Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’dan CHP’deki taciz iddialarına ilişkin açıklama Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin İstanbul il örgütündeki taciz iddialarıyla ilgili CHP’nin en başından beri üzerine düşeni yaptığını belirtti.

Salıcı, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86’ncı sene dönümünü kutladı.

Son günlerde CHP’yi hedef alan taciz iddialarıyla ilgili iktidar kanadından ağır ithamlarda bulunulduğunu ifade eden Salıcı, mağdurların hassasiyetlerini ve özel durumlarını gözeterek konuyu kamuoyu önünde şu asıl kadar tartışmadıklarını söyledi.

Kendi sorumluluklarını örtmek isteyen iktidarın en üst düzeyden bu konuyu konuşması sebebiyle de bu açıklamayı yapma ihtiyacı doğduğunu dile getiren Salıcı, şöyle konuştu:

“Adı geçen iddialarla ilgili CHP en başından beri kendi üzerine düşeni yapmıştır. Gerek İstanbul il örgütü gerek İstanbul İl Başkanımız gerek diğer örgütlerimiz, bu konuda asla taviz vermeden partimizin sıfır hoşgörü politikasına yerinde bir şekilde davranmışlardır. Bizim geçmişte kadına şiddete ve tacize müsade vermeyen tutumumuz ortadadır, bundan sonra da bu tutumuz devam edecektir. Kadına yönelik şiddete, tacize, ‘sıfır müsamaha’ politikası CHP için defalarca bir önemde olmuştur. CHP’de kurullar vardır, CHP bir tek adam partisi değildir. CHP’nin ilçe, il örgütlerine, genel merkezine ulaşan herhangi bir şikayet, özellikle bayan hakları ve kadın tacizi konusunda ulaşan herhangi bir şikayet büyük bir titizlikle incelenir ve onun gereği yapılır. İstanbul’da yaşanan süreçlerde de il örgütümüz gereken hassasiyeti göstermiş ve mağdurların ikincil şekilde mağdur olmamalarını sağlayacak şekilde süreci yürütmüştür.”

Bu konuyla ilgili CHP’li bayan milletvekillerinin de bir yorumlama yaptıklarını aktaran Salıcı, o açıklamada daha ayrıntılı bilgilere ulaşılabileceğini bildirdi.

“Besbelli bir iktidar var, AK Parti iktidarı. Kadına aleyhinde işlenen suçlarda, tacizlerde, tecavüzlerde, çocuğa aleyhinde işlenen suçlarda ağır bir dosyaları, vahim bir geçmişleri olan bir siyasi parti.” iddiasında bulunan Salıcı, şöyle devam etti:

“Ben burada bunlardan tek tek bahsetmeyeceğim fakat bahsetmeye kalksak şu dosyanın tamamını okumaya kalksak, burada ne sözler olduğunu, ne meşrulaştırma çabaları olduğunu göreceksiniz. İktidar bunu bir siyasi manevra olarak değerlendiriyor lakin İstanbul Sözleşmesi’ne karşısında çıkanların aleni bir şekilde televizyonlarda konuştuğu, parti yetkili organlarında bulunduğu bir siyasi iktidarın, CHP’ye kadına karşı kuvvet, taciz, tecavüz, bayan cinayetleri konusunda güzergah vermeye kalkması onların acziyetini gösterir. Bu konuyu muhtemel olduğunca gelin siyaset üstü bir mesele olarak algılayalım. Yani mağdurun hangi siyasi partinin üyesi olduğu, bir siyasi parti üyesi olup olmamasını bir kenara bırakalım, meseleye kadına karşı taciz, kadına aleyhinde kuvvet çerçevesi içinde bakalım ve meseleyi buradan görelim. Şu Anda meseleyi buradan gördüğünüz süre iktidarın yapmış olduğu siyasi dilin tamamı ortadan kalkıyor. Daha önce CHP’li milletvekilleri kadına karşı, çocuğa karşı tacizin, şiddetin araştırılması ile araştırma önergeleri verdi mi? Verdi. Sonuç? Adalet ve Yeniden Yapılanma Partili milletvekillerin oyları reddedildi. Gelin ‘hodri meydan’ diyelim biz size gelin madem biz araştırma önergesi verdiğimiz zaman bunları reddediyorsunuz fakat bu toplumsal bir mesele. Bu toplumsal meseleyi siyaset haricen bırakalım. Bizim verdiğimiz önergeler sizi rahatsız ediyorsa buyurun önergeleri siz verin. Biz CHP olarak, kadına ve çocuğa karşı tacize tecavüze yeltenen kişileri en ağır şekilde yaptırımlara uğratacak yasa tekliflerinizi desteklemeye hazırız. Buyurun siz verin.”

AK Parti döneminde “kadına ve çocuğa karşı şiddet” rakamlarının rekorlara ulaştığını savunan Salıcı, iktidarın CHP’yi suçlayacak bir dil kullanmasını “aymazlık” olarak nitelendirdi.

Oğuz Kaan Salıcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“CHP’nin bu konudaki siyaseti, geçmişte de bugün de önümüzdeki süreçte de fazla açıktır ve nettir. CHP kendi içinde olan herhangi bir bezginlik varsa, bu sıkıntıyı kendi yetkili kurulları üzerinden sonuçlandırır ve disiplin kurulları, disiplin süreçleri hızlı bir şekilde işler. Yargı ve Yeniden Yapılanma Partili siyasetçilere Ensar Vakfı’nda yaşananları, o yaşananlardan sonra çocuk tacizleri, erkek çocuklara karşısında yapılan tacizlerden daha sonra bakanlarının ‘bir kereden bir şey olmaz’ anlamına gelen sözlerini kendi milletvekillerinin sözlerini hatırlatırım. Eğer bunların hepsini konuşmaya başlasak bu basın toplantısı sabaha kadar sürer.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Uzlaştırma Gündoğan

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *