KKTC Başbakanı Tatar: ‘Maraş seçim yatırımı değil’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar bugün düzenlediği basın toplantısında, Kapalı Maraş‘ın açılmasının seçim yatırımı olmadığını vurguladı.

KKTC’de 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın bir kısmı bugün her tarafta halkın kullanımına açıldı. Başbakan Ersin Tatar, 46 yıldır kapalı olan bölge hakkında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Maraş açılımının tercih yatırımı olmadığını vurgulayan Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve proaktif siyaset ışığında bu adımın atıldığını belirterek, “Mülklerle ilgili adım sonra gelecek” dedi.

Başbakan Tatar, “Bugünü fazla önemsiyorum. Önemli bir karar aldık. Yıllardan beridir konuşulan fakat ertelenen adımı, bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu irade, 2 gün önce Ankara’da verilen mesaj ve KKTC’de değişik aşamaların düzenlenmesiyle bu açılımı gerçekleştirdik. Şu an açılan sahil şeridi, millet alanları ve parklardır. Hızla daha alçak yapı eksiklikleri giderilmektedir. Manâlı olan bu tarihi adımın atılmasıydı. Gazi Mağusa turizminin geliştirilmesi, ekonomi, turizm ve uluslararası alanda bilinen Maraş’ın açılması insanlığa büyük bir hizmet verecektir. Orada çeşitli mülkler, oteller ve meslek yerleri vardır. 46 yıldır heba olmuştur. Her gün bu hayalet şehrin mahvolmuş olmasını bakmak insanlığa yakışmamıştır.Federal zeminde bir çözüm olursa Maraş’ın iadesi söz konusu olur diye bu şekilde siyaset izlenmiştir. Crans Montana’da federal çözümde anlaşma için Kıbrıslı Türklerin gösterdiği iyi niyete karşın Rumlar nedeniyle anlaşmaya varılamadı” dedi.

“Mülklerle ilgili adım sonradan gelecek”

Mülklerle ilgili adımın ilerleyen zamanlarda geleceğini ifade eden Tatar, “Taşınmaz Mal Komisyonu marifetiyle, hem Avrupa’nın hem dünyanın tanıdığı bir mekanizmanın kararıyla mülkler iade edilecektir. İzlediğimiz siyaset malların eski sahiplerine iadesiyle süreç izlenecektir. Adalet sahipleri alacak. Yüzlerce Rum zaten başvurmuş durumdadır. Buranın açılmaması, mülklerine geri dönememeleri başlıca insan haklarına aykırıdır. Devlet olarak altyapı, elektrik, yol gibi düzenlemeleri yaptıktan sonra onlar ya mallarına sahip çıkacaklar ya devredebilirler. Onların vereceği karardır. Bu süreci özenle yönetiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin istikrarlı duruşuyla, KKTC bölgede statüsünü yükseltmiştir”

KKTC’nin Doğu Akdeniz, Mavi Vatan ve diğer kavramların bariz hale gelmesiyle uluslararası bir meseleye dönüştüğünü aktaran Tatar, “Türkiye’nin kararlı duruşuyla KKTC bölgedeki statüsü yükseltmiş ve laf sahibi olma noktasına gelmiştir. Başbakan olarak Maraş hamlesini bu bağlamda da değerlendiriyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Uzun zamandır beklenen bu adım Türkiye’nin de desteğiyle gerçekleşmiştir” dedi.

“Ulusal meselede kayda değer adım”

Maraş’ın açılmasının Milli meselede önemli bir adım olduğunu vurgulayan Tatar, “Ulusal meselede fevkalede kayda değer bir adımdır. Hiçbir tercih yatırımı yoktur. Seçime yönelik bir adım değildir. Kıbrıs Türk halkının beklediği bir gelişmeydi. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdik. Proaktif siyaset, Doğu Akdeniz’deki dengeler bu adımı gerektirdi. KKTC’nin potansiyel ve gücünü yüceltmiş olduk. KKTC ekonomisi ve turizminin daha iyi noktalara taşınması için Türkiye ile işbirliğ içinde çalışmakta olduğumuzu paylaşmak istiyorum” ifadelerini kullandı. – LEFKOŞA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *