Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Davutoğlu, piyasalara güven vermek için 4 madde sıraladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ekonomi kurmaylarıyla birlikte kameraların karşısına geçerek Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Partisinin, dinç bir ekonomi kadrosuyla faaliyete başladığını söyleyen Davutoğlu, pandemi şartları ortaya çıktığı vakit hemen ayrıntılı bir politika önerisi ortaya koyduklarını hatırlattı.

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’ın kamuoyuna duyurduğu Yeni Idareli Programa değinen Davutoğlu, “Vaktiyle ‘orta vadeli program’ derdik. Bu politikalarla uzun dönem strateji arasındaki köprüydü. Piyasalara güven atamak için açıklanırdı. Başlıca olan güven vermekti. Bu çerçeve hiçbir güven unsuru taşımıyor. Her gün kur yeni rekorlar kırıyorsa bu, programın esas hedefinden saptığını ortaya koyuyor” dedi.

“PİYASA GÜVENİ İÇİN 4 UNSUR GEREKLİ”

Piyasalara güven belirlemek için 4 unsurun zorunlu olması gerektiğine değinen Davutoğlu bu unsurları şu sözlerle açıkladı:

Programın sağlam bir data zeminine oturması ve verilerine güven oluşması gerekiyor. Bilgi güvenliği yok. TÜİK rakamlarına güven duyulmuyor. Verilere güvenilmemesi dışında net bir cahillik var. Bu, tam bir cahillik örneğidir. Bakan, ‘Ben artık doları umursamıyorum’ diyor. Bu başlı başına cehalet örneğidir. Bir esnafın bile önemsediği kuru önemsemiyormuş. Son 8 ay içinde hammadde ve enerji kaynaklı ithalat 102 milyar dolar. Bunları ithal edip sanayide kullanmışız. Kur değişimi nedeniyle bu ithalatın yüklediği maliyet 103 milyar lira. Türkiye’nin yönetiminin en büyük vasfı cahilliktir.İkinci husus aykırılık. Bir program açıklayacaksanız varsayımlarınız aralarında tutarlılık olmalı. Kambiyo vergisi önce yüzde 1’e çıkarıldı daha sonra binde 2’ye indirildi. Yanlışsa neden koydunuz doğruysa neden kaldırdınız? 2021’de ortalama kurun 7.86 olacağını ön görüyorlardı. Kimi inandırırsınız?Üçüncü husus stratejik bakış açısı eksikliği. Cumhurbaşkanı son dönemde 2023 hedeflerinden hiç bahsetmiyor. Şimdi 2053 hedeflerinden bahsediyor. 2016’daki hedeflere gelmek bile imkansız. Bu programın stratejik perspektifinin olmadığı rakamlarda gizli. 2007’ye döndürüyor. Milleti aptal yerine koyuyorlar. Geriye Doğru dönük perspektif ortaya koyuyorlar. Hangi üretimle bu ekonomik büyümeyi gerçekleştireceksiniz? Hangi perspektifi veriyorsunuz yatırımcılara. 50 defa burası çok kayda değer deyin bu nakarattır. Bir çabuk savunan biri bir cümleyi çok yeniden ediyorsa cehaletini örtmeye çalışıyordur.Dördüncü husus kurumsal aklın varlığı ya da yokluğu. Herkes biliyor ama bu program bir kişinin zihninden çıktı. Süzülüp gelen bir kurumsal aklın ürünü olduğu konusunda bir güven tanımıyor. 1 bilemediniz 2 kişinin ve onların kaygılarını içeren çıkar çevresinin programı olarak görülüyor.Bu program Türkiye’yi nereye götüreceği belirlenmiş olmayan bir çerçevedir.”Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Davutoğlu, piyasalara güven vermek için 4 madde sıraladı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *