– İngiltere Başbakanı Johnson: ‘Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz’

İngiltere Başbakanı Johnson: “Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz”

MANCHESTER – İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parlamentoda yaptığı tavır sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz” dedi.

Korona virüs salgını sebebiyle çoğu Avrupa ülkesi gibi kısıtlamaları tekrar sıkılaştıran İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, bugün yeni kısıtlamaların aşamalı olarak uygulanacağını duyurdu. Johnson, Ekonomi Bakanı Rishi Sunak ve İngiltere’nin Baş Tıbbi görevlisi Profesör Chris Whitty ile yeni kısıtlamalar hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenledi. Covid-19 vaka sayılarında meydana gelen çoğaltma nedeniyle İngiltere’de uygulanacak üç aşamalı kısıtlamaları ifade eden Johnson, basın toplantısında bu aşamaların orta, yüksek ve çok yüksek almak üzere üç alarm seviyesinden oluştuğunu hatırlattı. Kuralların standartlaştırılması ve bazı bölgelerde sertleştirilmesi gerektiğini belirten Başbakan Johnson, çok yüksek seviyedeki bölgelerin durumlarının her 4 haftada bir gözden geçirileceğine ve hiçbir yerin süresiz olarak kapatılmayacağına dair laf verdi.

İngiliz Başbakan, korona virüsün yaşlılar ve savunmasızlar aralarında tekrar yayılmaya başladığına ve ölümlerin arttığına dikkat çekerek, “Bu rakamlar, bir yolcu jetindeki ön panel uyarıları gibi bize yanıp sönüyor, bu yüzden şimdi harekete geçmeliyiz” ifadelerini kullandı. Johnson, “Korona virüsle mücadelede yeni ve manâlı bir aşamaya giriyoruz” dedi.

Başbakan Johnson, korona virüsle mücadelede yeni aşamalı kısıtlamalar konusunda yerel liderler ile çalışılacağını açıklama ederek, “İngiliz halkının bu virüsü yenme kararlılığına sahip olduğuna şimdiye dek ikna oldum ve birlikte bunu yapacağız” ifadelerini kullandı.

İngiltere hükümetinin kademeli yeni lokal kısıtlamalarla ilgili planlarını ifade eden Ekonomi Bakanı Sunak ise, “İnsanların düş kırıklığına uğradığını biliyorum” ifadelerini kullandı. Sunak, hükümetin işleri ve işletmeleri gözetmek için “detaylı bir plan” hazırladığını aktardı. Mevcut ücret desteği programının Ekim ayı boyunca devam edeceğini gösteren Sunak, işletmeleri hukuki olarak kapanmaya zorlandığı için bir hafta veya daha uzun süre çalışamayan kişilere Kasım ayından itibaren maaşlarının üçte ikisinin ödeneceğini açıkladı. Kısıtlamalardan etkilenen firmalara ve çalışanlara 1,3 milyar sterlin büyüklüğünde yardımlar sağlanacağını aktaran Bakan Sunak, aşama 3 olarak belirtilmiş çok yüksek kısıtlamaların uygulanacağı bölgelerdeki işletmelerin yarım milyar sterline varan yardımlar alacağını duyurdu.

İngiltere’nin korona virüs grafikleri üzerinden kuzey bölgelerde görülen olgu sayılarına uyarı çeken Prof. Chris Whitty ise, Covid-19’un “ülke çapında yayıldığına dair net kanıtlar” olduğunu aktardı. Whitty, daha sert kısıtlamaların uygulandığı yerlere yoğun bir şekilde odaklanılacağını belirtti. Whitty, İngiltere’nin kuzeyinde görülen vakalardaki artışın aksine güney bölgeleri için “sahte bir emniyet duygusuna kapılmamaları” konusunda uyarıda bulundu. İngiltere halkının fedakarlık yaptığını vurgulayan Whitty, “Eğer fedakarlıklar yapılmasaydı grafiklerde gördüğümüz oranlar önemli ölçüde daha yüksek olurdu” dedi.

- İngiltere Başbakanı Johnson: 'Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz'- İngiltere Başbakanı Johnson: 'Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz'- İngiltere Başbakanı Johnson: 'Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz'- İngiltere Başbakanı Johnson: 'Korona virüsle mücadelede yeni ve önemli bir aşamaya giriyoruz'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *