Lavrov ve Zarif, Dağlık Karabağ konusunu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaya yönelik İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede tek çözümün “ön kayıtsız şartsız olarak diplomasi” olduğu yönünde aksan yapıldı.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırısıyla başlayan gerilimin üzerine uluslararası diplomasi trafiği devam ederken son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile telefonda gerilim bölgesinde yaşananları ele aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı göre görüşmeye dair yapılan açıklamada, Moskova ve Tahran’ın Dağlık Karabağ bölgesinde gerilimin en yüksek noktaya ulaşmasından nedeniyle kaygılarını dile getirdiği ifade edildi.

Suriye ve Libya’dan savaş bölgesine yasa dışı gruplara üye militanların sevk edildiğine dair iddiaların da Lavrov ve Zarif göre görüşüldüğü belirtilirken, her iki tarafın da böyle bir adımı güvenli olmayan bir adım olarak gördüğü ve tek çözümün “ön koşulsuz olarak diplomasi” olduğu yönünde şive yapıldığı belirtildi.

Açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının çağrısını hatırlatarak Trump, Putin ve Macron’un müşterek çağrısı çerçevesinde barışın en erken tesisine karşın çabalara uyarı çektiği aktarıldı. Tarafların Dağlık Karabağ konusunda daha fazla istişarelerde bulunması konusunda aynı fikirde olan olduğu ifade edildi.

(Erhan Altıparmak/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *