Jill Biden kimdir? ABD’nin yeni First Lady’si Jill Biden kaç yaşında, mesleği ne?

ABD’de 3 Kasım günü başlayan 59. başkanlık seçimini, resmi olmayan sonuçlara kadar, mevcut başkan Donald Trump’a karşı vekil sayısında fayda sağlayan Demokratların adayı Joe Biden kazandı. Jill Biden ise eşini başkan yardımcılığı yaptığı dönemde öğretmenliğe devam etmesiyle öne çıkmıştı. Jill Biden kimdir? ABD’nin yeni First Lady‘si Jill Biden kaç yaşında, mesleği ne?

JİLL BİDEN KİMDİR?

ABD’nin New Jersey eyaletinde 1951’de dünyaya gelen Jill Biden, 5 kız kardeşin en büyüğü. Çocukluğu Philadelphia’da geçen Jill Biden, Joe Biden ile tanışmadan önce eski bir Amerikan futbolu oyuncusuyla evliydi. Joe Biden ise 1972’deki trafik kazasında birincil eşi ve 1 yaşındaki kızını kaybetmişti. İki oğlu Beau ve Hunter ise kazadan kurtulmuştu.

JOE BIDEN’LA 1975’TE TANIŞTI

Jill Biden, Joe Biden ile bu trajik olaydan üç yıl daha sonra 1975’te kardeşi yoluyla tanıştı. Joe Biden o sırada senatördü, Jill Biden ise okumaya devam ediyordu. Kendisinden 9 yaş büyük Joe Biden’ı ilk gördüğünde “Bin sene geçse de bu iş olmaz diye düşündü” söyledi. Ama çıkmaya başladıkları ilk gün çok iyi anlaştıklarını gördü. Joe Biden, ona tam 5 kez evlenme teklif etti.

Jill Biden kimdir? ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden kaç yaşında, mesleği ne?

2 YIL SONRA DÜNYAEVİNE GİRDİLER

En sonuncusunu kabul etti. 1977’de New York’ta evlendiler. Ashley isimli kızları 1981’de dünyaya geldi. Joe Biden, 2015’de yine derin bir acı yaşadı. 46 yaşındaki oğlu Beau Biden’i kanser nedeniyle kaybetti. Jill Biden’a ve öteki çocuklarına dayanarak bu acıyı atlattı. Jill Biden, Joe Biden’in aile bir arada alıkoyma becerisinden övgüyle bahsetti.

ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞTI

Jill Biden hayatı baştan başa ayrıca iyi bir öğrenci keza de iyi bir hoca oldu. İki master derecesinin yanısıra, Delaware Üniversitesinde eğitim dalında doktora yaptı. Washington’a taşınmadan önce delaware’de hoca olarak çalıştı. Kocası Başkan Yardımcılığı görevini üstlendiğinde de o ingilizce öğretmenliğini sürdürdü. Mesleğine duyduğu sevgiyi “öğretmenlik benim işim yok hayatım” sözüyle anlatıyor.

‘SECOND LADY’ OLMUŞTU

Eşi 2009-2017’de Obama döneminde başkan yardımcılığı görevini yürütürken Jill Biden, da ikinci first lady lakabıyla anıldı. Bu dönemde eğitim, asker ailelerin desteklenmesi ve meme kanserinin önlenmesi konusunda incelemeler yürüttü. 2012’de torununun deneyimlerinden yola çıkarak bir çocuk kitabı yazdı. 2020’deki başkanlık yarışında yürüttüğü kampanyada Joe Biden’in en büyük destekçisi eşi Jill Biden’dı. Jill Biden, miting ve etkinliklere onunla birlikte katıldı. Bu esnada koruyucu tavrıyla da dikkat çekti. Demokrat Parti’nin başkan adayının belirlendiği toplantılarda sahneye fırlayan bir kişiden eşini korumak için kendini siper etti.

About admin

Check Also

Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım

Davutoğlu’ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan’a yalvardım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Fethiye 1. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *