Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: ‘Yaptırımlardan korkumuz yok, artık yaptırımlara pabuç bırakacak bir Türkiye yok’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Yaptırımlardan korkumuz değil, bundan böyle yaptırımlara kundura bırakacak bir Türkiye yok”

Diyarbakır annelerinin gözlerindeki yaşları bir gün olsun sildiniz mi? Sizin hakiki anlamda tüm kadınların sesi olmanızı da beklemiyoruz zaten”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Yaptırımlardan korkumuz yok. Bundan Böyle yaptirimlara kundura bırakacak bir Türkiye değil. Kazandıracak şey yaptırımlar yok Türkiye’nin dostluğudur” dedi.

Oktay, 2021 Merkezi Idare Bütçe ve 2019 Muhakkak Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı, milletvekillerine sunum yaptı ve eleştirilere yanıt verdi.

Oktay dikte eden kimse iddialarına, “Diktatör Franko’nun Türkiye’deki temsilcileri bize söz atmaya, çamur atmaya çalışmıştır. Franko’nun ruhu bugün CHP’de yaşıyor, bizde değil. Recep Tayyip Erdoğan yerli ve millidir. Milletin adamıdır. Yetkisini ve gücünü milletinden alır. Milletle birliktedir. Başkasına gereklilik duymaz” ifadelerini kullandı.

Oktay CHP grubuna yönelik olarak, ” Hani burada yerlere kağıt ruloları seriyordunuz ya; öncülük ettiğimiz dijital dönüşümden nasibinizi almadığınızı göstererek hala kağıtla falan uğraşıyorsunuz ya; biz yalnızca bu 2 ayda yaptıklarımızı sizin o kağıtlarınıza döksek; buradan sadece siz insıralarınıza değil taa Fizan’a yol olur. Ayrıca görüyorsunuz Türkiye’nin dört bir yanında, böylece fazla öbür alanda yatırımı eş zamanlı yürütüyor; peş peşe vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da defalarca ifade ettikleri gibi ‘ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’. Laf üretenle, eser üreteni milletimiz ayırmayı bilir” şeklinde konuştu.

Oktay CHP’deki taciz iddialarına karşın olarak, “Bugüne değin hayata geçirdiğimiz hukuki ve idari düzenlemelerle toplumsal yaşamın her alanında güçlendirmeye çaba ettiğimiz kadınlarımızı da bu bütçemizde yeniden gözettik. 2021 yılı bütçesi hazırlanırken kadınlarımız için ‘Kadının Güçlendirilmesi’ programını oluşturduk, doğrudan kadınlara ayrılan kaynağın bütçede görünür ayla gelmesini sağladık. Bu kapsamda kadının güçlendirilmesine ayrılan bütçe miktarını 2021 yılında yüzde 19,8 oranında artırmış durumdayız. Bayan haklarını sahiplenip lafa gelince, sözümona mangalda kül bırakmayanlar, bu konuda biraz samimilerse bayan konusunda hükümetlerimiz döneminde katettiğimiz mesafenin hakkını teslim ederler. Ama bundan hiç umudum yok. Çünkü daha kendi teşkilatlarında yaşanan kadın istismarı ve taciz vakalarının hesabını sormaktan bile aciz olanlar var. Yaşananların üzerini kapatıp, bir de meşrulaştırmaya partisi ve grubu olarak çalışanlar var tabiki. Hem iğneyi ayrıca çuvaldızı başkasına batırmaya alışmışsınız. Bu tarz olaylar nerede olursa olsun gereğini yapıyoruz. ardına kadar üzerine gitmek zorundayız” diye konuştu.

Oktay, terörün pençesine düşen kızlarımıza, kadınlarımıza tek bir gün sesini çıkarmayanlar; anaları ağlatanlar, kardeşi kardeşten ayıranlar omlduığuun belirterek, “Siz burada eş başkanlık, ‘eşdeğer cinsiyet temsili’ tiyatro oyunları oynarken ve rahatınız yerindeyken;temsilcisi olduğunuzu söylediğiniz kadınlar, çocuklar terörün elinde heba oluyor. Ola Ki aralarında hısmınız, akrabanız; mahalleden arkadaşlarınız var.Daha minicik cocukları anaların bağrından koparıp kalleş PKK’ya verenlere niye sesinizi çıkarmıyorsunuz? Diyarbakır annelerinin gözlerindeki yaşları bir gün olsun sildiniz mi? Sizin gerçek anlamda tüm kadınların sesi olmanızı da beklemiyoruz zaten” dedi.

Oktay, CHP Konya meiletvekili Abdüllatif şener’e cevap vererek şöyle konuştu:

“Ülkeyi baştan 1940’ların milli şef dönemine götürme özlemi hissiyatıyla Milletimiz zaten size müsaade etmez de. Sayın Abdüllatif Şener, rahmetli Üstad Necip Fazıl’ı CHP sıralarına alkışlattınız ya tebrik ediyorum. Üstadın mısraları da çok güzel ve manâlı idi. Muhalefet için kendi sözlerini bir defa daha hatırlatayım: Biz arslanlar gibi koşuyoruz, keza de çok süratli. Yıllar geçmiş siz patinaj yapıp duruyorsunuz, dünyadan habersiz göklerde uçurtma uçuruyorsunuz.”

Doğu Akdeniz’de İrini harekatı Libya hükümetine yönelik açık bir ambargoya dönüştüğünü açıklayan Oktay, “Akdeniz’de korsanlık yapan, er ya da geç bizden cevabını alır! Korsanlık yapanların akibetinin öyle hayırlı olmadığını da tarih bize gösteriyor. Cümbür Cemaat ne ekerse onu biçer; türlü salvolarla ülkemizi Akdeniz’de köşeye sıkıştırmaya çalışanlar, kapan kuranlar kazdıkları çukura kendileri düşecektir. Türkiye’ye karşısında kurulan oyunları birer birer bozarız. Doğu Akdeniz’de sergilediğimiz kararlılıkla ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yasal haklarına halel getirtmedik; getirtmeyeceğiz. Türk milleti de Kıbrıs Türk’ünü eşdeğer egemenlik mücadelesinde hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır, bundan daha sonra da bırakmayacaktır. Ne geçmişte yapılan haksızlıkları, zulümleri unutmak ne de bugün oynanmaya çalışılan oyunları görmezden varmak mümkündür. Milletlerarası toplum, Kıbrıs Türkü’nü değil saymaya artık bir son vermelidir. AB başta almak üzere uluslararası topluma Gazi Meclisimizden bir kere daha sesleniyorum: KKTC’ye aleyhinde,ulaşım gibi temel insan hakları da dahil,ambargolar, adaletsiz ve dışlayıcı yaklaşımlar böyle sürüp gider mi sanıyorsunuz? Daha ne zamana kadar Kıbrıs Türkü’nün adadaki varlığını görmezden geleceksiniz? Milletlerarası toplumun gözleri kör, vicdanı sağır olsa da biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yalnız bırakamayız” şeklinde konuştu.

Oktay, Maraş’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprağı ve Kıbrıs Türkü’ne anasının ak sütü gibi helal olduğunhu söyleyerek, “Maraş’ın koskocoman bir bölümü Osmanlı’dan kalan vakıf malıdır: Abdullah Paşa Vakfı, Lala Mustafa Paşa Vakfı, Bilal Ağa Vakfı. Milletlerarası Hukukta vakıf mallarının dokunulmazlığı vardır. KKTC, kendi toprağı olan Maraş’ı çözüme karşın bir iyiniyet göstergesi olarak kapalı tutmasına ragmen ne yazık ki 46 yıldır çözüme ulaşılamamıştır. Kıbrıs’ın incisi Maraş, tembel kalmıştır. Türkiye, bu statükonun kırılması için KKTC’nin koşulsuz bir şekilde yanına olmuştur. Çünkü biz biliyoruz ancak bu hayalet şehrin baştan yaşam bulması Kıbrıs sorununun siyasi çözümü yolunda kayda değer bir merhale olacak. Bu doğrultuda KKTC’nin Kapalı Maraş bölgesinde yaptığı envanter çalışmalarını ve bu konudaki istişareleri destekledik” ifadelerini kullandı.

ABD yaptırımlarına iliştkin olarak Oktay, ikişkileri zedeleyecek tek yanlı yaptırımlardan değil daima iletişimden, diplomasiden yanlamasına olduklarını kaydetti. Oktay, “Bölgemizin de dünyanın da özellikle bu salgın döneminde ambargolara değil, sürdürülebilir işbirliğine ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. tekrar tekrar olduğu gibi milletimizin menfaatleri doğrultusunda aklıselimden yanlamasına olmaya devam edeceğiz.Yaptırımlardan korkumuz yok! Artık yaptirimlara kundura bırakacak bir Türkiye yok! Kazandıracak şey yaptırımlar değil Türkiye’nin dostluğudur. Türkiye’yi dışlayan her ülkenin bölgede hareket alanı daralacaktır. Ben alınan bu haksız yaptırım kararını bir defa daha güçlü olarak kınıyorum.Meclisimizin yaptırımlara karşı gösterdiği dinç iradenin de altını bir kez daha çizmek istiyorum. Türkiye bu yaptırımlara karşı tek yumruk olmayı bilmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 'Yaptırımlardan korkumuz yok, artık yaptırımlara pabuç bırakacak bir Türkiye yok'Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 'Yaptırımlardan korkumuz yok, artık yaptırımlara pabuç bırakacak bir Türkiye yok'Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 'Yaptırımlardan korkumuz yok, artık yaptırımlara pabuç bırakacak bir Türkiye yok'Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 'Yaptırımlardan korkumuz yok, artık yaptırımlara pabuç bırakacak bir Türkiye yok'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET UMUR ÖZTÜRK

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *