İranlı eski milletvekili Nasıri, Zarif’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan paylaşımını eleştirdi

İranlı eski milletvekili Nasır Nasıri, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Kibar’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı kasıt alan paylaşımını eleştirerek, “Sayın Zarif! Tweetiniz doğruca Türkiye, Azerbaycan ve İran Azerbaycanlılarına hakarettir” dedi.

İran’da yedinci dönem Erdebil milletvekili olan Nasır Nasıri, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Kibar’e mektup göndererek, Kibar’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de okuduğu şiire gösterdiği tepkiyi eleştirdi.

Nasıri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir sonrası İran içerisindeki radikallerin de konuya dahil olduklarını belirterek, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşın sonucundan rahatsız olan içimizdeki radikaller de konuya dahil oldular. Ancak sizin bu radikalleri takip etmeniz ve bir siyasetçiye yönelik hakaretleriniz kabul edilebilir değil” ifadesini kullandı.

Zarif’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kasıt alan paylaşımlarını sinyâl eden Nasıri, “Başta Erdoğan’ın şiiri okumakla yanlış yaptığı sonucuna nasıl vardınız? Siz bu okunan şiirden ne anlıyorsunuz? Size bu şiiri ve konusunu kimler anlattı? Sizin Mazenderanlı Büyükelçiniz zaten Türkçe bilmiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiirdeki acımasız ve zorbanın Ruslar olduğunu kaydeden Nasıri, “Zorla ayırma kim ve kimler kadar yapıldı? Bu hikayedeki acımasız ve despot Ruslardan başkası değil mi? Onların yaktığı ateşler ve silahlarının etkileri hala İranlı aileler aralarında görülüyor” ifadelerini kullandı.

Nasıri, “Sayın Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in misafiriydi ve Aliyev Erdoğan’ı çok sıcak bir şekilde karşıladı. Eğer misafir ev sahibinin egemenliği aleyhinde konuşmuşsa bundan size ne? Sayın Kibar! Tweetiniz sayesinde Türkiye, Azerbaycan ve İran Azerbaycanlılarına hakarettir” dedi.

Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a okuduğu şiir nedeniyle tepki göstermiş ve sosyal medya hesabından, “Kimse Erdoğan’a, Bakü’de yanlışlıkla okuduğu şiirin, Aras Nehri’nin kuzey bölgelerinin İran’ın ana topraklarından cebren ayrılmasıyla ilgili olduğunu söylememiş! O, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine karşı konuştuğunu ayrım etmedi mi acaba? Kimse Aziz Azerbaycan’ımız hakkında konuşamaz” ifadelerini kullanmıştı. – TAHRAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *