Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: ‘Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser…

– 2021 bütçe görüşmeleri

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy:

“Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralıkta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz. Aylık seyyanen bin lira, üç ay süre ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz”

ANKARA – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralıkta detaylarıyla birlikte bildiri edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen bin lira, üç ay vakit ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve tabi kuruluşların bütçe görüşmeleri düzenlendi.

Ersoy, özel tiyatro salonlarının kültür yatırım ve girişim belgesi almasını sağladıklarını belirterek, “Belgeyle işletme aşamasında yüzde 25 oranında sigorta primi, patron payı ve kazanç vergisi stopaj indirimi, doğal gaz ve elektrik tüketiminde yüzde 20 indirim ve su tüketiminde de bulunduğu bölgenin asgari tarifesinden ücretlendirme avantajı sağlanıyor. Bütün bunların yanına sahne desteği kapsamında Bakanlığımıza ait kültür merkezlerimizi ve devlet tiyatrolarımızın salonlarını 1 Aralık 2020-15 Haziran 2021 tarihleri aralarında özel tiyatrolarımızın kullanımına sunduk. Özel tiyatrolarımızda turne desteği ve Dijital Tiyatro Ilave Projesi adı aşağı 2 yeni programla 15 milyon lira ilave takviye vereceğiz. Turne desteği başvurularını almaya başladık, dijital tiyatro başvurularını da 30 Aralık’a değin alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel tiyatrolarla ilgili bir alıştırma grubu oluşturduklarını söyleyen Ersoy, “Bu grupla benim Başkanlığımda toplanıyoruz ve tüm yardımları, bundan sonradan nasıl devam edeceğimizi hatta yönetmelikte istedikleri değişiklikleri tartışıyoruz ve onlarla birlikte ortak karar alarak devam ediyoruz. bu arada Ankara Sanat Tiyatrosu, EMRINDEKI’yle ilgili bir soru geldi. TABI de bu grupta yer alıyor. Hem bu yıl verdiğimiz devlet yardımlarından EMRINDEKI tiyatrosu da yararlandı, onu da bilhassa belirlemek istiyorum” biçiminde konuştu.

‘Müzik Hayattır’ projesi dahilinde 20 ilde 405 Roman müzisyeni dijital tescil desteği verdiklerini açıklayan Ersoy, “Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralıkta detaylarıyla birlikte bildiri edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen bin lira, üç ay süre ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak Ocak, Şubat ve Mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden pozitif başvuru formu olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Ersoy şöyle konuştu:

“Kültürel kalkınmamızda manâlı rolü olan devlet tiyatroları 12 oturmuş merkezinde ve turne düzeninde yer alan 77 sahnesinde 27 bin 209 koltuk kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2020-2021 yeni tiyatro sezonuna 1 Eylül Salı günü 17 oyunla erken merhaba diyen devlet tiyatroları yaz aylarındaki projeleriyle de pandemi sürecinde sanatseverleri yalnız bırakmadı. Kamyon Çocuk Tiyatrosu ve açık hava tiyatro oyunları projeleriyle 1 Temmuz’dan 1 Eylül’e değin keza erişkin ayrıca de çocuk oyunları tiyatro severler için sahnelendi. Bakanlık olarak büyük çaplı tiyatro yapımlarını ve klasikleşmiş oyunlarımızın yanı sıra yeni teşebbüs ve uygulamaları da peşine düşüp takip eden bir stratejiyi benimsiyoruz. Bu amaçla, dünyanın pandemi sonrası düzenine çok yerinde bir konsept olan açık hava tiyatro uygulamasını da 2021 yılında artırarak geliştirmeyi hedefliyoruz.”

TBMM Başkanvekili Süreyya sadi Bilgiç, yazılmış ve sözlü soruların cevaplanmasına ilişkin olarak, “22’nci dönemde yüzde 62,8; 23’üncü dönemde yüzde 85,8’e çıkmış; 24’üncü dönemde yüzde 60; 25’inci dönemi söylemiyorum, yüzde 6; 26’ncı dönemde 45,4 olarak gerçekleşen yazılmış soru önergelerini cevaplandırılma oranı 27’nci Yasama Dönemi için yüzde 63,70’e çıkmıştır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlara yöneltilen ama 25 Kasım 2020 itibarıyla süresi içerisinde cevaplandırılmayan yazılmış sorulu önergeleri 126 farklı gelen kağıt listesinde ilan edilmiş ve bu şart Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlıklara gönderilen 234 farklı yazıyla bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bilgiç, ‘düşük’ kelimesini kendilerine kullanıldığını söyleyerek şunlarız kaydetti:

“Ben, şunu vurgulamak istiyorum: Bugün sahiden son derece üzüldüm. Burası milletin kürsüsü, ulu Meclis ve bu kürsüde dönüldü, milletin iradesiyle gelen, bu sıralarda oturan bizlere burada bir milletvekili tarafından ‘düşük’ ifadesi kullanıldı. Bu ifade, olsa olsa, 27 Mayısın eli kanlı, darbeci zalimlerinin Demokrat Partililere taktıkları ‘düşükler’ lafının biz izdüşümü, bir yansıması, bir zihnin arka tarafında kalan yeridir. Ama darbe teşvikçileri, tahrikçileri, darbe sevicileri bilecekler ki 15 Temmuz gecesi bu insanlar darbeleri de darbe dinamiklerini de tarihin karanlık sayfalarına gömmüştür. Bu ırk, bu aziz ırk vatanperverliğiyle, dik duruşuyla ve en önemlisi, değerli arkadaşlar, demokrasiye olan bağlılığı ve inancıyla darbecileri, darbe severlere, darbe sevicilere, darbe özendirme ve tahrikçilerine gereken cevabı vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser...Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser...Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser...Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET UMUR ÖZTÜRK

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *