MHP’den ‘toprak’ açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, 5 Aralık Dünya Toprak Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, “Toprağını hor gören, geleceğini güç görür” dedi.

Toprağın canlı bir varlık olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Milletvekili Taşdoğan, “2015 yılı BM Genel Konseyi kadar, “Uluslararası Toprak Yılı” olarak bildiri edildi. 5 Aralık” Dünya Toprak Günü” olarak kutlanmaktadır. Bütün canlıların yaşaması için üç temel gereklilik vardır: Temiz hava, temiz su ve dinç beslenme. Peki, bu üç esas unsurun olabilmesi için ne lazım? Natürel ancak bereketli tarım toprakları, yeterli pak su ve tatmin edici orman alanları. Toprak varsa hava var, su var, ekmek var, gıda var, hatta giyecek var. Orman varsa yeterli oksijen, temiz hava var. Yani toprak varsa hayat var. Toprak, kayaların ve organik maddelerin ayrışma ürünlerinin karışımından meydana gelen, içerisinde ve üstünde canlıları barındıran, bitkilere durak yeri ve besin kaynağı olan, muhakkak oranlarda su ve hava ihtiva eden bir maddedir. Bu yüzden toprak canlı bir varlık olarak da ele alınmalıdır. Ayrıca, Toprak, uğruna kan dökülüp, can bahşedilen ‘vatan’ adı aşağıda bayraklaşmış milli ve tanrısal bir varlıktır” dedi.

“Tarım toprakları daha fazla değerlendi”

Ülkelerin artık tarım topraklarına daha fazla siklet verdiğini, topraklarını korumak için daha radikal çözümler aradıklarını da vurgulayan Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, “Bu doğal kaynağı gelecek nesillere sürdürülebilir şekilde aktarılması ve korunması mecburiyetimiz vardır. Madem ‘Toprak Varsa, Hayat Var’ diyoruz, öyleyse hayatımızın sürdürülebilmesi için toprağa adalet ettiği saygıyı gösterelim. Son yıllarda dünyada tarım hemen hemen her yerde keşfediliyor. Bir yanda özlem, beslenme yetersizlikleri ve gıda güvencesinde gelecek kaygısı, diğer yanda israfın yaşandığı bir dönemde tarım yeniden gündeme geliyor. Dünyada gitgide artarak büyüyen dinç ve dengelenmiş besin kaygısı geçmişe baştan çabuk bir dönüş arayışını da beraberinde getiriyor. İnsanlığın ve bütün canlıların geleceği, yiyecek üretimi ve gıda güvencesi için tarım toprakları alternatifsiz doğal kaynaktır. Toprağına sahip çıkan, onu koruyan ülkeler gelecek yüzyıllara daha tehlikesiz bakabilecektir. Tohum saç, vermezse toprak utansın, diyor Necip FazıI Kısakürek. Toprak hiç vermez olur mu? Üstat tohum saçmamız gerektiğini vurguluyor. İşte, bu süreçte bütün dünyada artan bir şekilde “toprağa saldırı” her yerde başladı. Dünya da gıdanın bugün ve gelecek için ne dek kayda değer bir tabanca olduğunu belirten örnekler artıyor. Ülkeler bundan böyle tarım topraklarına daha fazla siklet veriyor, topraklarını gözetmek için daha radikal çözümler arıyor” ifadelerini kullandı.

“Atamızın sözü vasiyet olmalı”

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün toprak ile ilgili söylediği sözün vasiyet olması gerektiğini de dile getiren Milletvekili Taşdoğan, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da Atatürk Orman Çiftliğini kurarken, yaptırdığı toprak analizinin olumsuz çıkmasını edip kendisine “Paşa, Paşa bu arazi verimsiz, boşuna uğraşmayın” diyen İngiliz sefirine söylediği, “Vatan toprağı kutsaldır. Kaderine terk edilemez.” sözünü bu cennet vatanın vatandaşı olmaktan gurur duyan ve Ne Mutlu Türk’üm diyebilen her vatandaşımız vasiyet olarak algılamalı, toprağına, yeşil yaprağına ve ay yıldızlı bayrağına sahip çıkmalıdır. bununla birlikte bilge liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli Beyefendinin de ifadesiyle “Toprak vatan, dil varlıktır. İkisi de Türk milletinin iftihar vahasıdır.” Korona ile yatıp korona ile kalktığımız bugünlerde 5 Aralık Dünya Toprak Günü’nün bu kutsal vatan topraklarımızın değerini ve önemini bir defa daha hatırlamamıza vesile olmasını temenni ediyorum. Topraklarımızı korumaya çalışan 5403 sayılı Toprak ve Arazi Başvuru Formu Kanunumuza vatandaşlarımızı ve kurumlarımızı topyekün saygılı olmaya ziyafet ediyorum” diye konuştu. – GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *