MHP Grup Başkanvekili Akçay: Berberoğlu hadisesinde asıl yargılanması gereken kişi Kılıçdaroğlu

Akçay, Afyonkarahisar’da bir nikah salonunda düzenlenen partisinin 13. Herzamanki İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, MHP‘nin Türk siyasetinde defalarca güzergah çizen ve yol gösteren bir siyasi hareket olduğunu söyledi.

MHP’nin krizlere engel olan ve sorunlara çözüm üreten bir siyasi parti olduğunu dile getiren Akçay, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin esas parametresi, yönetimde kararlılık, temsilde adalet, dinç hükümet ve meclis ilkesine dayanmaktadır. İki takvim sürede lüzum yürütmede gerekse de yasamada sistemsel düzenlemeler yapıldı. Oysa, bu adalet kurumları ilk olarak Anayasa Mahkemesini kastederek söylüyorum; şimdi bu vesayet odakları bir bir Türkiye’nin önünde engel olmaktan çıkarıldı. Bu sistem değişikliği de buna katkı sağladı. Ama, 1961 Anayasasının kalıntısı olan bir takım kurumsal yapıları da bu sistemin doğasına ve mantığına uygun olarak yeniden yapılandırılması ve teşkilatlandırılmasına gereklilik var.”

MHP Grup Başkanvekili Akçay: Berberoğlu hadisesinde asıl yargılanması gereken kişi KılıçdaroğluErkan Akçay

AYM ÜYESİNİN ‘IŞIKLAR YANIYOR’ MESAJINA SERT TEPKİ

Akçay, AYM Üyesi Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımına da değinerek, şunları kaydetti:

“Bu tartışmalar ve önerilerde de Sayın Genel Başkanımızın öngörüsünün ne dek isabetli olduğunu ispatlayan ve ortaya koyan son bir misal olmuştur. ‘Işıklar yanıyor’ ifadesi uzun senelerdir darbe çağrıştırıcılarının bir simgesel ifadesidir. ara sıra muhakkak dönemlerde gazeteciler ve birtakım kişiler, ‘Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor’ derlerdi. Yani buradan bir darbe, çağrışımı ve imasında bulunurlardı. Bu Tüzük Mahkemesi üyesinin de yaptığı bu. Bu özür dileyerek ve mesajını silmekle geçiştirilecek bir konu değildir. Anayasa Mahkemesinin de ertesi gün yaptığı tanımlama son derece de yetersizdir. Bunun telafi edilmesi için başta Tüzük Mahkemesi üyesinin istifa etmesi ve Tüzük Mahkemesinin de kendi kuruluş kanunun da belirtilen süreçler çerçevesinde gerekli disiplin soruşturmasının da mutlaka yapılması gerekir.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN SORUMLULUĞU GÖZDEN IRAK TUTULUYOR”

Akçay, Tüzük Mahkemesinin en son CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği adalet ihlali kararının da içeriğinin yanlış olduğunu savundu.

“Burada bir hak ihlali laf konusu değildir” diyen Akçay, şöyle devam etti:

“Anayasanın 83. maddesini göstererek bu karar veriliyor. Fazla ilginçtir, aynı anayasanın 125’inci ve geçici 20’nci maddesini de değil sayıyor. Tüzük Mahkemesi zaten anayasaya uygunluğu denetleyici bir kurum olarak bu maddeleri görmezden gelmiştir. Enis Berberoğlu üzerinden patavatsız polemik ve tartışma ortaya çıkarıldı. Bu tartışmalarla asıl gerçekler gizleniyor arkadaşlar. MİT tırları, FETÖ kumpasıyla Türkiye’ye iftira atılmasına ve bir kısım devlet sırlarının da ortaya çıkarılmasına yol açan bir casusluk faaliyeti olarak ortaya çıktı. Kim bu Berberoğlu? Berberoğlu kim? O süre milletvekili, eski gazeteci. İşin hakikatine baktığımızda Kemal Kılıçdaroğlu, o dönem Vakit gazetesini ziyaret ediyor. Ondan 10 gün sonra, bu MİT tırları hadisesini de Can Dündar, Cumhuriyet gazetesinde haber yapıyor. Hatta bunu kendi yazdığı kitabında da itiraf ediyor. sonra ben bunu ‘solcu milletvekilinden aldım’ diyor. Onun da Berberoğlu olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi düşünelim. Bir milletvekili kendiliğinden bunu Can Dündar’a servis etmiş olabilir mi? Bu olası değil, Kemal Kılıçdaroğlu’nun haberi olmadan.”

Kılıçdaroğlu’nun eline tutuşturulan birtakım dosyalar, doküman ve bilgilerle böylece fazla yanlış ve aldatıcı duruma vesile olduğunu iddia eden Akçay,”Bu onlardan birisidir. Bana tarafından de bu Berberoğlu hadisesinde başlıca yargılanması gereken birey de Kılıçdaroğlu’dur. Kılıçdaroğlu’nun sorumluluğu gözden ırak tutuluyor. Hemen Hemen bu hadisede Kemal Kılıçdaroğlu kuryelik yapmıştır. Bunu niye kimse konuşmuyor ve tartışmıyor. Asıl üstünde durulması gereken husus budur” dedi.

Divan başkanlığını da Akçay’ın yürüttüğü olağan kongrede, Mehmet Kocacan yenden il başkanı seçildi.

About admin

Check Also

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

Ticaret Bakan Yardımcısı değişti

TİCARET Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevden alındı, yerine Mustafa Tuzcu atandı. Cumhurbaşkanlığı atamalarına ilişkin kararlar, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *