Dışişleri: ‘AB’den Türkiye’yi tehdit etmek yerine çözüm odaklı öneriler sunmasını bekliyoruz’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “AB’den Türkiye‘yi korkutma etmek yerine elle tutulur, nesnel ve ortak çıkarlarımıza hizmet eden, çözüm odaklı öneriler sunmasını bekliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un AB Zirvesi kararlarının Türkiye’ye ilişkin bölümleri hakkındaki soruya, “Türkiye’nin gerginliğin azaltılmasından ve diyalogdan yanlamasına olduğunu, bu yöndeki çağrılara olumlu karşılık vererek iyi niyetini gösterdiğini 1-2 Ekim AB Irtifa kararlarının arkasında açıklamış ve artık somut sonuçların alınması için adım atılmasını beklediğimizi vurgulamıştık.

Türkiye’nin tezlerini her zamanki peşin mahkum ve önyargılı tutumuyla görmezden gelen AB’nin, ülkemizin hem kendi ayrıca Kıbrıs Türklerinin haklarını savunma kararlılığını, bugünkü toplantıda “kışkırtma” olarak tanımlaması hayret verici olmamıştır. AB’nin diyalog, uzlaşı ve kayıtsız şartsız olumlu gündemi cesaretlendirmek yerine yaptırım söylemine devam etmesi, amacının ve kullandığı dilin ne dek açık sözlülük ve yapıcılıktan uzak olduğunu da göstermektedir.

AB, iki taraflı çıkar ve müşterek gelecek gündemiyle bölgede Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarına da saygı göstererek sorunları çözmeye yönelmelidir. Bunun için Yunanistan’ın ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin mantık dışı ve şımarıkça taleplerine kayıtsız şartsız şekilde teslim olmaktan vazgeçmelidir. Korkutma dilinin Türkiye’ye karşısında işlemeyeceği bilinmelidir. AB’den Türkiye’yi tehdit etmek yerine elle tutulur, nesnel ve iki taraflı çıkarlarımıza hizmet eden, çözüm odaklı öneriler sunmasını bekliyoruz” cevabını verdi. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *