Fransa Cumhurbaşkanı Macron: ‘Şiddete başvuran polisler var’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede polis şiddeti olduğunu itiraf ederek, “Şiddete başvuran polisler var. Bunun cezalandırılması gerekiyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız medyasına polis şiddetine karşın açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Macron ayrımcılık ve polis şiddeti ile mücadele etmek için iki platformunun hazırlandığını duyurdu. Macron, bu nedenle ayrımcılığa uğrayan kişilerin şikayette bulunabileceğini belirtti. İlk platformun her türlü ayrımcılığı anlatmak için kullanılacağını aktaran Macron, ikinci platformun ise polis kadar yapılan ayrımcılıkları maksat alacağını, bilhassa polislerin sokak kontrollerinde yaptığı ayrımcılığını bildirmek için kullanılacağını dile getirdi. Macron, “Beyaz tenli olmadığımızda polis tarafından fazla daha teftiş edildiğimiz doğru. Hareket etmenin tek yolu, kolay bir şekilde ihbarda bulanabileceğimiz ulusal ve bir platform kurmaktır” dedi. Laf konusu platform için telefon hattı belirleneceğini gösteren Macron, internet sitesinin de bulunacağını bildirdi.

“Şiddete başvuran polisler var”

Polislere ve jandarmaya özel eğitim verileceğini vurgulayan Macron, polis şiddetinin önlemek için polislerin üzerlerinde kamera olacağını duyurdu. Macron “Şiddete başvuran polisler var. Bunun cezalandırılması gerekiyor. Fransa’da toplumda da baskı ve ırkçılık var. Bu bir gerçek” diyerek bunların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Güvenlik yasa tasarısı

Fransa’da emniyet yasa tasarısının basın özgürlüğünü ihlal edebileceği ve polis şiddetini arttırabileceği yönündeki eleştirilere değinen Macron, polisi görüntülemenin ve sosyal medyada paylaşmanın yasaklanmayacağını vurguladı. Macron, “Fransa’da yasaklarsak, bunu Belçika veya İtalya üzerinden yapmanın bir yolunu bulacaksınız” diyerek böyle bir hükmün açıklama özgürlüğünün kısıtlanması halinde uygulanamayacağına dikkat çekti.

Tartışmaların odağındaki emniyet yasa tasarısının 24. Maddesi, emniyet güçlerinin görüntülerini yayınlayanlara 1 sene hapis ve 45 bin Euro’ya kadar para cezası verilmesini kapsıyor. – PARİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *