Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Nisan’da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir.’

– CHP Grup Toplantısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Nisan’da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir. KDV sistemi tekrar revize edilerek girdi-çıktı farkları ortadan kaldırılmalı, şirketlerin devletten tahsil edilemeyen KDV alacakları hızla ödenmelidir”

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Nisan’da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir. KDV sistemi yeniden revize edilerek girdi-çıktı farkları ortadan kaldırılmalı, şirketlerin devletten tahsil edilemeyen KDV alacakları çabucak ödenmelidir. KOBİ’lerin kredi piyasalarında değişen koşullara karşı direncini artmak ve hesaplı büyümeye katkılarını güçlendirmek için, yararlanabilecekleri finansman seçenekleri genişletilmelidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Meclis Grup Toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’ye demokrasiyi ve Cumhuriyet’i getiren, bunlar için uğraş verirken de tüm mazlum ülkelere örnek olan bir komutandır. Hayatın en zorlama koşullarında yetişen bir insan. Halkımızın çok sık kullandığı ‘Feleğin çemberinden geçmek’ deyimi vardır. İster Libya çöllerinde, ister Filistin’de, ister Suriye’de, Dumlupınar’da, Çanakkale’de feleğin çemberinden geçip, hayatın tüm acılarını yaşamış bir kişiydi. Biz 82 yıldır onu unutmadık, bundan sonra da unutmayacağız. Yalnızca biz yok, gerçekten dünya onu unutmayacak. Hala dünyanın mazlum ülkelerine, milletlerine misal olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“‘O, ‘Hakimiyet bila kaydü şart milletindir’ sözünü, tarihe yazdıran bir kişidir. İlk Anayasa’nın birinci maddesidir. Halkına bu değin hürmet duyan ve halkını yücelten dünyadaki ender liderlerden birisidir. ‘Bu ülkenin egemenliği sana aittir, kaderini sen belirleyeceksin. Birileri, bir aile, bir kurum yok’ diyor. Halka duyduğu güveni ifade ediyor burada. Acı ama gerçek. Heybetli bir imparatorluk, dünyaya meydan okuyan, 7 kıtada laf sahibi olan bir imparatorluğun parasını basacak banka değil. Milli bankayı o kurdu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. Manâlı bir işlevi yerine getirdi. Sanayileşme hamlesini başlatan, Batının büyük aşamalar kat ettiği sanayi devrimini yakalamaya çalışan bir lider. Bunun için ‘Ben bilirim, her şey benden sorulur’ demedi. İzmir’de İktisat Kongresi’ni, bu işin uzmanlarını topladı. ‘Memleketi en süratli nasıl kalkındırabiliriz?’ Bunu yaptı. Bilgi, birikim, deneyime tartma verdi.”

Azerbaycan’ın zaferi

Azerbaycan’ın zaferine ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, “Azerbaycan’ın işgal altında toprakları vardı. İşgal son bulsun istediler fakat olmadı. Onlar da son tedavi olarak savaştılar. Sayın Aliyev aslında çok sıcak bir mesaj verdi. Biz Ermenilere yok Ermenistan yönetimine karşıyız dedi. Umarım Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerginlikler son bulur, daha sıcak dostluklar başlar. Umarım bir barıştırma süreci gerçekleşmiş olur” dedi.

“Sanayi bölgelerinde ‘Teknoloji Liseleri’ kurulmalıdır”

Kılıçdaroğlu, KOBİ’ler için önerilerini sıralayarak, “Nisan’da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir. KDV sistemi tekrar revize edilerek girdi-çıktı farkları ortadan kaldırılmalı, şirketlerin devletten tahsil edilemeyen KDV alacakları süratle ödenmelidir. KOBİ’lerin kredi piyasalarında değişen koşullara karşı direncini artmak ve hesaplı büyümeye katkılarını sağlamlaştırmak için, yararlanabilecekleri finansman seçenekleri genişletilmelidir. KOBİ’ler için banka ve sigorta muameleleri vergisi sıfırlanmalıdır. Katma değeri yüksek mahsul üretecek firmalar için özel kredi ve ücret desteği sağlanmalıdır. Teşvikli kredilerin uygun kullanıldığını değerlendirmek amacıyla teşvik kredisi kontrol mekanizması oluşturulmalıdır. En Az ücrette ücret kaldırılmalıdır. Kamu İhale Sistemi KOBİ’lerden alımları teşvik edecek şekilde değiştirilmelidir. Devlet kurumlarına satılan mallar dolayısıyla üreticinin kamuda bekleyen alacakları çabucak ödenmelidir. Tüm Organize Sanayi Bölgelerinde ‘Teknoloji Liseleri’ kurulmalıdır. İnovasyon ve dijitalleşme desteklenmelidir. Dijitalleşme için gerekli beceriye sahip işgücü yetiştirilmelidir. KOBİ’lerin uluslararası pazarlara erişimi desteklenmelidir. Özendirme sistemi bölgesel ve sektörel faktörler göz önünde bulundurularak tasarı edilmeli, işsizlik üreten Doğu – Güneydoğu’da yeni çekicilik merkezleri yaratılarak yatırım ve istihdam özendirme edilmelidir. Organize sanayi bölgelerindeki KOBİ’ler için enerji özel olarak fiyatlandırılmalı, üretimde verim ve rekabet gücü artırılmalıdır. Bilişim altyapısında bölgesel farklar giderilmelidir. Idareli kriz öncesi vergi ve sigorta borcunu ahenkli ödemiş olan KOBİ’lere, belirlenecek koşulları taşımaları kaydıyla, ödenti indirimi teşviki verilmeli, ücret sorumluluğunu yerine getirmiş KOBİ’ler baskı zamanda ödüllendirilmelidir. Ödenmeyen banka borçları, çekler ve protesto edilmiş senetler sebebiyle ‘kara listede’ bulunan KOBİ’ler bir defaya bile bile kara listeden çıkartılarak finansmana erişimleri kolaylaştırılmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

(AUÖ-BC-SO-Y)

Kemal Kılıçdaroğlu: 'Nisan'da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir.'Kemal Kılıçdaroğlu: 'Nisan'da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir.'Kemal Kılıçdaroğlu: 'Nisan'da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir.'Kemal Kılıçdaroğlu: 'Nisan'da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkanı getirilmelidir.'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET UMUR ÖZTÜRK

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *