– Kırgızistan’da Başbakan Caparov, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini devraldı

Kırgızistan‘da Başbakan Caparov, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini devraldı

BİŞKEK – Kırgızistan’da Sooronbay Ceenbekov’un istifasının arkasında Cumhurbaşkanlığı yetkileri Başbakan Sadir Caparov’a devredildi.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de düzenlenen parlamento seçimleri ülkede iktidarın değişmesine neden oldu. 2017 yılından beri Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Sooronbay Ceenbekov’un dün görevinden istifa etmesinin ve Meclis Başkanı Kanatbek İsayev’in bugün Cumhurbaşkanlığı görevini reddetmesinin arkasında Cumhurbaşkanlığı yetkileri Başbakan Sadir Caparov’a devredildi.

Bişkek’te OHAL iptal edildi

Bugün Ala-Arça Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda mucizevi Meclis toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Başbakan Sadır Caparov ve 76 milletvekilinin katılımıyla yapılan toplantıda, başkent Bişkek’te bildiri edilen doğaüstü halin iptali ve Sooronbay Ceenbekov’un Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmesi ile ilişkin meseleler gündeme geldi. Meclis milletvekilleri, başkentte 12 Ekim’de baştan OHAL’in ilanına ilişkin kararı iptal etti.

“Kırgızistan’ın bütünlüğü ve halkın birliği tüm yetkilerden daha yüksek”

Sooronbay Ceenbekov, olağanüstü Meclis toplantısında söylev yaparak, “Benim için ülkenin bütünlüğü ve halkın birimliği bütün yetkilerden daha yüksek” dedi. Ceenbekov, 3 takvim görevinde dış ülkelerle ilişkileri iyileştirme, ülkeyi dijitalleştirme, halka pak içme suyu sağlama ve nüfusa konut sağlama gibi sorunları çözdüğünü belirtti. Cumhurbaşkanlığı görevinde eksikler de olduğuna dikkati çeken Sooronbay Ceenbekov, dolayısıyla halktan özür diledi.

Meclis Başkanı Cumhurbaşkanlığı görevini reddetti

Hem, 13 Ekim’de Meclis Başkanı seçilen Kanatbek İsayev, bugün düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı görevini reddettiğini açıkladı. Kırgızistan’ın Anayasası’na göre, ülkede Cumhurbaşkanı görevinden istifa ederse yerine geçici olarak Meclis Başkanı geçiyor. Eğer Meclis Başkanı da bu görevi kabul etmezse geçici Cumhurbaşkanlığı görevi Başbakana devrediliyor.

Kırgızistan’da dün Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Sooronbay Ceenbekov, 27 Kasım 2017’de Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Sooronbay Ceenbekov, burada yaptığı son konuşmasının gerisinde, Meclis milletvekilleri göre alkışlarla uğurlandı.

- Kırgızistan'da Başbakan Caparov, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini devraldı- Kırgızistan'da Başbakan Caparov, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini devraldı- Kırgızistan'da Başbakan Caparov, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini devraldı- Kırgızistan'da Başbakan Caparov, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini devraldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AYPERİ BEKMIRZAYEVA

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *