İYİ Parti Başkanlık Divanı belirlendi

İYİ Parti’nin yeni Başkanlık Divanı belirlendi.

Meral Akşener’in her yerde Genel Başkan seçildiği ve partinin 50 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu (GİK) ve 11 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu’nun (MDK) belirlendiği 2. Herzamanki Kurultayın peşinde birincil GİK toplantısı yapıldı.

Akşener başkanlığında toplanan GİK’te Başkanlık Divanı belirlendi. Divanda, Parti Sözcüsü ve Genel Sekreter hariç 14 olan başkanlık sayısı, Doğa ve Çevre Politikaları, Ortadoğu Politikaları, Eğitim Politikaları ile Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler başkanlıkları ile 18’e çıktı.

Daha önce Hukuk ve Tercih İşleri Başkanlığı ise Hukuk ve Hak Politikaları ile Seçim İşleri başkanlığı olarak 2’ye ayrıldı. Siyaset Akademisi Başkanlığı ise kaldırıldı.

Ekonomi profesörü Ümit Özlale, hukukçu Bahadır Erdem, Burak Akburak, Açlık Önşen, Ünzile Yüksel ve Mehmet Tolga Akalın divanda bulunan yeni isimler oldu.

Yerini koruyan isimler

MHP’den ihraç edildikten daha sonra İYİ Parti’ye üye olan ve GİK’te yer almayan Erhan Artist Ekonomi Politikaları Başkanı olurken, Koray Kültürlü Teşkilat Başkanı, Metin Ergun Yerel Yönetimler Başkanı, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu Kadın Politikaları Başkanı, Berna Sukas Gençlik Politikaları Başkanı olarak yerini koruyan isimler oldu.

Ekonomi Politikaları Başkanı Âlem Paçacı Siyasi İşler Başkanı, Siyasi İşler Başkanı Salim Ensarioğlu Ortadoğu Politikaları Başkanı, Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan ise Milli Güvenlik Politikaları Başkanı olarak divanda yer aldı.

Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanı, ekonomi profesörü Ümit Özlale ise Kalkınma Politikaları Başkanı oldu.

Uğur Poyraz da Genel Sekreter olarak yine divanda yerini korudu.

giderken daha önce partinin tüzüğünde yapılan değişiklikle Genel Başkana, GİK üyesi olmayan 3 parti üyesini Başkanlık Divanı’na ödev yetkisi verilmişti.

İYİ Parti yeni Başkanlık Divanı şu isimlerden oluştu:

Âlem Paçacı – Siyasi İşler Başkanı

Uğur Poyraz – Genel Sekreter

Ümit Dikbayır – Finansal İşler Başkanı

Koray Açık Fikirli – Teşkilat Başkanı

Bahadır Erdem – Hukuk ve Hak Politikaları Başkanı

Mehmet Tolga Akalın – Seçim İşleri Başkanı

Ahmet Kamil Erozan – Milletlerarası Politikalar Başkanı

Yavuz Ağıralioğlu -Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanı

Salim Ensarioğlu – Ortadoğu Politikaları Başkanı

Metin Ergun – Lokal Yönetimler Başkanı

Erhan Usta – Ekonomi Politikaları Başkanı

Ümit Özlale – Yeniden Yapılanma Politikaları Başkanı

Nuri Okutan – Milli Güvenlik Politikaları Başkanı

Şenol Sunat – Eğitim Politikaları Başkanı

Ünzile Yüksel – Toplumsal Politikalar Başkanı

Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu – Bayan Politikaları Başkanı

Berna Sukas – Gençlik Politikaları Başkanı

Istek Önşen – Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı

Burak Akburak – STK İlişkileri Başkanı

“Liste krizi” bildirisi

giderken, kurultaydaki liste krizine tepki göstererek Meclis’teki oylamaya katılmayan 15 civarı milletvekili, gerekçelerini yayınladıkları bildiriyle kamuoyuna açıkladılar.

Grup toplantısına katılmayan vekiller bildiride, kurultayda partinin muhatap kılındığı can sıkıcı manipülasyon ve teşkilatların yönetimiyle ilgili fena uygulamadan duyulan rahatsızlığı ve kaygıları iletmek üzere Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ve Aksaray Milletvekili Ayhan Erel’in Akşener’i ziyaret ettiği anımsatıldı.

“Kurultayda yapılan ve partiye verdiği hasar kamuoyumuzca malum yanlış ve fena uygulamaların faillerinin partimiz içindeki konumlarının akıbeti hususunda da önemli endişelerimiz mevcuttur.” ifadesini bulunan bildiride, şunlar kaydedildi:

“Bu kaygılarımızın bir tezahürü olarak bir grup arkadaşımız ile meclis grup toplantımıza katılmamayı uygun gördük. Bazı arkadaşlarımız da meclis grup yöneticilerimizin seçileceği bu toplantıya iştirak ederek görüşlerimizi açıklama edeceklerdir.

Bundan sonra da partimize katkı maddesi vermeyi sürdürerek, İYİ Parti’nin vefalı mensupları olarak, görevlerimizi özveri ile ifa edeceğiz, gelişmeleri de yakından izleyeceğiz.”

İYİ Parti Başkanlık Divanı belirlendiİYİ Parti Başkanlık Divanı belirlendiİYİ Parti Başkanlık Divanı belirlendiİYİ Parti Başkanlık Divanı belirlendi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Osman Baytürk

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *