‘Ermenistan hükümetleri tarihin her döneminde ASALA anlayışı ile hareket etmişlerdir’

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Ermenistan hükümetleri tarihin her döneminde faşist, ırkçı, Nemesis, Taşnak-Hınçak, ASALA anlayışı ile hareket etmişlerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarda gelinen son durumu Azerbaycan televizyon kanallarına değerlendirdi. Ermenistan’ın Karabağ genelinde, Hocalı özelinde işgal ve insanlık suçu işlediğini, dünyanın ise bu vahşeti sadece seyrettiğini aktaran Topçu, “Ermenistan hükümetleri tarihin her döneminde faşist, ırkçı, Nemesis, Taşnak-Hınçak, ASALA anlayışı ile hareket etmişlerdir. Mütecaviz bir yol izleyerek bölge ülkelerine saldırmışlar, maşalığını yaptıkları Ermeni diasporası ve birtakım güçlerin telkini ile de saldırılarını Türkiye ve Azerbaycan üstünde yoğunlaştırmışlardır. 1915’de Türkiye topraklarında Ermeni çetelerin Müslümanlara aleyhinde işlemiş oldukları insanlık suçları dünya göre seyredildiği için 70’li ve 80’li yıllarda Ermenistan hükümetleri ve Ermeni diasporası destekli ASALA terör örgütü eliyle dünya genelinde Türk elçilerini şehit etmiş ve birçok ülkede vahşi terör olayları yapmışlardır. Ermeni asıllı Artin Penik adlı vatandaşımız, ASALA’nın düzenlediği Esenboğa Havaalanı saldırısını protesto etmek için Taksim Meydanı’nda kendini yakarak gayrimüslim şehitler arasına katılmıştı. Dünyanın ve milletlerarası kuruluşların bu olaylara karşısında gürültüsüz kalmasından cesaret alan Ermenistan hükümetleri ve Ermeni diasporası destekli terör güçleri bu kere da Azerbaycan’ın öz toprağı Karabağ genelinde, Hocalı özelinde işgal ve insanlık suçu işlemiş, dünya bu vahşeti de sadece seyretmiştir” diye konuştu.

Bölgede insanlık suçu işlemiş olan Ermenilerin tazminat ödemeye mahkum olması gerektiğini ifade eden Topçu, “Bu günlerde de Ermenistan’ı yönetenler PKK-YPG terör örgütü ile birlikte Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine ve çoğu sivil mesken merkezlerine saldırarak sivilleri katledip yine milletlerarası hukuku çiğnemektedir. BM, AB, MİNSK, NATO ve dünyanın tüm devletleri başta 30 yıldır Ermenistan’ın çiğnediği Birlermiş Milletler Genel Kurulunun Karabağ ile ilgili kararını Ermenistan’a hemencecik uygulatmalı, Azerbaycan’ın öz toprağı Karabağ’daki 30 yıllık işgal kalkmalı ve bölgede insanlık suçu işlemiş olan Ermeniler tazminat ödemeye hükümlü olmalıdır” dedi.

(Mehmet Kalay/İHA)

'Ermenistan hükümetleri tarihin her döneminde ASALA anlayışı ile hareket etmişlerdir''Ermenistan hükümetleri tarihin her döneminde ASALA anlayışı ile hareket etmişlerdir''Ermenistan hükümetleri tarihin her döneminde ASALA anlayışı ile hareket etmişlerdir'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *