Macron’un tepki çeken ‘İslamcı ayrılıkçılık mücadele’ projesi isim değiştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı “İslamcı ayrılıkçılık uğraş” yasa projesi çok tepki görür görmez isim değiştirdi. Proje’nin yeni ismi “Laikliği ve cumhuriyetçi ilkeleri güçlendiren yasa tasarısı” olarak açıklandı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanın’ın yaptığı açıkmaya kadar, “İslamcı ayrılıkçılık çaba” yasa projesi tepki çekince isim değiştirdi. 9 Aralık’ta hükümetin gündemine gelecek olan yasa projesinin yeni ismi “Laikliği ve cumhuriyetçi ilkeleri güçlendiren yasa tasarısı” olarak açıklandı. Projenin ismi değişse de Darmanın, “Fikrimiz sabittir, radikal İslam olan belli başlı ayrılıkçılıkla uğraş etmektir” dedi.

öte yandan Darmanın’ın ikili konuşması ise tepki çekmiş, Müslümanlara: “Fransız İslamı; bütün Müslümanların Cumhuriyet kanunlarını kendi tanrılarının kanunlarından üstün gördüğünden belli olmalıdır” derken Katoliklere “Katoliklerin endişelenmesine lüzum değil” demişti.

Macron’un projesi ise muhalefeti ikna etmedi. Fazla sağcı Ulusal Birlik Partisi projeyi “İçi manâsız bir siyasi manevra” olarak nitelendirirken, Aşırı sol Boyun Eğmeyenler Partisi Başkanı Jean Luce Melanchon ise Macron’un konuşmasını “İkiyüzlü ve kötü niyetli” bulduğunu belirtmişti.

(Melike Yazır/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son dakika gündem: TBMM Başkanı Şentop, Selçuk Özdağ'a saldırıyı kınadı

Son dakika gündem: TBMM Başkanı Şentop, Selçuk Özdağ’a saldırıyı kınadı

TBMM Başkanı Şentop, Selçuk Özdağ‘a saldırıyı kınadı TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *