İBB Başkanı İmamoğlu İngiliz gazetesine haber oldu: Erdoğan tedirginliği var

İngiliz Financial Times gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin 5 sene vadeli dolar cinsi bono (eurobond) ihracıyla yurt dışından 580 milyon dolar borçlanmasının ayrıntılarını yazdı.

Yıllık yüzde 6,6 faizle yapılan ihraca 2,5 milyar dolarlık talep gelirken FT, bazı yatırımcıların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İBB’yi gelirlerinden yoksun bırakmaya çalışıp çalışmayacağı konusunu sorguladıklarını belirtti. Gazeteye konuşan Londra merkezli bir yatırımcı, “Temel tehlike, Erdoğan-İmamoğlu ilişkisi ve Erdoğan’ın İstanbul’u temerrüde sürüklemeyi isteyip istemeyeceği” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu İngiliz gazetesine haber oldu: Erdoğan tedirginliği var

GELECEK YIL DEVAM EDECEKLER

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yatırımları para sağlamak için milletlerarası piyasalara yöneldi” başlıklı haberde, ulus bankalarının İBB’ye kredi vermediği, böylece belediyenin dört metro yatırımına kaynak sağlamak için ilk eurobond ihracını yaptığı ve eurobond ihraçlarına gelecek sene devam edeceği vurgulandı. İhracın peşinde FT’ye konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim için olumlu bir deneyimdi, mevcut küresel finansal koşullarda bu ihracı gerçekleştirmeyi başardık, mutluyuz” dedi.

İmamoğlu, ulaşım, atık yönetimi ve depreme hazırlık için kaynak bulmak üzere gelecek yıl yeniden eurobond ihraç etmeyi umduklarını dile getirdi.

Gazete, 580 milyon dolara ek olarak iki metro hattı ve bir tramvay projesinin finansmanı için hükümetin İBB’ye 360 milyon euroluk dış borçlanma için de onaylama verdiğini aktarırken, İmamoğlu millet bankalarının kredi taleplerini geri çevirmeye devam ettiğini belirterek “Açık fakat bu siyasi bir karar” dedi.

İMAMOĞLU: BAZI KANALLAR BLOKE EDİLEMEZ

Gazeteye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İBB’ye eurobond ihracı için tasdik vermesi bazı tanıdık olmayan yatırımcıları şaşırtırken, İmamoğlu, “Umarım ama bu onaylama ilişkilerin geliştiği anlamına geliyordur. Tasdik vermeleri doğru olandı ve doğaldı. Teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, bir takım yatırımcıların, Cumhurbaşkanı’nın İBB’yi gelirlerinden yoksun bırakıp temerrüde sürüklemeye çalışıp çalışmayacağına dair endişelerine dair ise “Evet bazı negatif şeyler yaşıyoruz ama bu ülke güçlü bir demokratik temele sahip, bir takım kanallar bloke edilemez” dedi.

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *