KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Mustafa Akıncı siyasi hayatını noktaladı

Kuzey Kıbrıs‘ta yapılan cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde, devlete ait olmayan sonuçlara kadar, Milli Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51.74’ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi. Akıncı ise yüzde 48.26 oranında oy elde etti. Bu sonuçların ardında izah etme yapan Akıncı, siyaseti bıraktığını belirtti.

Yaptığı birincil açıklamada, tercih sonuçlarını ’45 yıllık siyasi hayatının sonu’ olarak tanımlayan Akıncı, şu ifadeleri kullandı: “Alışılagelmiş olmayan bir tercih süreci geçirdik. Tatar’ı kutlarım, başarılar dilerim. Bu sonuçların çıkmasında rol oynayanları da tebrik ederim. Bu sonuçlar 45 yıllık siyasi hayatımın sonudur. Halkımıza uğurlu olsun.”

KKTC’DE 5 YILLIK ERSİN TATAR DÖNEMİ BAŞLADI

Kuzey Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Narin Ferdi Şefik, bugün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, Başbakan ve UBP’nin adayı Tatar’ın tercih yarışını kazandığını duyurdu. Ersin Tatar’ın yüzde 51.74 oy aldığını açıklayan Şefik, egemen cumhurbaşkanı adayı Akıncı’nın ise yüzde 48.26 oranında oy elde ettiğini bildirdi. Narin Ferdi Şefik, seçimin belirlenmiş sonuçlarının ise bu gece açıklanacağını kaydetti.

Bu Vesile Ile Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığında 5 sene sürecek Ersin Tatar dönemi başlamış oldu.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Mustafa Akıncı siyasi hayatını noktaladıKKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Mustafa Akıncı siyasi hayatını noktaladı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *