Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan HDP milletvekiline okkalı cevap

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde insan kaçırma diye bir şey yoktur. İnsan kaçırmanın ne olduğunu bakmak istiyorsan aynaya bak. İnsan kaçırmanın ne çağrıda bulunmak olduğunu bakmak istiyorsan Diyarbakır annelerine bak” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2021 yılı bütçe görüşmelerine katıldı. Oktay, HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ‘adam kaçırma’ ile ilgili iddiasına, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde insan kaçırma diye bir şey yoktur. İnsan kaçırmanın ne olduğunu bakmak istiyorsan aynaya bak. İnsan kaçırmanın ne çağırmak olduğunu görmek istiyorsan Diyarbakır annelerine bak. İnsan kaçırmanın ne seslenmek olduğunu bakmak istiyorsan, git dağlara bak, git kaçırılan kızlara bak, kadınlara, yetişkinlere bak. Git dağlara bak, git kaçırılan kızlara bak, kadınlara, yetişkinlere, tecavüz edilen, taciz edilen kadınlara hatta erkeklere, çocuklara karşısında erkekçe meydan okuyarak, o zaman geç karşıma. Türkiye Cumhuriyeti Devleti insan kaçırmaz. İnsan kaçırmayı, git Suriye’de gör, Irak’ta gör, PKK az daha oraya git” diye konuştu.

2021 bütçesine ilişkin açıklamalarda yer alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “2021 bütçesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın Anayasadan aldığı yetkiyle hizmet odaklı şekilde hazırlattığı ve Meclisimize sunduğumuz, AK Parti Hükümetleri’nin 19’uncu bütçesidir. Bütçemiz, Yeni Ekonomi Programı hedefleri ile düzenli olarak ayrıca yatırımların arttırılmasını keza de enflasyon ve cari açığın azaltılmasını amaçlayan; ayrıca Covid-19 salgınıyla mücadelemizi destekleyecek nitelikte işlevsel bir bütçedir. 19 takvim bir birikimin, emeğin ve milletimizi ve vatandaşlarımızı merkezine bölge bir bütçedir. Bu bütçede; 2002 yılı öncesi bütçelerinde olmayan; fakat 2003 yılından itibaren her yıl artan ve gelişen yetimin, gariplerin gurebanın hakkı vardır. İnsanlarımıza devletin uzanan eli vardır. Onların darda kaldığı yerde kapılarını çalan şefkatli yardımı vardır. Bu bütçede; vatandaşlarımızın evine değin ulaştırılan yardımlar vardır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşan ayni ve nakdi yardımlar vardır. Bu bütçede; gereksinim olduğunda gidebildiği, ulaşabildiği hastanenin, afiyet ocağının parası vardır. Ulaşabildiği, alabildiği ilacın parası vardır. Bu bütçede; pandemi salgını esnasında ‘güvendiği’, ‘erişebildiği’ ve varlığından nedeniyle gurur duyduğu ‘pandemi hastaneleri’nin parası vardır. Bu bütçede; gidebildiği ve teknoloji ile memnun etme duyduğu okulların parası vardır. Bu bütçede; üniversite talebesinin artık ödemediği harcın parası vardır. Bu bütçede; yaşadığı şehirde okuyabildiği üniversitelerin, teknolojisiyle hoşnutluk duyduğu okulların parası vardır. Bu bütçede; işinde gücünce olan memurun, işçinin alın terinin karşılığı vardır. Bu bütçede; salgın esnasında işçinin elinden tutan devletin sağladığı destekler vardır. Bu bütçede; iç ve dış düşmanlara nefret edilen şey salan ve gücüne zor katan, etkili ve etkili savunma ve emniyet karşılayan askerimizin, polisimizin, korucumuzun emeği ve alın teri vardır.” diye konuştu.

Oktay, 2020 yılı borçlanma limitinin arttırılması eleştirisine ilişkin olarak, “Covid-19 pandemisinin sosyal ve hesaplı etkilerini azaltılması, 2021-2023 Yeni Ekonomi Programında bulunan 2020 yılında yatırım, istihdam ve büyümeyi cesaretlendirmek için geçici olarak alınan idareli tedbirleri de taşıyan bütçe büyüklükleri ve bütçe dengesi çerçevesinde oluşan ek finansman ihtiyacının karşılanması ve ileride yine pandemi sebebiyle yaşanabilecek mümkün risklerin bertaraf edilebilmesi için Define peşin para rezerv düzeyinin yüksek tutulması nedeniyle yapılmıştır. Bütçe açıklarının ve borçluluğun artması ülkemize has bir şart değildir. Covid kaynaklı son gelişmeler çerçevesinde, dünya genelinde tüm ülkelerde bütçe açıkları ve borçluluk artmaktadır. Milletlerarası Para Fonu tahminlerine tarafından Avro Bölgesinde ulusal gelire oran cinsinden bütçe açığı ve halk borcu 2020 yılında bir önceki yıla kadar sırasıyla 9,7 ve 17,5 puan artması öngörülmektedir. Benzer dönemde Türkiye’nin bütçe açığı ve halk borcu oranlarındaki artışın ise Avro Bölgesine kıyasla sırasıyla 2 ve 8,6 puan gibi son derece sınırlı bir seviyede olması beklenmektedir” ifadelerini kullandı.

Sosyal Koruma Kalkanı dahilinde desteklerin ve yardımların toplamın 39 milyar TL’ye ulaştığını aktaran Oktay, “Sosyal yardım bölge 6,3 milyon haneye 6,3 milyar TL ödeme yapılmıştır. İşsizlik Sigortası Fonu da istihdam piyasası göre millet maliyesine yönelebilecek yüklerin hafifletilmesini sağlamıştır. Türkiye öteki ülkelerden bambaşka olarak düşük hane halkı borçluluğu ve zinde bankacılık sektörü doğru kredi kanallarını da etkin kullanabilmiştir. Türkiye’de hane halkı borçluluğu yüzde 16 ile gelişmekte olan ülke ortalaması yüzde 42’nin epeyce altındadır. Bu avantaj doğruca vatandaşlarımıza 47,5 milyar TL düşük faizli kredi imkanı sağlanabilmiştir. Önümüzdeki dönemde bütçe imkanları kapsamında kamu yatırımları, özel sektörümüzün önünü açacak, verimli alanlara kanalize edilerek kullanılan parasal alanın hesaplı artma bağlamında en müspet sonuçları vermesi sağlanacaktır. Maliye politikası, ekonomide toparlanmanın sağlanmasının arkasından yeniden eski patikasına geri dönecek; böylece bütçe açığı oranı 2021 yılından itibaren azalarak 2023 yılında yüzde 3,5 seviyesine gerileyecektir. Hem, 2021-2023 döneminde millet borç stokunun yatay seyretmesi sağlanacaktır” biçiminde konuştu.

Oktay, bazı milletvekillerinin “2021 Yılı Bütçesinde vatandaşa yönelik hiçbir şey değil” yönünde eleştirilere şöyle cevap verdi:

“AK Parti Hükümetlerinin 19’suncu bütçesi olan 2021 Yılı Bütçesini vatandaş odaklı bir icraat bütçesi olarak hazırladık. Bütçede esas önceliğimiz toplanan gelirlerin vatandaşlarımıza hizmeti alan bir hoşgörüyle kullanılmasıdır. Bu yaklaşımla, 2002 yılında 1,6 milyar TL olarak gerçekleşen sosyal kaliteli harcamaların büyüklüğünü 2021 yılında 81,2 milyar TL’ye çıkardık. 2021 yılında bu amaçla ayrılan kaynağı bir önceki yıla kadar yaklaşık yüzde 17 oranında artırdık. 2021 yılı bütçesi sosyal içermeyi artırmanın, yoksulluğu azaltmanın bütçesidir. Bu kapsamda; ödeme gücü olmayanların prim giderleri için 16 milyar TL, sosyal ve hesaplı destek ödemeleri için 2,1 milyar TL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonuna gelirden ayrılan pay için 10,9 milyar TL, kömür yardımı için 1,5 milyar TL kaynak ayırdık.”

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Suriye açıklarında müdahale edilen gemide 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildiğini duyurdu. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *