Dışişleri Bakanlığı’ndan Kanada’ya tepki

DIŞİŞLERİ Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kanada’nın Azerbaycan‘ın 30 senedir Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadeleyi gerekçe göstererek, bazı askeri ürünlerin ülkemize ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklaması, bu ülkenin çifte standartlı yaklaşımının göstergesidir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın bazı askeri ürünlerin Türkiye’ye ihraç izinlerinin askıya alınması kararına karşı çıktı. Açıklamada, “Kanada’nın, bu yüzyılın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Yemen’deki krize askeri olarak müdahil olan ülkelere silah ihraç etmekte herhangi bir beis görmezken ve Birleşik Milletler uzmanlarınca hazırlanan raporlarda zeka tenkit konusu olan bu silah satışlarını bölgesel güvenliğe katkı olarak ibraz ederken, bir NATO müttefikine savunma ürünleri ihracatını engellemesinin herhangi bir izahatı olamaz. Kanada, bilhassa Uzlaşma Pınarı Harekatı’nı başlattığımız dönemden bu yanlamasına, müttefiklik ruhuna uymayacak şekilde, ülkemize karşın askeri araç gereç ihracat izinleri konusunda engeller çıkarmakta, işbirliğinden uzaktan bir tutum sergilemektedir. Türkiye ayrıntılı bir ihracat denetleme rejimine sahiptir ve laf konusu rejimlerden kaynaklanan yükümlülüklerini de özenle uygulamaktadır. Kanada’dan beklentimiz, çifte standartlardan uzakta bir politika izlemesi, ülkesindeki Türkiye karşıtı çevrelerin etkisi aşağıda kalmadan ve kuytu siyasi çıkar hesaplarına hapsolmadan hareket etmesidir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *