Hatay’daki yangınlarla ilgili HDP’den dikkat çeken çıkış: Lanetliyoruz

Hatay’ın Belen ilçesindeki ormanlık alanda 9 Ekim’de başlayıp, Arsuz ve İskenderun ilçesindeki ikâmetgâh yerlerine sıçrayan ve 33 saat sonra kontrol alınan yangının arkasından, ekiplerin hasar saptama çalışmaları başladı.

“YANGINLARIN SORUMLULARINI LANETLİYORUZ”

Rüzgarın da etkisiyle ilçedeki ikâmetgâh yerlerine sıçrayan yangın güçlükle söndürülüp denetleme altına alındı. PKK‘lı teröristler göre çıkarılan orman yangınlarıyla ilgili gözlerin çevrildiği HDP kanadından dikkat çeken bir tanımlama geldi. HDP Benzeşen Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından yapılan “Orman yangınlarının sorumlularını lanetliyoruz” başlıklı yazılı açıklamada “Kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve eko sistemin yıkım edilmesinin aleyhinde istikrarlı tutumumuzu sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

İşte HDP’den yapılan o açıklama;

“Hatay, iki gün boyunca yandı. Ne yazık ancak, her sene yaz aylarında ülkenin çoğu bölgesinde büyük orman yangınları nedeniyle halkın, tüm toplumun zenginliği olan ormanlarımız tahrip oluyor.

Bizler doğanın efendisi, hakimi değil bir parçasıyız ve en kayda değer görevimiz, doğayı koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Doğaya karşın saldırılar katiyen kabul edilemez, katiyen güzel görülemez. Doğa, ormanlar ve eko-sistem bütün canlılara aittir. Nerede ve hangi nedenle olursa olsun, doğaya aleyhinde geliştirilen her türlü atak tüm insanlığa karşı yapılmış saldırılar dek ağır bir suçtur. O nedenle doğaya karşın her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz.

Bu iktidarın ormana, doğaya ve eko sisteme bakışı son derece sorunludur. Şaibeli ihalelerle satılan yangın söndürme uçakları; güvenlik bahanesiyle yakılan hektarlarca arazi; günlerce, haftalarca kasten müdahale edilmeyen yangınlar ve tahrip edilen hayat alanları; imara açılsın diye rant alanı yaratmak için çıkarılan yangınlar; maden sahası yaratmak için yakılan ormanlar…

Ağaçlık alanlar yandıktan sonra o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz.

bu vesileyle bir kere daha, kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve yankı sistemin tahrip edilmesinin karşı istikrarlı tutumumuzu sürdüreceğiz. Nerede olursa olsun, ekolojik dengelerin ve sistemin korunması mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.”

Hatay'daki yangınlarla ilgili HDP'den dikkat çeken çıkış: Lanetliyoruz

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *