– Fransa’da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı

Fransa‘da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı

PARİS – Fransa’da Başbakanı Jean Castex ve bakanlar sokağa çıkma yasağının detaylarını açıkladı. Yeni gerçekte eğitim ve ekonominin etkilenmemesi için kısıtlamalara istisnalar getirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün yaptığı açıklamada, yarından itibaren ülke genelinde sokağa çıkma yasağı duyuru edildiğini ve ülke sınırlarının Avrupa Birliği dışındaki ülkelere yeniden kapatıldığını duyurmuştu. Fransa Başbakanı Jean Castex yaptığı açıklamada, 1 Aralık’a kadar devam edecek olan sokağa çıkma yasağının eğitim ve ekonomiyi engellemeyecek şekilde uygulanacağını açıklama etti. Castex, 2 hafta daha sonra durumun tekrardan değerlendirileceğini ve salgındaki son duruma kadar kısıtlamaların daha geniş çaplı uygulanacağını açıkladı.

“Hiçbir ülke ikinci dalgayı engelleyemedi” ifadelerini kullanan Başbakan Castex, ikinci dalgayı beklediklerini lakin bu değin hızlı beklemediklerini dile getirdi. Fransa Başbakanı, sokağa çıkma yasağından okula öğrenci bırakanların ve alanların, işe gidenlerin, afiyet gerekçesi olanların, ailevi aciliyet durumlarının, yönetimle ilgili işlem ve 1 saat ile kısıtlı olan yürüyüşe çıkanların muaf olduğunu açıkladı.

Sokağa çıkışların izin belgesi doldurularak gerçekleştirileceğini aktaran Castex, okul ve meslek yerlerinin ise çalışanlarına ve öğrencilere sürekli geçerli olan ve üzerinde geçerlilik saatlerinin yazılmış olduğu bir evrak vereceğini ifade etti.

Ülkede bölgeler arası yolculuğun ve AB dışındaki ülkelere sınırların kapatıldığını belirten Castex, yasağa uymayanlara 135 Euro para cezası kesileceğini vurguladı. Başbakan Castex, düğünlerin 6 birey ile gerçekleşeceğini, restoranların sadece eve sipariş hizmeti vereceğini ve imkanı olan tüm şirketlerin evden çalışmaya döneceğini aktardı. Castex, sınavlara ve atölye gibi yerlerde çalışanların işe gideceğini açıklama etti.

Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer ise yaptığı açıklamada, okulların sıhhat protokolünün sıkılaştırıldığını ve 6 yaşından büyük tüm öğrencilerin maske takacağını aktardı. Sağlık Durumu problemleri olan eğitimcilerin ve öğrencilerin uzakta eğitim alacağını açıklayan Blanquer, sınıflar arası görüşmeyi engellemek için öğrencilerin yemek ve teneffüs saatlerinin gruplara ayıracağını aktardı.

Egzersiz Bakanı Elisabeth Borne, bütün çalışanların “Tous Anti Covid” uygulamasını indirip peşine düşüp takip edileceğini açıklama ederken, çalışanların evden çalışmasının kısmi de olsa zoraki olacağını dile getirdi.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ise yaptığı açıklamada, Dayanışma Fonu’nun bütçesinin yükseltildiğini açıklama ederek, iş kolları ile düzenli olarak görüşüleceğini ve mağdur olan tüm şirketlerin devlet yardımı alabilmesi için çalışılacağını açıkladı. Bir önceki sokağa çıkma yasağı süresince verilen 6 milyar Euroluk yardımın bundan böyle her ay şirketlere verileceğini gösteren Le Maire, devlet destekli kredilerin çoğaltılacağını ve ödemelerinin tekrardan erteleneceğini açıkladı. Sokağa çıkma yasağı boyunca şirketlerden kira alamayacak olan mülk sahiplerinin kira miktarının yüzde 30’unun vergilerinden düşülebileceğini açıklayan Le Maire, toplam süreç için devletin 15 milyar Euro bütçe ayıracağını dile getirdi.

Kültür Bakanı Roselyne Bachelot, kültür sektörünün büyük bir ekonomik bölge oluşturduğunu ve süreçten en çok etkilenen sektör olduğunu dile getirdi. Seyircisiz şekilde denemelerin, çekimlerin, spor antrenmanlarının devam edeceğini belirten Bakan Bachelot, çoğu gösterinin sanal olarak gösterime girmesi için çalışmaların yapıldığını aktardı.

Sağlık Durumu Bakanı Olivier Veran yaptığı açıklamada, yoğun bakım yatak sayısının 6 bin 400’e çıkarıldığını ve hasta yoğunluğunun az olduğu bölgelere diğer bölgelerden hasta transferi yapıldığını aktardı. Ivedi ve kayda değer olanlar dışındaki tedavilerin ertelendiğini ifade eden Veran, yatakların salgın hastalarına ayrıldığını aktardı. Yaz baştan başa 7 bin sağlıkçıya yoğun bakın eğitimi verildiğini gösteren Bakan Veran, afiyet öğrencilerinin de bu süreçte hastanelerde atama aldığını belirtti.

- Fransa'da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı- Fransa'da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı- Fransa'da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı- Fransa'da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı- Fransa'da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı- Fransa'da sokağa çıkma yasağının detayları açıklandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ISTEK KAPLAN

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Selçuk: 'Samsun'da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız'

Son Dakika | Bakan Selçuk: ‘Samsun’da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun‘da bir kadının eski eşi tarafından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *