Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu

TBMM Bütçe Plan Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın Define ve Maliye Bakanlığı’na atanmasıyla boşalan bu göreve, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz getirilmişti.

Cevdet Yılmaz’ın yerine de AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdiriyle Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeliği ve Dış İlişkilerden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcılığına görevlendirildi. 26. ve 27. dönem Bursa Milletvekili olarak seçilen Ala, 61-62 ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak tayin yapmıştı.

EFKAN ALA KİMDİR?

Efkan Ala, 21 Şubat 1965 tarihinde Gönül ve Esas Ala çiftinin çocuğu olarak Erzurum’un Oltu ilçesinde doğdu.

İlk öğrenimini Oltu ilçesine yan Çanakpınar köyünde tamamladı. Orta ve lise öğrenimini Erzurum İmam hatip lisesi’nde tamamlamasının ardındaki 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Halk Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İktisat alanında yaptı.1988 yılında kaymakamlık stajına başladı.

İki sene Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonradan, ikişer sene Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı. İçişleri Bakanlığında Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu.

13 Şubat 2003 tarihinde Batman valiliğine atandı. Batman valiliğinden sonradan 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. 10 Eylül 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirildi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan göre 61. ve 62. Türkiye Hükümetlerinde dıştan atama yolu ile İçişleri Bakanlığı’na atandı.

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Hak ve Yeniden Yapılanma Partisi (AK Parti) Erzurum milletvekili olarak meclise girdi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Bursa milletvekili olarak baştan meclise girdi. 24 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükümeti’nde baştan İçişleri Bakanlığı görevine atandı. Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardındaki Binali Yıldırım göre kurulan 64. Türkiye Hükümeti’nde İçişleri Bakanlığı görevine devam etti. 31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etti.

Türk bürokrat, siyasetçi ve eski İçişleri Bakanı. İçişleri Bakanlığı görevini Aralık 2013 ve Mart 2015 tarihleri aralarında sürdürmüş, 24 Kasım 2015 tarihinde yeniden başlamıştır. Bu görevinden önce 2007 ve 2013 yılları arasında Başbakanlık müsteşarlığı görevini sürdürmüştür. 2003 ve 2004 yılları aralarında Batman, 2004 ve 2007 yılları arasında ise Diyarbakır valisi olarak görev yapmıştır.

Efkan Ala, 31 Ağustos 2016 tarihinde takriben üç yıldır sürdürdüğü İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etti. Ala’dan boşalan İçişleri Bakanlığına Süleyman Asilzade atandı. Ala, AK Parti’den 26. ve 27. dönem Bursa Milletvekili olarak seçildi.

Gülseren Ala ile evli olan Efkan Ala iki çocuk babasıdır.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ferdi Türkten

About admin

Check Also

Biden'dan Erdoğan görüşmesi yorumu: 'Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı'

Biden’dan Erdoğan görüşmesi yorumu: ‘Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı’

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye değinerek, “Yapıcı ve pozitif …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *