Kılıçdaroğlu, ‘CHP, HDP ile ittifak düşünüyor mu?’ sorusuna yanıt verdi: İttifak arayışı diye bir şey yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki seçimleri HDP ile ittifak kurulup kurulmayacağı yönündeki soruya cevap verdi. Şu aşamada bir ittifak arayışı içinde olmadıklarını bildiren Kılıçdaroğlu, “Sonuçta bizim geçmişte kurduğumuz bir Halk İttifakı var. Bu Insanlar İttifakı yerel yönetimlerde yoktu” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Haber Global TV’de “Candaş Tolga Işık ile Hemen Şimdi Konuştum” programında soruları yanıtladı.

CHP Genel Merkez binasının yeni herif koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ziyaretçilere kapatıldığını aktaran Kılıçdaroğlu, pandemi sürecine de değinerek, ilk olarak Bilim Kurulu’nun aldığı kararlara herkesin uyduğunu, Türkiye’nin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bu süreçte büyük bir güven duyduğunu belirtti.

Kurulun sözcüsünün bulunmamasını eksiklik olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, sözcülüğün Sağlık Bakanı tarafından yapılmasını hatalı bulduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu, salgın döneminde paylaşılan bilgilerin dürüst olmadığını ve toplumdan gizlendiğini gözlemlediklerini ileri sürdü.

şu anda “sürü bağışıklığı” denilen bir sürecin yaşandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, sağlıklı ve tutarlı kararların alınmadığını, bunun bedelini vatandaşın ödediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Kovid-19 sürecinde CHP’li belediyelerin elleri ve kollarının bağlanmak istendiğini, partisinin belediye başkanlarına bu dönemde, “Hiç şikayet etmeyeceksiniz, tüm sorunları aşacaksınız ve halka hizmet götüreceksiniz.” talimatı verdiğini anlattı.

“BUGÜNE KADAR İKİ DEFA KORONAVİRÜS TESTİ YAPTIRDIM”

“Salgında siz nasıl tedbirler alıyorsunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, hayat ve alıştırma düzenini değiştirdiklerini, ilk olarak evden, daha sonra ziyaretçilere kapatılan genel merkez binasında çalışmaları sürdürmeye devam ettiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, bugüne dek iki kez Kovid-19 testi yaptırdığını aktardı.

Koronavirüs tanısıyla yoğun bakımda tedavi görebilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumu durumunu, üniversiteden yapılan açıklamaları ve hekimlerle görüşerek peşine düşüp takip ettiğini bildiren Kılıçdaroğlu, “Umarım kısa zaman içerisinde sağlığına kavuşur, görevinin başına döner. Antalyalılar da istiyorlar Muhittin Bey’in bir lahza önce iyileşip dönmesini.” dedi.

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ AÇTIĞI KUR’AN KURSLARI VAR”

Soru üzerine Türkiye’deki tarikatlar tartışmasına da değinen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Normalde devletin kurumları var. Çocuğumuz Kur’an öğrenmek istiyorsa Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı Kur’lahza kursları var. Çocuklar buraya gidiyor. Hatta ben Plan Bütçe Komisyonu üyesiyken Kur’an kurslarında okutulan kitaplardan birer örnek istemiştim. Geldi, gayet hoş kitaplar. İnsanlar çocuklarını güven içerisinde gönderirler oraya. Peki, biz çocuklarımızı Ulusal Eğitim Bakanlığından izin almamış, herhangi bir kaçak okula gönderir miyiz? Hayır. Ama bir sürü firari Kur’an kursu var. Kim buna izin vermeyecek? Devlet dediğiniz kurumun izin vermemesi lazım. Hukuki olarak Kur’an kursuna gidecekse bunun yeri var. Siz çocuğu gönderiyorsunuz, cümbür cemaat biliyor bunu, çocuk istismarı gerçeği var, çocuk bunu annesine anlattıktan daha sonra bu durum ortaya çıkıyor, daha sonra bunun büyüdüğünü görüyoruz. Sadece bir yerde yok, birkaç yerde, hatta şayet de halen kamuoyunun bilmediğini kim bilir nerelerde neler oluyor. Dolayısıyla burada mesuliyet ülkeye yönetenlerdedir. Ülkeyi yönetenlerin bu konuda aklıselim olması gerekli. O çocuklar hepimizin çocuğu. Anne-baba çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister, Kur’an okumasını da isteyebilir. Herkesin buna hürmet göstermesi lüzumlu fakat bunun yetkin ellerde olması gerekli.”

“Ben bütün dindarlara saygılıyım. İnanç, kimlik, mezhep, yaşam tarzı falan hepsine saygılıyım.” diyen Kılıçdaroğlu, insanların kendi inançlarını özgürce yerine getirebilmelerini desteklediğini, ancak çocukların kayıtlı bir çerçeve içerisinde eğitim alacaklarsa devletin bu konuda güven sağlaması gerektiğini söyledi.

ATATÜRK TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, “Atatürk” yerine Gazi Mustafa Kemal demeyi seçim etmesine ilişkin, “Mustafa Kemal Atatürk 83 milyonun iki taraflı değeridir sahiden. Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıkar, çünkü partinin kurucusudur ama partinin kurucusu olmasının ötesinde Cumhuriyetin kurucusudur. İlk insanlar meclisinin oluşmasını sağlayandır, Erzurum ve Sivas kongresini gerçekleştirendir, Samsun’a çıkandır, savaş meydanlarında uğraş edendir. Dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlığımızın sembolüdür, bayrağımızın güvencesidir. Dolayısıyla hepimizin ortak değeridir. Bazılarımız ‘Mustafa Kemal’ der, bazılarımız ‘Gazi Mustafa Kemal’ der, bazılarımız sadece ‘Atatürk’ der, bazıları ‘Mareşal’ der. Yani örneğin bazı yazarlarımız hiç Atatürk adını kullanmamıştır, hep Mustafa Kemal demiştir, Atilla İlhan gibi. Dolayısıyla yani isimler üzerinden insanları kategorize etmek yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

“Atatürkçülüğü nasıl tanımlarsanız tanımlayın lakin iki temel kuralı vardır.” değerlendirmesinde bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Onu da şöyle söyler Mustafa Kemal Atatürk, ‘özgürlük ve serbest benim karekterimdir’. Yani bayrağımın aşağıda özgürce yaşamak isterim. Baskın güçlerin bana müdahale etmesini istemem. Ta Sivas’taki mandacılığa karşı çıkan Tıbbiyeli Hikmet’ten bu yanlamasına hep Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlığı ve özgürlüğü savunmuştur. Kendi ülkesinde başka bir hakim gücü istememiştir. İkinci kuralı ise özgürlüğü ve bağımsızlığı korumak için idareli bağımsızlığın en manâlı şart olduğunu söylemiştir. Savaş meydanlarında kazanılan zaferler hesaplı zaferlerle taçlandırılmadıkça ülke bağımsızlığını koruyamaz.”

“NE SÜRE RANDEVU İSTEDİYSE VERDİK”

CHP’nin Türkiye’ye demokrasiyi getiren parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim partide her şey rahatlıkla tartışılır.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Muharrem İnce ile son süreçte oturup konuştunuz mu?” sorusuna, “Hayır, ne zaman randevu istediyse verdik.” yanıtı verdi.

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce’nin, “Bin Günde Memleket Hareketi” programından hastalık duymadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, İnce’nin ülkenin sorunlarını dile getirdiğini aktardı.

“ŞU AŞAMADA BİR İTTİFAK ARAYIŞI DİYE BİR ŞEY DEĞIL”

Kılıçdaroğlu, “CHP, HDP ile bir ittifak düşünüyor mu?” sorusuna, “Hayır. Zaten şu aşamada bir ittifak arayışı diye bir şey değil. Sonuçta bizim geçmişte kurduğumuz bir Millet İttifakı var. Bu Irk İttifakı yerel yönetimlerde yoktu. Hukuki olarak milletvekili seçimlerinde vardı. derhal besbelli bir tercih değil, herhangi bir şey yok.” cevabını verdi.

“Dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan anneleri, CHP’liler ziyaret etmeyi düşünüyor mu?” sorusuna ilişkin, keza cumartesi annelerine ayrıca de Diyarbakır annelerine hürmet duyduklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Genel başkanlık kariyerinize ‘artık benden tamam’ diyeceğiniz nokta neresi, böyle bir niyet koydunuz mu?” sorusuna ise, “Olur bir gün. Tarih olarak bir maksat koymadım ama ömür boyu da genel başkanlık yapılmaz. Sonuçta yeni, genç arkadaşlar var. Bir genel başkanın görevi de yeni genel başkanı adaylarını da yetiştirmektir.” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, parti yönetiminde çok nitelikli isimlerin bulunduğunu, kendilerinin yeni genel başkan adaylarını yetiştirdiklerini sözlerine ekledi.

Kılıçdaroğlu, 'CHP, HDP ile ittifak düşünüyor mu?' sorusuna yanıt verdi: İttifak arayışı diye bir şey yok

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *