İyi Partili Türkkan: Göreceksiniz 6 ay sonra Demirtaş tahliye edilecek

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Tükkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Korona virüsü salgınına karşısında alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen Türkkan, 14 gün kapanma çağrısını yineledi, vatandaşın yaşadığı hesaplı zorlukların çözümü için önerilerde bulundu. “Vergisi, stopajı derken ırk artık yazan kasa fırlatmıyor. Dükkanlarının tabelasını parçalıyor artık. Acı reçete diye ahkam kesiyorlar. İnsanlara zehir olan bir iktidarla karşısında karşıyayız” diyen Türkkan bu kışın daha ağır geçmemesi için iktidarın acele önlemler alması gerektiğini ifade etti.

“9 MİLYON KİŞİYE MAAŞ BAĞLANMALI”

Türkkan iktidarın ivedi olarak alması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

– İş yerleri kapatılanlar başta almak üzere, pandemiden etkilenmeye devam eden mükellefler için ücret ve sigorta uygulamaları ile ilgili mücbir sebep hükümleri uygulanmalıdır.

– Yapılandırma yasası ölü doğmuştur. Pandemide ikinci dalgayı yaşarken, mükelleflerin 31 Ağustos 2020 öncesi borçlarını taksitlendirerek ödeyeceklerini dikkate almak, fazla iyimserlikten öteye gitmemektedir. O yüzden ilk ödemeler 2021 yazına ertelenmelidir.

– İşsizlik Fonu’ndaki kaynağın yeterli olduğu dikkate alınarak; kısa çalışma ödeneği ve nakdi aidat desteği aylık ödemelerinin aylık tutarın 2 bin 500 TL’nin altında olmaması gerekmektedir.

– Tescil dışı çalıştırılan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 9 milyon kişiye, pandemi bitinceye kadar vatandaşlık maaşı bağlanmalıdır.

– Karşılıksız çek nedeniyle hapse girmemek için borçluya alacaklılarla hemfikir olmak için bilinen bir takvim sürenin sonuna gelindi. Pandeminin devam ettiği dikkate alınarak, bu durumda olanlara alacaklılar ile hemfikir olmak için bir yıl daha ek vakit tanınmalı.

– Ödenemeyen elektrik, su ve doğalgaz paraları ile ilgili olarak, kapatma işleminin yapılması engellenmeli.

– Pandemi boyunca ücretsiz internet hizmeti verilmeli.

“IÇKI YASAĞI VİRÜSÜN YAYILMASINA KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBİR Mİ?”

Türkiye’nin kaynak sorunu değil kaynakların nereye harcanacağı ile ilgili seçim sorunu olduğunu söyleyen Türkkan, hafta sonu marketlerde içki satışı yasağını da eleştirdi. Türkkan, “Eğer bu, virüsün yayılmasında önleyici önlem ise o zaman hiç sattırmayalım. Lakin değil özel yaşama müdahale ise bunu doğru bulmayız. Peki yarın da bir başka biri gelirse ezan saatinde sokağa çıkmak yasaklanmış derse ne yapacaksınız? Buna evet mi diyeceğiz böyle bir şey olabilir mi? Niyet haramı kısıtlamaksa son beş yılda Diyanet, faizinden 7.4 milyon lira kazandı. Bu haramı görmezden gelirseniz öteki haramlarla ilgilenmek çok haddiniz olmaz” dedi.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben inanıyorum fakat bizim yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir olanak hazırlamaz.” açıklamasına değinen Türkkan, “Sayın Cumhurbaşkanı böyle dediyse benim endişem var. Reel anlamda terörist diyorsa, terörist olduğuna inanıyorsa, bu teröristi 6 ay sonradan Sayın Cumhurbaşkanı terhis edecektir.” dedi.

Türkiye’de en büyük teröristin, terörist başı Abdullah Öcalan olduğunu vurgulayan Türkkan, Öcalan’ın mektubunun yerel seçimlerde okutulmasına müsaade edildiğini söyledi.

Terörist ayrımı yapıldığını savunan Türkkan, “Selahattin Demirtaş terörist, bu da terörist. Sizin için, sizinle beraber hareket eden teröriste ‘iyi’ deyip hareket etmeyene ‘fena terörist’ deme şansınız değil. Bunda bir ayrımcılığa giderseniz Türkiye’nin sonu fena olur.” yorumunu yaptı.

BAKAN GÜL’ÜN AÇIKLAMASINA YANIT

Hak Bakanı Abdulhamit Gül’ün “Anayasa kararları bağlayıcıdır.” açıklamasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Türkkan, “Adalet Bakanı, hakimlerin tavrından ve tutumundan rahatsız. Ama burada yapması gereken, bu şekilde şikayet etmek yerine Anayasa Mahkemesinin kararını tanımayan başat hakkında soruşturma açılmak. HSK’nin bu konuda harekete geçmesi lüzumlu.” yanıtını verdi.

Tank Paleti Fabrikası konusundaki tartışmalarla ilgili soru üstüne de Türkkan, “Peşkeş çekilmiştir orası. Bu ayıptan belli olun ilk olarak Hulusi Akar edinmek üzere herkes utanıyor. Yalnızca orayı alanla orayı verdiren bu konuda aldırışsız. Onun dışarıya iktidar mensupları, milletvekilleri dahi bu ayıptan utanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *