Ermenistan muhalefeti görevi bırakması için Paşinyan’a 3 gün süre tanıdı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan muhalefetin hedefi olmaya devam ederken, bugün başkent Erivan sokaklarında 20 binden pozitif birey yürüyüş yaptı.

Muhalefetin günler öncesinden duyurduğu “Vatan Kurtuluş Hareketi” olarak adlandırılan yürüyüşe katılanlar 15 kilometreyi aşkın yol yürüdü. Erivan’daki Özgürlük Meydanı’nda toplananlar Paşinyan’ın istifası için slogan atarken, kurulan platformda da muhalefet partilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının liderler konuşmalar yaptı. Mitinge Paşinyan’a suikast düzenleme suçlamasıyla tutuklanan ve gerisinde özgürlük bırakılan Ermenistan istihbarat teşkilatının eski başkanlarından ve bununla beraber Vatan Partisi’nin lideri Artur Vanetsyan, yine aynı suçlamayla tutuklanan ve özgürlük bırakılan Müreffeh Ermenistan Partisi Başkanı Gagik Tsarukyan, Paşinyan’dan sonradan geçici hükümetin Başbakanı olarak düşünülen Vazgen Manukyan ve çok sayıda siyasi parti lideri ile temsilcisi katıldı.

“NİKOL’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ, ARTIK HİÇBİR ASKERİ GÜCÜMÜZ KALMADI”

Mitingte söylev yapan Vazgen Manukyan, yeni hükümetin duyuru edilmesi durumunda olacaklara değinerek, “Birincisi, bu üçlü anlaşmanın detaylarına katiyen ulaşamayacağız. Nikol’e teşekkür ediyoruz. Bundan Böyle hiçbir askeri gücümüz kalmadı. Yeni hükümette anlaşmalardaki belirsizlikleri yapılacak müzakereler ile Ermenistan’ın lehine çevireceğiz. İkinci olarak ordumuzu baştan toparlayıp savaş durumları için modern bir orduya çevireceğiz” dedi.

PAŞİNYAN’A SALI GÜNÜNE DEĞIN VAKIT TANINDI

Ermeni Devrimci Federasyonu Partisi Temsilcisi İşkhan Sağatlıyan mitingin arkasında Ermeni gazetecilere yaptığı açıklamada, Vatan Kurtuluş Hareketi olarak aldıkları yeni kararı duyurdu. Buna tarafından muhalefet Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın istifa etmesi için önümüzdeki Salı günü yerel saatle 12.00’ye kadar süre tanıdı. Sağatlıyan mitingin arkasında tüm Ermenistan halkının evlere girmesini söyleyerek Salı günü Paşinyan’ın istifa etmemesi durumunda ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *