MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın, Artvin İl Kongresi’ne katıldı Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Kamil Açık Fikirli, “Ey CHP ve onun lideri, biz Doğu Akdeniz‘de hakkımız olan hidrokarbon arıyoruz. Biz orada petrol, doğal gaz arıyoruz. Teslimiyetçi değiliz. Niye ulusal meselelerde yanımızda değilsiniz? Niye karşı çıkıyorsunuz?” dedi.

Okumuş, partisinin Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Artvin 13. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, parti olarak ülkenin ve milletin menfaatlerini her şeyin üstünde tuttuklarını söyledi.

Tarihte Türk milletinin 16 devlet kurduğunu ve her seferinde Anka kuşu misali küllerinden doğduğunu gösteren Aydınlatılmış, “Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizim kaderimiz acı, bizim kaderimiz zor. Karadeniz’de de şiddet, Akdeniz’de de, Ege’de de, batıda da, kuzeyde de, güneyde de, Balkanlar’da da, Orta Doğu’da da kuvvet. İçeride 40 yılı aşan terörle çaba, kaybettiğimiz canlarımız, imkanlarımız, öte taraftan bir bakıyoruz ki kıyı şeridimizde bir oldu bitti, bize yalnızca balıkçı barınaklarımızı reva görebilen zihniyete teslim olup ses çıkarmamanın acısını yaşadık bugünlere dek. Biz misyonumuzu da vizyonumuzu da çok sağlam temellere oturttuk. Bunun için diyoruz fakat ‘İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye olacak.” diye konuştu.

Kültürlü, Türkiye’nin bu coğrafyada yalnız olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yeryüzünde Türk’ün Türk’ten başka dostu değil. Bunu Karabağ’da yaşadık. Azerbaycanlı heyet bize, biz onlara oy veriyoruz. İki kardeş baş başa kalmışız. Nerede İslam dünyası, nerede insanlık nutku atanlar, yardımsever, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğünü savunanlar? Karabağ’daki 30 yıllık işgale ses çıkarmadınız. Bugün bir halk iki devlet dediğimiz güçlü ayağın silkelenip yeter dediği zamanda, hala ipe un serenler, hala Karabağ’daki soydaşlarımızın katledilişine ses çıkarmayan, 30 sene buna gürültüsüz kalıp bugün orada hesap günü geldiğinde ‘Efendim Türkiye oraya cihadist gruplar gönderiyor, tabanca yardımı yapıyor’ diyenlere buradan sesleniyorum; Mustafa Kemal’in emaneti bu muydu? Mustafa Kemal’in Libya’da ne işi vardı 1911’de? Nuri Paşa’nın İslam orduları başkomutanı olarak Kafkaslar’da ne işi vardı? Bir davaları vardı. O da İlayı Kelimetullah’tı. Bu da Allah’ın izniyle kızıl elma duygusuydu.

Derhal, ‘Afrin’e gitmeyelim, Libya ile anlaşmayalım, Doğu Akdeniz’de serüven arıyoruz.’ Kardeşim serüven aramıyoruz. Ey CHP ve onun lideri, biz Doğu Akdeniz’de hakkımız olan hidrokarbon arıyoruz. Biz orada petrol, doğalgaz arıyoruz. Teslimiyetçi değiliz. Niye ulusal meselelerde yanımızda değilsiniz? Niye aleyhinde çıkıyorsunuz?”

“Ekonominin iyi olması için güvenlik olmazsa olmaz”

Savunma sanayindeki harcamalara yönelik eleştirilere değinen Kültürlü, dünyada siyasetin emniyet ve kolaylık üstüne kurgulandığını ifade ederek, “Şüphesiz kolaylık fazla kayda değer. Refahın da emniyet supapı, yani bir ülkede gelişmişlik olması için, ekonominin iyi olması için, güvenlik olmazsa olmaz. İkisi aralarında bir seçim varsa birinci tercih güvenliktir. İşte bu yüzden Rusya, Amerika ve Çin’in harcamaları bu değin yüksek.” dedi.

Açık Fikirli, Cumhur İttifakı’nın 15 Temmuz gecesi kurulduğuna dikkat çekici ederek, şöyle konuştu:

“Sokakta kuruldu, tankın önünde kuruldu, uçağın aşağı kuruldu. Otomatik tüfeklerin alev ettiği ortamlarda kuruldu. Sizin evlatlarınız kurdu. Hangi partiye mensup olursa olsun ‘önce vatanım’ dedi. Sokağın dediğini biz de aldık, emir telakki ettik. Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır.’ dedi iki lider, bir araya geldi ve Yenikapı’da ete kemiğe büründü 7 Ağustos’ta. Buyurun gelin, katılın, laf konusu vatansa niye katılmıyorsunuz? ‘Tek vatan’ diyebiliyor musunuz, diyemiyorlar, çünkü parti içinde HDP’liler var. PKK’lılar var, DHKP-C’liler var. Herkes var. Biri dese öbürü dedirtmiyor. ‘Tek bayrak’ diyebiliyor musun? Yok, tek ırk değil. ‘Kıbrıs Türk’tür, Türk kalabilecek’ diyebiliyor musun? Diyemiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi Kıbrıs’la ilgili Ecevit’in ruhuna da tutarsız, Mustafa Kemal’in ruhuna da aykırı? Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacak. Ne çağrıda bulunmak Kıbrıs’ın iç işlerine karışmayalım? Bir avuç Rum’a, bir avuç batılı emperyalistlere kurban mı edelim Kıbrıs’ı, gözden mi çıkaralım? Utanmıyor musunuz, bu dek teslimiyetçi bir ruhla hareket ediyorsunuz?”

Kovid-19 salgınıyla mücadeledeki eleştiriler konusunda ise Aydın, şunları söyledi:

“Diyor ki ‘Kolombiya bizden daha ilerde.’ Dünya Sıhhat Örgütü diyor ama ‘Türkiye götürüyor.’ Allah’tan kork, bak bir Amerika’nın haline, Avrupa’nın haline. Niye red ediyorsun, Türk’ün başarısından niye rahatsızsın? Niye, ekibin başında Recep Tayyip Erdoğan var. O baş olmasın. Tamamlanmış Macron da onu söylüyor. Biden da onu söylüyor. Yunanistan da onu söylüyor, Ermenistan da onu söylüyor, utanmıyor musun? Sen niye söylüyorsun? Bir ülkenin başsız kalması sana ne getirecek? MHP olarak buradan söylüyoruz; can veririz, baş vermeyiz.”

Konuşmaların gerisinde tek listeyle gidilen seçimde, mevcut il başkanı Serdar Kılınç bitmiş seçildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Okur

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Selçuk: 'Samsun'da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız'

Son Dakika | Bakan Selçuk: ‘Samsun’da eşini darbeden caninin en ağır cezayı alması için hukuki süreçlerin takipçisi olacağız’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun‘da bir kadının eski eşi tarafından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *