıdığı için süreci çok daha dikkatli şekilde yürütmeleri gerektiğinin farkında olan olduklarını anlatan Erdoğan, eğitimden ticarete, spordan sosyal faaliyetlere kadar böylece fazla hususta ertelenen ihtiyaçların yol açtığı sıkıntıların da bilincinde olduklarını aktardı.

Salgın sürecinde eğitim

Sağlık önceliklerinden taviz vermeyecek şekilde bu sıkıntıları da kademeli olarak çözüme kavuşturacak yöntemler geliştirdiklerine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitimde daha önce okul öncesi ve birinci sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı şekilde başlatmıştık. Diğer sınıflarda da uzak eğitim aracılığıyla eğitim öğretime geçilmesini temin etmiştik. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. İlkokul 1. sınıfların yanı sıra 2, 3, ve 4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. Bunlara ek olarak ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda da yine belirlenen kurallar kapsamında yüz yüze eğitime geçilecek. Keza özel eğitim okulları ile İl Hıfzıssıhha Kurullarının uygun bulduğu köy okullarında da yüz yüze eğitimin önünde herhangi bir engel olmadığı görülmüştür. Öteki sınıflarla ilgili kararı gelişmelere bakarak önümüzdeki haftalarda vereceğiz. Okula gidecek evlatlarımızdan ricamız annelerinin, babalarının ve tüm aile büyüklerinin sağlığı için temizlik, maske, uzaklık kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmeleridir.”

Ulusal Eğitim Bakanlığının uzak eğitim öğrencilerinden bilgisayar ihtiyacı olanlar için bir alıştırma yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, “İlk etapta 500 bin öğrencimize bedava tablet bilgisayar vereceğimiz süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren peyderpey bu tabletleri öğrencilerimize Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak dağıtmaya başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin internet altyapısını da bu ihtiyaca yerinde seviyeye çıkartmak için öbür bir çalışmayı Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığının yürüttüğünü, bu konuyu ilgili kuruluşlar Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile yürütmek suretiyle hızla uzaklık almanın gayreti içerisinde olacaklarını aktardı. Erdoğan, bu işin ciddi bir altyapısının olduğunu, bunun sağlanması gerektiğini açıklama etti.

“Aşı geliştirme çalışmalarından 5 her birine insan çalışmaları safhasına yaklaştı”

Yerli aşı geliştirme çalışmalarında epeyce ileri bir düzeye gelindiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu alanda ülkemizde yapılan yatırımların verilen desteklerin hazırlanan yol haritalarının birer birer icraata dönüşmesinin haklı kıvancı içindeyiz. Ülkemizde 13 bambaşka aşı geliştirme çalışması başlatılmıştı. Bunlardan iki ayrı kategorideki 5 tanesi insan çalışmaları safhasına yaklaştı. Yalnızca bu tablo dahi ülkemizin afiyet altyapısına yapılan yatırımların ne dek stratejik olduğunu göstermeye yeterlidir. Araştırma kuruluşlarımızın yaptıkları planlamaların ve verdikleri desteklerin önemi, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek altyapılar ve insan kaynağı gücümüzle yeniden bu süreçte ortaya çıkmıştır.

Imal konusunda da altyapısı uygun bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu sayı ayda 50 milyon dozun üstüne çıkabilecektir. İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta 1000 doz aşı üretilmiş olacaktır. Hem kuduz, su çiçeği, Kırım Kongo ve tüberküloz aşılarının geliştirilmesinde de epeyce ileri bir safhaya ulaştığımızı belirtmek istiyorum.”

“Kuşatma projesinde belli başlı kasıt Türkiye”

Erdoğan, önlerine bir harita alıp özellikle son 10 yılda bölgede yoğunlaşan kriz ve çatışma alanlarına baktıklarında Türkiye’nin tam manası ile bir abluka altına alınmaya çalışıldığını gördüklerini bildirdi.

Kafkasya’dan Balkanlar’a, Karadeniz’den Akdeniz’e ve bunların mücavir alanlarına değin uzanan abluka projesinde esas hedefin Türkiye olduğunun çok açık görüldüğünü söyleyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye kuvvetli bir şekilde ayakta kaldığı müddetçe bölgedeki diğer hiçbir senaryonun orta ve uzun vadede başarı şansı olmadığını, bizim kadar bu oyunu tezgahlayanlar da biliyor. Böylesine çok boyutlu ve fazla katmanlı bir mücadeleyi tek başına yürütmek kuşkusuz zordur. Hamdolsun milletimizin kadim medeniyet, tarih ve devlet birikimi bu konuda bize ışık tutuyor, yol gösteriyor. Özellikle son 18 yıldır kurduğumuz enerjik altyapı, bu çaba için bize ihtiyacımız olan nefesi sağlıyor. Tekrar bu dönemde geniş bir coğrafyada halklar nezdinde oluşturduğumuz geniş arkadaşlık ve kardeşlik hanesini de arkamızdaki soyut zorlama olarak kabul ediyoruz. Kesinlikle bedeller ödüyoruz. Terörle mücadelede ve sınır ötesi harekatlarımızda verdiğimiz her şehidimizin acısı yüreğimizde birincil günkü gibi tazedir. Hesaplı saldırıların doğrudan veya dolaylı etkileri yüzünden sıkıntıya düşen her vatandaşımızın derdi bizim derdimizdir. Salgın döneminde aldığımız tedbirlerden ekonomik ya da sosyal yönden negatif etkilenen, okuluna, işine sevdiklerinin yanında gidemeyen her insanımızın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır ama hamdolsun bu fedakarlıkların hiçbiri boşuna gitmiyor.”

Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadelede tarihinin en başarılı dönemini yaşadığını, çevresindeki kuşatmanın zincirlerini birer birer kırdığını söyledi.

“Türkiye her konuda laf söyleyebilecek ve bunu dinletebilecek iradeye sahip”

Erdoğan, daha düne dek Türkiye’ye aleyhinde buyurgan bir dille konuşmayı adet haline getirmiş olanların bundan böyle eşit şartlarda tartışma noktasına geldiğine göze çarpan ederek, “Ülkemizi bölgesel ve küresel tüm meselelerde haricen bırakıp yalnızca alınan kararlara emrindeki kılma politikalarını tamamen çökerttik. Yıllardan Beri Türkiye’ye verdikleri hiçbir sözü tutmayıp üstüne bundan başka bizi suçlayanları, bundan böyle lafa yok icraata bakılan bir çizgiye çektik.” diye konuştu.

Türkiye’nin bölge ve dünya siyasetinde onurlu, ilkeli ve etkin bir konumda bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye, ekonomisini çökertmeye karşın saldırıları göğüsleyebilecek ve hedeflerine doğru kararlılıkla yürüyebilecek bir yere gelmiştir. Bugün Türkiye, insanlığın karşılıklı vicdanı olarak her konuda söz söyleyebilecek ve bunu dinletebilecek bir iradeye sahiptir. Bugün Türkiye, siyasi ve hesaplı politikalarını sahada faal askeri destekle uygulayabilecek bir güce kavuşmuştur. Bugün Türkiye, kendisi ile beraber bütün dostlarına ve kardeşlerine de yardım verebilecek ve bunun ardındaki durabilecek seviyeye ulaşmıştır. Rabb’imize bize bugünleri gösterdiği için hamdediyoruz. Milletimize bu uzun ve külfetli çaba sürecinde bize verdiği takviye ve duyduğu güven için şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah, halen çektiğimiz sıkıntıların karşılığını fazla yakında alacağız.”

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mümin Altaş

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *