Meral Akşener’den ‘AK Parti-İYİ Parti ittifakı olabilir mi?’ sorusuna yanıt: İttifak değil masa kurulabilir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ahali TV ekranlarında gazeteci Arzu Gürses’in sunduğu “20. saat” programına davetli oldu. Burada gündeme ilişkin manâlı açıklamalarda bulunan Akşener, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için AK Parti ve İYİ Parti ittifak kurabilir mi?” sorusuna cevap verdi.

“İTTİFAK DEĞİL MASA KURULABİLİR”

“İttifak demeyelim onun namına, masa kurulabilir” diyen Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da masada olması şartını koştu.

Akşener, şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü biz o süre 16 Nisan 2017 referandumunda ‘hayır’ diyenler olarak o süre parlamenter sistemin sorunları ortadan kaldırıldıktan sonradan, eksiği gediği giderildikten daha sonra parlamenter sistemle yol yürünmesi gerektiğini savunarak referandumda çalıştık.

Ben ‘hayırcı’ kanattandım. Doğrusu fazla sert bir çaba geçirdik. O günlerde kişisel olarak benim söylediklerimin, uyardıklarımın tamamı gerçekleşti bugün. Milletvekilinin kıymeti harbiyesi kalmayacak dedik, oldu. Atanmış, seçilmişlerin üzerinde tahakküm kuracak dedik, oldu. Ekonomi iyi zannetmeyin, iyi şeyler olmayacak dedik, oldu.

PARLAMENTER SİSTEMİN ÖNEMİNE AKSAN YAPTI

Yargının bağımsız olması gerekirken bu tek adam rejimi içerisinde yargı zedelenecek, hukukun üstünlüğü kalkacak, demokrasi zedelenecek, bunlar olmadıkça yatırım durur dedik. Bunların tamamı oldu. Bu tutarlılık önemlidir. Seçmen buna çok yük veriyor. Bir siyasi partinin genel başkanına, bir başka siyasi partinin genel başkanı ‘zürriyetsiz’ diyebildi bu ülkede. Ona hain, şerefsiz dedi, öbürü de öbürüne. Bu şahısların şahsının özne olduğu hitabe biçimi.

Sonradan hiçbir şey olmamış gibi el ele tutuştular. O ele ele tutuşmanın açık havada etle tırnak oldular, mezara kadar, duygusal birleşme oldu. Hükmî şahsiyetleri partilerin hemen hemen ortadan kalkacak derecede bir beraberlik oluşturuldu”

“ASIL MUHALEFET LİDERİ MUTLAKA O MASADA OLMALI”

Böyle bir birlikteliğin karşılığı, seçmende siyaset kurumuna inanılmaz bir inançsızlığı ve şüpheyi getirdi. Dolayısıyla ben ve arkadaşlarım, iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dinmek üzere muhakkak o masada oluruz. Fikirlerimizi, tasarımlarımızı, taleplerimizi ortaklaştırmak için. Lakin diyorum ancak, yalnızca bizimle de olmaz. Çünkü o sistemin meşru bir zemin haline olması için esas muhalefet partisine de ihtiyaç var. Ana muhalefet partisi de orada edinmek durumundadır.”

“KOALİSYON KURMAKTAN BAHSETMİYORUM”

Akşener, “Ben koalisyon kurmaktan bahsetmiyorum. Ben görüşmenin ötesinde bir masa kurulması gerektiğini söylüyorum” diye ekledi.

KILIÇDAROĞLU DA AYNI SORUYA YANIT VERMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dün Durum TV’de “AK Parti’yle CHP’nin anlaşma ihtimali var mıdır anayasayı başkalaşmak için?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Böyle bir ihtimalin olabilmesi için Erdoğan’ın demokrasiye inanması gerekli, hukukun üstünlüğüne inanması gerekli, her şey benden sorulur anlayışını bırakması lazım. Devlette muhakkak liyakati etken kılması gerekli. Bu anlayışı ben kabul ediyorum derse reform yapılır bağlı. Yani onlar geldiler de biz güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz, bakanlar parlamentoya gelmeli, her türlü hesabı vermeli, bütçe sorgulaması yapılabilmeli, devletin rakamları içten dürüst açıklanabilmeli, bakan parlamentoya karşısında, başbakan parlamentoya karşısında sorumlu olmalı, cumhurbaşkanlığı yalnızca devletin sigortası olarak sınırlı yetkilerle bütün Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilcilik edebilmeli. Böyle bir hoşgörüyle gelirlerse biz niye hayır diyelim oysa. Fakat önce bu anlayışa sahip olacaksınız. Uzlaşma ihtimali onlara alt bize yok. Bakın biz Türkiye’nin çıkarı için ne gerekiyorsa hepsini yaparız. Bir misal vereyim size, 15 Temmuz’dan sonra galiba 16 Temmuz’du saraya gittim bir kere gittim zaten. Konuştuktan sonra hak bağımsızlığının ne kadar manâlı olduğunu anlattım.

İlk yapılacak işin yargı bağımsızlığını temin etmek olduğunu söyledim. Erdoğan da, Bahçeli de, Binali Bey de o vakit dediler bu yargı bağımsızlığıyla ilgili bir komite kuralım gerekli değişiklikleri yapalım. Ast dedim. Ben dedim bir arkadaşımı Sayın Bülent Tezcan o vakit MYK üyesiydi ben onu görevlendiriyorum bir daha alçak çalışmayı yapsınlar sonra Genel Başkanlara sunulur uzlaşırsak sonra her zaman beraber bunu parlamentodan geçiririz. İki toplantı yapıldı üçüncü toplantıya gelmediler. Bunlara nasıl güveneceğiz? Gelmedi yapmak istemediler.”

Meral Akşener'den 'AK Parti-İYİ Parti ittifakı olabilir mi?' sorusuna yanıt: İttifak değil masa kurulabilir

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *