Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 2021 yılı bütçe görüşmelerinin son gününde TBMM’de konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplumun farklı alanlara yönlendirilmiş kesimlerine destek temin etmek nedeniyle hayata geçirdikleri parasal tedbirlerin toplam tutarının 551 milyar lirayı aştığını bildirdi.

Oktay, TBMM Genel Kurulunda, 2021 yılı bütçesinin tümü üzerinde hükümet namına söz aldı.

2021 yılı bütçesi ile hayata geçirdikleri Performans Esaslı Program Bütçe Sistemi’nin, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği öne çıkardığını açıklayan Oktay, bütçenin eğitimden sağlığa, ulaştırmadan tarıma, turizmden sanayiye ülkenin yeniden yapılanma hedeflerine ve gelecek vizyonuna yerinde bir şekilde hazırlandığını vurguladı.

Oktay, kamu hizmetinde öncelik kavramına objektif bir şekilde yaklaştıklarını; vatandaşların gereklilik duyduğu her şeye en fazla ve en nitelikli şekilde kaynak ayırmaya itina gösterdiklerini vurgulayarak, “2021 bütçesinden çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine 211,4 milyar lira, vatandaşımızın sağlığına 238 milyar lira, çiftçilerimize 42,4 milyar lira, sosyal yardımlara 81,2 milyar lira, gerçek kesim desteklerine 50,6 milyar lira, emeklilerimizin bayram ikramiyeleri için 22,7 milyar lira, ilk önce esnafımız elde etmek üzere vatandaşlarımızın kredi kullanımını cesaretlendirmek için 9,3 milyar lira pay ayırdık.” diye konuştu.

2021 yılı bütçesinin, “sosyal adaleti artırmanın bütçesi” olduğunu kaydeden Oktay, bu kapsamda ödeme gücü olmayanların prim giderleri için 16 milyar lira, sosyal ve idareli yardım ödemeleri için 2,1 milyar lira, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Özendirme Fonu’na gelirden ayrılan pay için yaklaşık 11 milyar lira ödev ettiklerini bildirdi.

Fuat Oktay, 2021 yılı bütçesinin dezavantajlı ve özel ihtimam gerektiren bütün kesimlere destek olacağına da vurgu yaparak, “Bu kapsamda 65 yaş üstü yaşlı aylıkları ile engelli ve engelli yakınlarına bağlanan aylıklar için 12,7 milyar lira, engelli evde bakım desteği için 10,6 milyar lira ve doğum yardımı için 554 milyon lira kaynak ayırdık. ‘Bu bütçede emekli, esnaf nerede?’ diyorsunuz ya işte size cevabı. Esnaf da çitçi de emekli de burada. ‘Bu bütçe kimin bütçesi?’ sorusunun cevabı da bu saydıklarımın içerisinde. Görmek istemezseniz de görecek göz yoksa da bakarsınız görmezseniz de ona da bizim yapabilecek bir şeyimiz yok. Vatandaşımız, milletimiz görmekte. Bütçede temel önceliğimiz toplanan gelirlerin vatandaşa hizmet odaklı bir anlayışla, adil şekilde ayrılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“Ayrıca iğneyi keza çuvaldızı başkasına batırmaya alışmışsınız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bugüne değin hayata geçirdikleri hukuki ve yönetimle ilgili düzenlemelerle toplumsal yaşamın her alanında güçlendirmeye çaba ettikleri kadınların da bu bütçede özellikle gözetildiğini ifade ederek, 2021 bütçesini hazırlarken “Kadının Güçlendirilmesi” programı oluşturarak doğrudan kadınlara ayrılan kaynağın bütçede görünür ışık halkası gelmesini sağladıklarını vurguladı.

Bu kapsamda yalnızca kadının güçlendirilmesine ayrılan bütçeyi 2021 yılında yüzde 19,8 artırdıklarını anlatan Oktay, şunları kaydetti:

“Bayan haklarını sahiplenip lafa gelince, sözüm ona mangalda kül bırakmayanlar, bu konuda biraz samimilerse bayan konusunda hükümetlerimiz döneminde kat ettiğimiz mesafenin hakkını teslim ederler. Ama bundan umudumuz var mı hakkın teslim edileceğine dair? Umudumuz yok. Çünkü daha kendi teşkilatlarında yaşanan kadın istismarı ve taciz vakalarının hesabını sormaktan bile aciz olanlar var. Yaşananların üzerini kapatıp, bir de meşrulaştırmaya çalışanlar var. Hem iğneyi hem çuvaldızı başkasına batırmaya alışmışsınız. Bu tarz olaylar nerede olursa olsun gereğini yapılmalıdır, hepimiz de gereğini yapmak zorundayız. Bunun a’sı, be’si, ce’si olmaz.”

Oktay, öteki tarafta terörün pençesine düşen kızlara, kadınlara tek bir gün sesini çıkarmayan; anaları ağlatan, kardeşi kardeşten ayıranlar bulunduğunu açıklama etti.

Bu sırada HDP’li milletvekillerinin söz atması üzerine de Oktay, “Biz kadınlarımızın, analarımızın ayağını öpen bir değerlerden geliyoruz.” dedi.

Burada rahatı yerinde olan bazı şahısların, temsilcisi olduğunu söylediği kadınların, çocukların terörün elinde heba olduğuna dikkat çekici eden Oktay, şöyle konuştu:

“Ola Ki aralarında hısmınız, akrabanız; mahalleden arkadaşlarınız var. Daha ufacık çocukları anaların bağrından koparıp kalleş PKK’ya verenlere niye ses çıkarmazsınız? Kadın hakları, çocuk hakları diyorsunuz ya. Niye ses çıkarmazsınız bu kadınlarımıza, bu çocuklarımıza? Diyarbakır annelerinin gözlerindeki yaşları bir gün olsun sildiniz mi Allah aşkına? Sordunuz mu ‘Niye ağlıyorsunuz, niye bekliyorsunuz burada aylarca?’ diye. Soramazsınız, cesaretiniz yok. Sizin reel anlamda bütün kadınların sesi olmanızı da beklemiyoruz zaten. Cümbür Cemaat kendine yakışanı yapar. Bunun için yine biz çaba ediyoruz kadınlarımız, çocuklarımız kalleş örgütlerin pençesine düşmesin diye biz uğraş ediyoruz, mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadınlarımızı hukukla teminat altına alıyor, gerektiğinde güvenlik güçlerimizi seferber ediyoruz. Yakalara rozetler takmayla, klavye delikanlılığıyla olmuyor bu işler.”

2002-2020 tarihleri aralarında, kadın istihdamını yüzde 66,5 artıran Türkiye’nin, OECD ve AB 27 ülkeleri içerisinde ilk sırada bulunduğunu gösteren Oktay, kadının güçlendirilmesi konusunda, bayan ve çocuk istismarının önüne geçilmesinde, kadının eğitimi, istihdamı, karar alma mekanizmalarına ve yönetime katılımcılığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Eski Türkiye’yi hatırlayın”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kovid-19 salgınının devam ettiği bir ortamda Türkiye ekonomisinin 2020 yılının üçüncü çeyreğinde küresel çapta en yüksek çoğaltma kaydeden ekonomilerden biri olduğunu, salgın aleyhinde ekonomiyi desteklemeye yönelik etkili uygulamalarının katkısıyla, Türkiye ekonomisinin bu dönemde takvim yüzde 6,7 büyüdüğünü belirtti.

Fuat Oktay, “Tüm esas sektörler yüksek çoğaltma sergilerken özel tüketim harcamalarındaki yüzde 9,2’lik büyümenin yanı sıra yatırımlardaki yüzde 22,5’lik çoğalma uyarı çekicidir. Yılın üçüncü çeyreğinde hesaplı faaliyette başlayan canlılık, bu yıl büyümenin pozitif olarak gerçekleşeceğine muhabere etmektedir. İşte bizim farkımız bu. Tüm dünyadan fazla büyümeyle ayrıştığımızı yine hep birlikte göreceğiz. Siz muhalefet ne kadar negatif bir tablo, fotoğraf ortaya koymaya çalışırsanız çalışın güneş balçıkla sıvanmaz.” diye konuştu.

Bir milletvekilinin “Irk karar verir.” sözlerine cevaben de Oktay, “Irk kararını veriyor zaten, 19. bütçeyi sunuyoruz.” dedi.

2020 yılının son çeyreğine ilişkin öncü göstergelerin ekonomideki toparlanmanın devam ettiğini gösterdiğini bildiren Oktay, sanayi üretim endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranında büyüme; işsizlik oranında ise gerileme görüldüğünü anlattı.

Türkiye’yi, 100 yılda bir görülen küresel salgın sürecinde zeka yükselme patikasına yöneltmeyi başardıklarını kaydeden Oktay, “Üstelik eski Türkiye’yi hatırlayın. Dünyada hafif bir rüzgar esse, rüzgâr olsa ülkemizde fırtına kopardı. Bugün sağlam temeller üzerinde ilerleyen bir Türkiye var.” değerlendirmesinde bulundu.

“5 milyar lira tutarında hibe desteği sağlayacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, salgın sürecinde uygulamaya koydukları hesaplı tedbirler zarfında bütçeden bugüne değin 40 milyar liralık doğrudan masraf yaparak vatandaşın ve girişimcilerin yanına olduklarını kaydetti.

Takriben 30 milyar lira tutarında vergi ödemesini ve 40 milyar lira tutarında SGK ödemesini ertelediklerini anlatan Oktay, kayıtlı sektörlere yönelik KDV indirimi ve dükkan kira stopajı indirimi zarfında 15 milyar lira tutarında ödenti indirimi sağladıklarına dikkat çekici etti.

Kredi Garanti Fonu’ndan sağlanan imkanları artırarak esnaf, sanatkar ve tüccarlara Hazine faiz destekli kredi sunduklarını bildiren Oktay, “Bu çerçevede, toplumumuzun farklı alanlara yönlendirilmiş kesimlerine takviye sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz parasal tedbirlerin toplam tutarı 551 milyar lirayı aşmıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında pazartesi günü gerçekleştirdikleri kabine toplantısında, Kovid-19 salgınının idareli etkileri ile uğraş kapsamındaki parasal tedbirlerin genişletilerek devam ettirilmesini kararlaştırdıklarını hatırlatan Oktay, uygulanmakta olan stopaj ve ödenti indirimi gibi uygulamaların süresini 1 Haziran 2021’e dek uzattıklarını, kısıtlamalardan aracısız olarak etkilenen esnafa üç ay süreyle gelir kaybı ve kira desteği sağladıklarını anlattı.

Bu sırada bazı milletvekillerinin tepki göstermesi üstüne de Oktay, “Devam edecek zaten bu. Esnafımız, vatandaşımız bunu duyuyor, bunu biliyor. Onlardan geri bildirim alıyoruz biz.” ifadelerini kullandı.

Oktay, bu kapsamda vatandaşlara ve esnafa 5 milyar lira tutarında hibe desteği sağlayacaklarını, bundan daha sonra salgının seyrine kadar ek yardım paketleriyle tüccarın, esnafın yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

“Türkiye’ye yönelik portföy akımlarında da büyüme görülmeye başlandı”

Fuat Oktay, Kovid-19 salgını nedeniyle yükselen birim maliyetleri ve birikimli döviz kuru etkileriyle 2020 yılında enflasyonist baskıların arttığını belirterek, “Enflasyon gelişmeleri ve beklentilerdeki bozulma karşısında Merkez Bankası, fiyat istikrarını temin etmek amacıyla Kasım ayında güçlü bir finansal sıkılaştırma gerçekleştirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonla mücadelede para politikası adımları, maliye politikaları ve parasal sektör politikalarıyla istikrarlı bir şekilde destekleneceğini de bildiren Oktay, ülke tehlike priminde kayda değer gerilemeler kaydedilirken, Türkiye’ye karşın portföy akımlarında da artış görülmeye başlandığını bildirdi.

Salgın dönemindeki zorlu şartlara karşın bankacılık sektörünün dinç yapısını koruduğuna sinyâl eden Oktay, ekonomi politikalarıyla makroekonomik koşulların daha kullanışlı ülkü gelmesinin sağlanacağını, salgın sonrası döneme dirençli ve rekabetçi bir yapıda girmekte istikrarlı olduklarını söyledi.

Oktay, 2020 yılı Mart ayından itibaren salgından negatif şekilde etkilenen ihracatın, Haziran ayından itibaren normalleşme sürecinin etkisiyle tez toparlandığını; Haziran-Kasım döneminde bir önceki yılın benzer dönemine kadar yüzde 1,6 yükselme gösterdiğini bildirdi.

Fuat Oktay, “İthalat ise benzer dönemde, kuvvetli seyreden altın ithalatı kaynaklı yüzde 10,9 artma kaydetmiştir. İhracat faaliyetlerinin geniş bir tabana yayılması için, ’81 İlde İhracata İlk Adım Programı’ ile yurt genelinde özellikle imal kapasitesi olan KOBİ’lerimizin ihracat yapmaya başlamasına yönelik çalışmalar sürdürüyoruz. öte taraftan, ihracat imkanlarını artırmak üzere KOBİ’lerimizi Eximbank eliyle destekliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, küresel gezi kısıtlamaları sebebiyle turizm gelirlerindeki azalmanın, cari işlemler açığında görülen artışın da en manâlı nedeni olduğuna dikkati çekerek, turizm sektörünün yaşadığı hasarın telafisi için dünyada da misal tatbik olarak gösterilen “Güvenli Turizm Sertifikasyon Uygulaması”nı başlattıklarını, ayrıca konaklama vergisi uygulamasını 2022’ye ertelediklerini ve çoğu yardım paketini hayata geçirdiklerini kaydetti.

Oktay, “Bu sayede, 2020 yılını turizmdeki rakiplerimize nazaran daha az bir kayıpla kapattık. Aldığımız tüm bu önlemler ve ekonomimizin potansiyeli önümüzdeki dönemde cari açık konusunda da eksilen bir cereyan göreceğimize göze çarpan ediyor.” dedi.

Yatırım ortamının iyileştirilmesinde hukuk ve ekonomi alanlarının birbirinden bağımsız unsurlar olmadığı bilincinden yola çıkarak, yargı reformunu öncelikli olarak ele aldıklarını dile getiren Oktay, “Adalet reformunu, idareli güven sağlayacak bir şekilde paydaşlarımızla meslek birliği içinde gecikmeksizin hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi zarfında keza vergi mevzuatının sadeleştirileceğini bildiren Oktay, özendirme ve desteklerde etkinliği sağlayacaklarını, yardım programlarına ilişkin prensip ve esasları belirleyeceklerini anlattı.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Seval Ocak Adıyaman

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *