KKTC Başbakanı Tatar: ‘Kapalı Maraş’ın açılması ezber bozan bir tetiklemedir’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş‘ın açılmasını ezber bozan bir tetikleme olarak nitelendirdi.

Gazi Mağusa ilçesi sınırlarında yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın bir kısmı bugün her yerde halkın kullanımına açıldı. Başbakan Ersin Tatar, 46 yıldır kapalı olan bölgede incelemelerde bulunmasının peşinde basın toplantısı düzenledi. 46 yıl daha sonra Kapalı Maraş’ın açılmasıyla tarihi bir gün yaşandığını gösteren Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la istişare içinde senelerdir konuşulan açılımın büyük bir irade gösterilerek gerçekleştirildiğini ifade etti. Gazi Mağusa ile iç içe olan Maraş’ın hayalet şehir halkı görünümünden çıkacağını kaydeden Tatar, açılımın milletlerarası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına tutarsız olmadığının altını çizdi. Başbakan Tatar, mülklerin kullanımının taşınmaz mal komisyonu bünyesinde olduğunu da hatırlattı.

Açılımın insan hakları açısından da kuraldışılık teşkil etmediğini gösteren Tatar, bu adımın halkın beklentilerine cevap verdiğini dile getirdi. Maraş açılımının bir tercih yatırımı olmadığını vurgulayan Tatar, Maraş’ın zaten KKTC sınırları içinde olduğunu ve halihazırda açık olan büyük bir bölümünün de kullanıldığını açıklama etti. Tatar, Maraş’ın açılmasını “ezber bozan bir tetikleme” olarak nitelendirdi.

Pandemi sürecine de değinen Tatar, bu sürecin başarıyla yönetildiğini ve Türkiye’nin katkılarıyla yapı edilen 100 yataklı Ivedi Koşul Hastanesinin fazla kısa vakit içerisinde hizmet vermeye başlayacağını dile açıkladı. Başbakan Tatar keza, KKTC’deki su konusundaki arızanın giderildiğini ve 6 ay daha sonra Geçitköy Barajı’na su verilmeye başlandığını aktardı. – LEFKOŞA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Soylu: PKK'nın eylemleri 2015-2020 arasında tam yüzde 54 oranında azaldı

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Soylu: PKK’nın eylemleri 2015-2020 arasında tam yüzde 54 oranında azaldı

BOLU’da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK ile ilgili olarak, “PKK’nın eylemleri 2015-2020 arasında …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *