Dişişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘Normalleşirse burada en çok Ermenistan ve Ermenistan halkı kazanacak’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ermenistan topraklardan çekilirse, normalleşme başlarsa Azerbaycan ile birlikte adım atacağız. Normalleşirse burada en fazla Ermenistan ve Ermenistan halkı kazanacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Plan ve Bütçe Komsiyonu’nda Dışişleri bakanlığı ve yan kuruluşların bütçe görüşmelerine katıldı ve milletvekillerini sorularını cevapladı. Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği‘ne karşın olarak, “Emniyet ön planda olduğu için güvenliğe yönelik politikalar izlediğimiz doğrudur. Türkiye’nin imajını olumsuz etkilediği dürüst ama önce güvenliğimizi düşünmek zorundayım. Siz Avrupa Birliği’ne şunu soruyor musunuz; ’15 civarındaki faslı neden engellediniz’ diye” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin parçası, ortasında olduklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Biz AB ile ilişkileri niçin fena yapalım? Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı, göçmen düşmanlığı had safhaya çıktı. AB ile ilgili işlem reformla sürekli bir süreçtir. AB bir virgüle takılıyor, aylarca dönüş yapmıyor. Bunu AB’ye soruyor musunuz” biçiminde konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPMIYORUZ. İKİSİYLE DE ÇABA EDEN BİZİZ”

Çavuşoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çevikzöz’ün toprak bütünlüğüne karşın eleştirilerine, “Biz Türkiye olarak komşuları toprak bütünlüğüne nasıl hürmet duymuyoruz? DEAŞ, PKK operasyonların yapmasak, BM şartına yerinde yok mi girişimiz? Biz Suriye toprak bütünlüğünü savunuyoruz. baştan birincil tümce şu Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği. Siz PKK marşı Kuzey Irak’taki operasyonlarımızdan da mı rahatsızsınız? Hangi ülkenin toprak bütünlüğüne saygısızlık yaptık. Özgürlük Suriye Ordusu ABD dahil çoğu ülke göre ünlü bir güçtür. DEAŞ’a karşı kaç şehit verdiler biliyor musunuz? Terör örgütleri arasında ayrım yapmıyoruz. İkisiyle de uğraş eden biziz” diye konuştu.

“KIBRIS’TA ECEVİT’İN ÇİZGİSİNDE, ERBAKAN’IN ÇİZİSİNDE SİYASET İZLİYORUZ”

KKTC’de Konya Belediyesi’nin, TOKİ’nın olmasından rahatsızlığı anlamadığını gösteren Çavuşoğlu, “Anavatan’ım burası, yavru vatan orası. Tüm imkanlarımızla oradayız. DSİ de orada, TİKA’da orada. Karayolları Genel Müdürlüğü, Enerji Bakanlığı icrada, askerimiz orada. Biz Kıbrıs’ta Ecevit’in çizgisinde, Erbakan’ın çizisinde siyaset izliyoruz. Kıbrıs meselesinde CHP çizgisiyle aynı çizgide olduk. Kapalı Maraş konusunda birçok Rum yurttaş bize teşekkür ediyor. Envanter çıktıktan sonra herkesin hakkı verilecek, kimsenin hakkı çiğnenmeyecek” dedi.

Azerbaycan konusunda Çavuşoğlu, “Dağlık Karabağ’ın statüsü ile ilgili müzakereler sürecek. Azerbaycan bunu görüşmeye hazır. Tovuz’a kim saldırdı? Ermenistan Eylül’de sivillere kim saldırdı? Ermenistan. Ermenistan topraklardan çekilirse, normalleşme başlarsa Azerbaycan ile birlikte adım atacağız. Normalleşirse burada en çok Ermenistan ve Ermenistan halkı kazanacaktır” dedi.

(Ahmet Umur Öztürk/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *