– İtalya Başbakanı Conte: ‘Dünya yol ayrımında’

İtalya Başbakanı Conte: “Dünya yol ayrımında”

ROMA – İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Suudi Arabistan‘ın ev sahipliğinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında, dünyanın içinde bulunduğu krizler nedeni ile yol ayrımında olduğunu ifade etti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Suudi Arabistan’ın konut sahipliğinde Covid-19 önlemleri çerçevesinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nde tavır yaptı. Conte, dünyanın içinde bulunduğu krizler sebebiyle bir yol ayrımına geldiğini açıklama ederek, krizden çıkışın sürdürülebilir bir gelecek olduğunu sinyâl etti. İklim değişikliği, çölleşme ve biyoçeşitliliğin azalması sebebiyle dünyanın bir dönüm noktasına geldiğini açıklayan Conte, “Dünyamızı koruyabilmemiz ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmemiz bu yol ayrımında belirleyici olacak. Mevcut hesaplı ve mali inşa ile imal sistemleri, yaşanan çevre ve iklim sorunlarının aciliyetini göz ardı ediyor” dedi.

İtalyan Başbakan, Paris İklim Anlaşması maddelerinin ivedilikle hayata geçirilmesinin öneminin altını çizerken, ülkesinin Avrupa Birliği’nin Next Generation EU Projesi çerçevesinde hesaplı kaynaklarının minimum yüzde 37’sini doğa dostu yatırımlara aktaracağını belirtti.

“2021’deki G20 Başkanlığımızda önceliğimiz sıhhat olacak”

G20 ülkelerinin dünyayı dürüst yöne yönlendirmede öncülük edeceğine inandığını belirten Conte, 2021 yılındaki G20 Liderler Zirvesi’ne ülkesinin başkanlık edeceğini hatırlattı. Conte, İtalya’nın 2021’deki G20 Liderler Zirvesi’nde önceliğin sağlık olacağını vurgulayarak, “Bilhassa de küresel bazda her insanın eşit şekilde aşıya ulaşması ve ülkelerin sıhhat sistemlerinin güçlendirilmesi için uğraş göstereceğiz” dedi.

İtalya’nın 2021’de Avrupa Komisyonu ile birlikte Dünya Sağlık Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacağını açıklayan Conte, zirveye G20 liderleri ve sivil toplumunda dahil edileceğini vurguladı.

- İtalya Başbakanı Conte: 'Dünya yol ayrımında'- İtalya Başbakanı Conte: 'Dünya yol ayrımında'- İtalya Başbakanı Conte: 'Dünya yol ayrımında'- İtalya Başbakanı Conte: 'Dünya yol ayrımında'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekimine katıldı. NATO Liderler Zirvesi Belçika‘nın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *