KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ı ile bir araya geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay‘ı kabul etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın görevi devralmasının gerisinde ilk konuğu Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu. Görüşmenin arkasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile Cumhurbaşkanı Tatar yorumlama yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk devleti ve milleti adına Tatar’ı tebrik ettiğini ifade etti. Oktay, demokrasi şöleni çerçevesinde geçen bir sürecin başarıyla tamamlandığını açıklama ederek, Tatar’a “Sizi içten gelen tebrik ederim” dedi.

Yeni dönemde KKTC ile fazla daha güçlü ve sıkı iş birliğinde olacaklarını, ülkenin ve halkın huzur seviyesini yükseltecek işler yapacaklarına inandıklarını ifade eden Oktay, Tatar ile pandemi döneminde ve Başbakanlığı döneminde yaptıkları çalışmaları dikkat çekici etti. Su sıkıntısını içten hissettiklerini, diğer tüm alanlarda da yakın çalıştıklarını ifade eden Oktay, bu çalışmaların artacağına inandığını dile getirdi. Oktay, Erdoğan’ın Pazartesi günü Tatar ve eşini Ankara’da ağırlayacağını açıklama ederek, KKTC’nin Gelecek dönemde fazla daha güçlü olacağını kaydetti.

“MARAŞ KONUSUNDA SONUNA KADAR YÜRÜYECEĞİZ”

46 sene iyi niyet göstergesi olarak kapalı kalan Maraş’ın açılması ile KKTC’ye hesaplı ve turizm yönünden yeniden yapılanma sağlayacağını açıklayan Oktay, Maraş gibi ülkenin geleceğini tesis edecek bir yerin farelere teslim edilmesinin doğru olmadığını açıkladı. Maraş konusunda ardina kadar yürüyeceklerini ifade eden Oktay, her konuda Türkiye ile çalışmaya verdiği yük için Tatar’a candan teşekkür etti. Kıbrıs konusunun iki taraflı davaları olduğunu ifade eden Oktay, Kıbrıs Türkünün siyasi eşitliği, egemenliği ve kaynakların hakça paylaşımının olmazsa olmazları olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE DAIMA YANIMIZDA”

Cumhurbaşkanı Tatar ise yaptığı açıklamada, Oktay’ı görmekten fazla mutlu olduğunu açıklama ederek, Anavatan Türkiye ile birlikte iki taraflı davanın yürütülmesinde çok emek harcadıklarını ve Türkiye’nin daima her alanda yanlarında olduğunu vurguladı.

Demokrasi ve siyasi iradenin sandığa yansıdığını ifade eden Tatar, Kıbrıs görüşmelerinde de Türkiye ile birlikte çalışacaklarını, Asıl vatan ile birlikte müşterek çıkarlar konusunda uyumlu bir çalışmayla manâlı adımlar atacaklarını kaydetti. Kıbrıs Türk halkının adalet ve çıkarlarının korunması, Rum tarafının da yaptığı yanlışları dünyaya kullanmak için çalışacaklarını açıklayan Tatar, Türkiye’nin önerdiği 5’li röportaj sürecinin ileriye taşınmasını da önemsediklerini aktardı.

TATAR’IN İLK RESMİ ZİYARETİ ANKARA’YA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür eden Tatar, birincil devlete ait temasın Ankara’ya olacağını açıklama ederek, “Biz her zaman Türkiye’nin desteğiyle KKTC’yi güçlendirdik, yeni dönemde de buna devam edeceğiz” dedi.

Arzusunun Kıbrıs Türk halkının rahatlık ve güvenliğinin ileriye taşınması olduğunu açıklayan Tatar, Kıbrıs Türk halkının davasının ortak bir dava olduğunu kaydetti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının onurlu bir gelecek için bundan böyle yeter dediklerini vurguladı. Maraş açılımının doğru bir karar olduğunu ve ekonomik olarak ülkenin geleceği açısından tartı taşıdığını göze çarpan eden Tatar, bunun BM kararlarına ters düşmediğini çünkü hak sahiplerine haklarının verileceğini açıkladı.

(İHA)

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ı ile bir araya geldiKKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ı ile bir araya geldiKKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ı ile bir araya geldiKKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ı ile bir araya geldiKKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ı ile bir araya geldiKKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ı ile bir araya geldi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / EMİR ABDURRAHMAN BULUT

About admin

Check Also

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı'ndan müjdeli açıklama

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı’ndan müjdeli açıklama

Balıkesir’in AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı Sözcüsü Murat Tuna, İlçe Yönetim Kurulu adına yazılı bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *