KKTC seçim sonuçları : 2020 KKTC seçim katılım oranları ne kadar?

Kuzey Kıbrıs’ta yapılan cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde, sonuçlar belirli oldu. Katılım oranının da epeyce yüksek olduğu seçimde Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar aleyhinde karşıya geldi. 2020 KKTC tercih katılım oranları ne kadar?

KKTC SEÇİM KATILIM ORANLARI

Yüksek Tercih Kurulu (YSK), saat 17.00 itibariyle ülke genelindeki seçime katılım oranının yüzde 61.03 olduğunu açıkladı.

KKTC seçimlerin ikinci turunda oylama devam ederken YSK tarafından birincil katılım oranlarını saat 17:00 itibariyle yüzde 61.03 olarak açıkladı.

İlçelerdeki seçmen katılımının maksimum olduğu ilçe ise yüzde 67.59 ile Lefke oldu.

asgari katılım ise yüzde 56 ile Girne oldu.

KKTC SEÇİMİNDE NIÇIN İKİNCİ TURA GİDİLDİ?

Birinci turda Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar cumhurbaşkanlığı için karşısında karşıya gelmiş adayların tatmin edici çoğunluğun aşağı kalması sebebiyle seçimlerde ikinci tura gidilmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimin 2. turunun galibi UBP adayı Ersin Tatar oldu. Tatar, KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçildi. UBP adayı Ersin Tatar yüzde 51.74 oy oranı ve 67 bin 385 oyla seçimin galibi oldu.

Egemen namzet ve şimdiki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise yüzde 48.26 oy oranı ve 62 bin 858 oyda kaldı. 199 bin 29 bin seçmenin 133 bin 953’ü sandığa gitti. Katılım oranı yüzde 67,30 oldu.

About admin

Check Also

Kılıçdaroğlu çifti, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dolayısıyla görüntülü mesaj paylaştı

Kılıçdaroğlu çifti, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla görüntülü mesaj paylaştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *