DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Siirt kongresinde konuştu

Demokrasi ve Atılım Partisi (DERMAN) Genel Başkanı Ali Babacan, kuvvetler ayrılığına ve insan haklarına dayanan enerjik hükümet, güçlü meclis ve kuvvetli yargıyı başlıca alan güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden yandan olduklarını söyledi.

Babacan, kentteki bir nikah salonunda düzenlenen partisinin 1. Klasik Siirt İl Kongresi’nde, merkez üssü Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Babacan, iktidara geldiklerinde bu sistemi değiştireceklerini açıklama etti.

Yola çıktıklarında ilk gün Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i vaat ettiklerini dile getiren Babacan, “Biz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi’ni halkımıza vaat ediyoruz. Çünkü her türlü keyfiliği bayağı hale getiren mevcut yönetim sisteminde denge ve yoklama mekanizmaları ayrıntılarıyla ortadan kaldırılmış durumda.” diye konuştu.

Derman Partisi olarak kuvvetli, uzun vadeli ve kararlı yönetim sistemini tesis etmeyi amaçladıklarını aktaran Babacan, bu yolda yürüdüklerini belirtti.

“Parlamenter sistem dediğimizde aklınıza sakın eski sistem gelmesin. Aziz milletimiz bu konuda da müsterih olsun.” diyen Babacan, şunları kaydetti:

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimiz, Türkiye’nin o 1980 darbesinden sonra getirilen anayasanın devamı yok, 90’lı yılların sistemi de hiç yok. Derman Partisi olarak biz kuvvetler ayrılığına ve insan haklarına dayanan zinde hükümet, dinç meclis ve dinç yargıyı bölge güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden yanayız.”

Tek listeyle girilen seçimde, il başkanlığına mevcut başkan Umut Dayanan seçildi.

Konuşmanın gerisinde Babacan ve beraberindekiler, esnafı ziyaret etti.

Babacan, daha sonra partisinin il başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi.

Bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Babacan, daha sonra kentten ayrıldı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Siirt kongresinde konuştuDEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Siirt kongresinde konuştuDEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Siirt kongresinde konuştuDEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Siirt kongresinde konuştu

Kaynak: Anadolu Ajansı / Recep Çelik

About admin

Check Also

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde şehit olan askerler için Allah’tan rahmet, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *