Daha önce böylesi hiç olmamıştı! Metropoll’ün son anketine göre her 4 seçmenden biri kararsız

Metropoll Araştırma‘nın son anketinden fazla çarpıcı bir sonuç çıktı. Bugüne değin görülmüş en yüksek şüpheli seçmen oranlarından birine ulaşıldı. Ankete tarafından, ekim ayı itibarıyla kararsız seçmenin oranı yüzde 25,3 oldu. Bu, her dört seçmenden birinin oy verecek parti aradığına işaret ediyor.

KARARSIZLARIN TESPİT EDİLEN EN YÜKSEK ORANI

Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, tabloyu sosyal medya hesabından paylaşarak, “Metropoll’ün 2014-2020 sürecindeki aylık araştırmalarında kararsızların değişimi. Tespit edilen en yüksek değer %25,2” notunu düştü.

Daha önce böylesi hiç olmamıştı! Metropoll'ün son anketine göre her 4 seçmenden biri kararsız

DAHA ÖNCE EN YÜKSEK DÖNEM 7 HAZİRAN ÖNCESİYDİ

Grafikte salgın dönemine kadar tespit edilen en yüksek değişken oranının AK Parti’nin ilk kez Meclis’te tek başına hükûmet kurmaya tatmin edici sandalyeyi kazanamadığı 7 Haziran seçimlerinde olduğu görülüyor. O dönem deha bu oran yüzde 20,2 olarak gerçekleşmiş. Bu seçimden 6 ay daha sonra yapılan 1 Kasım seçiminde ise kararsızların oranının sert bir şekilde düşerek yüzde 13,6’ya gerilediği göze çarpıyor. Bu seçimde AK Parti baştan kimsesiz hükûmet kuracak sandalye sayısına sahip olabilmişti.

SALGIN DÖNEMİNDE YÜZDE 23,4’E ÇIKMIŞTI

Koronavirüs salgını döneminde ise bu oran aşılarak yüzde 23,4’e yükseldi. daha sonra yüzde 18,7’ye dek gerileyen kesin olmayan seçmen oranı, ekim ayında pik yaparak yüzde 25,3’e çıktı.

Daha önce böylesi hiç olmamıştı! Metropoll'ün son anketine göre her 4 seçmenden biri kararsız

About admin

Check Also

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde şehit olan askerler için Allah’tan rahmet, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *