HDP’li Paylan, esnafa destek paketi için ‘dağ fare doğurdu’ değerlendirmesi

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, esnafa yardım paketini, “Dağ fare doğurdu. Rusya‘ya S-400’leri iade etsek 2,5 milyar dolar elimize geçer, her bir esnafımıza 20 bin lira ilk elden gelir desteği verebiliriz” diye değerlendirdi.

Paylan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeni müşteri koronavirüs salgınından etkilenen esnafa karşın yeni destek paketini açıkladığını anımsattı.

Esnafın şimdiye kadar bankaya yönlendirildiğini ve daha da borçlandığını savunan Paylan, aylardır iktidara, “Borç yok, aracısız kazanç desteği verin.” çağrısında bulunduklarını söyledi.

İktidarın nihayet bir adım attığını dile getiren Paylan, “Ama dağ fare doğurdu.” ifadesini kullandı.

Paylan, esnafa ayda bin lira yardım kararı alındığını belirterek, “Yazıklar olsun. Bin lira; bir günde 33 lira eder. Esnaf kardeşlerimiz bununla hayatta kalmaya çalışacak. Bir günde 3 öğün var, bir öğüne 11 lira düşüyor. Bu kabul edilemez. Bin liralık sefalet desteğini reddedin. Sizin hakkınız misli misli fazladır.” diye konuştu.

ABD’nin, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı sebebiyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldığını anımsatan Paylan, şunları kaydetti.

“Yaklaşık Olarak bayram edecekler, ambargolar hafifmiş. Bu S-400’ler başınıza daha çok bela olacak. Bir tost makinası alsanız 1,5 sene depoda tutmazsınız. Lakin Türkiye’nin 2,5 milyar dolar verdiği S-400’ler depoda çürütülüyor. Size niçin bin lira ödüyorlar çünkü bunlar S-400 füzesi aldılar. Rusya’ya bunları iade etsek 2,5 milyar dolar elimize geçer, her bir esnafımıza 20 bin lira aracısız olarak gelir desteği verebiliriz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Meltem Öztürk

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *