Macaristan ve Polonya’dan AB bütçesini veto için ortak deklarasyon

Macaristan ve Polonya, imzaladıkları karşılıklı deklarasyonla Avrupa Birliği‘nin (AB) 2021-2027 bütçesini veto edeceklerini duyurdu. İki ülkenin başbakanları, iki ülkeden birinin çıkarlarına uygun olmayan hiçbir öneriyi kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Macar mevkidaşı Viktor Orban ile Budapeşte’de egzersiz yemeğinde bir araya geldi. İki başbakan gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında Macaristan ve Polonya’nın çıkarları gereği AB’nin 2021-2027 bütçesini veto etme kararı aldıklarını açıkladı. Ev sahibi Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile görüşmesinde AB bütçesinin hukukun üstünlüğü koşuluna bağlanması hususunda Polonya’nın tutumunu dinlediğini, iki ülke olarak milli egemenliklerini nasıl muhafaza edebilecekleri üstüne konuştuklarını aktardı. Temel çıkarlarının ihlal edildiğine hükmetmeleri durumunda vetonun en doğal hakları olduğunu bildiren Orban, AB bütçesinin hukukun üstünlüğü ile koşullandırılmasının Macaristan’ın çıkarına aykırı olduğunu, yurtseverlik gereği veto hakkını kullanacağını söyledi. Polonya Başbakanı Morawiecki ile birlikte bu hususta müşterek deklarasyon hazırladıklarını ifade eden Orban, “Macaristan, Polonya için kabul edilebilir olmayan hiçbir öneriyi kabul etmeyecektir” dedi.

“AB’NİN GELECEĞİ TEHLİKEYE ATILIYOR”

Bunlar da ilginizi çekebilir

İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecekİstanbul’da sıkıntılı eden bakış! Uzun zaman hafızalarınızdan silinmeyecekKorona verilerinde vahim artış! Vefatlar yine rekor kırdı, 29 bin 132 vaka varKorona verilerinde vahim büyüme! Vefatlar tekrar rekor kırdı, 29 bin 132 olgu varYuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?Yuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?

Macaristan Başbakanı Orban’ın gerisinde laf bölge Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise geçtiğimiz Temmuz ayında oluşturulan bütçenin tüm Avrupa’nın başarısı olduğunu, ama bugün karşı karşıya kaldıkları bütçenin hukukun üstünlüğüne bağlanması koşulunun Avrupa’nın bütünlüğü için son derece tehlikeli olduğunu söyledi. Morawiecki, “Hukukun üstünlüğü ile salgının yol açtığı krizle başa çıkma konularını birbiriyle bağdaştırmamız muhtemel yok. Politik konuları ekonomik krizle bağdaştırmak sorumlu bir tutum değil, Brüksel ikisini bir arada halledeyim istedi. Oysa bugün aleyhinde karşıya bulunduğumuz durum AB’nin geleceğini tehlikeye atıyor. Bugün Macaristan ve Polonya saldırı altında, yarın da başka AB ülkeleri saldırıya uğrayabilir” dedi.

Vetonun yasal hakları olduğunu hatırlatan Morawiecki, kendilerine son günlerde dayatılan kötü dinamiği başkalaştırmak için AB bütçesini veto etmede tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Morawiecki, Macaristan Başbakanı Orban ile imzaladıkları müşterek deklarasyonla iki ülkenin egemenliklerinin yanı sıra AB anlaşmalarının ruhunu, AB’nin bütünlüğünü korumak için de mücadele gösterdiklerini belirtti.

Macaristan ve Polonya, 16 Kasım’da Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi’nde görüşülen AB 2021-2027 bütçesi ile ekonomik kurtarma programını AB fonlarının hukukun üstünlüğü ilkesine bağlanması nedeniyle veto etmişti.

(Ebru Orhan/İHA)

Macaristan ve Polonya'dan AB bütçesini veto için ortak deklarasyon

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *