MHP’den, ‘Yazılım Geliştirme Bölgesi’ kurulsun teklifi

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, ‘Yazılım Geliştirme Bölgesi’nin kurulmasını öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

MHP’li Öztürk’ün imzasını taşıyan ve yazılım sektörüne atılım sağlanmasını öngören ‘Yazılım Geliştirme Bölgesi’nin kurulmasına öngören kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Halil Öztürk, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifinin ayrıntılarını yazılmış tanımlama yaparak duyurdu. MHP’li Öztürk, teklifle kurulacak olan ‘Yazılım Geliştirme Bölgesi’ ile Türkiye’nin yazılım alanındaki zengin insan kaynaklarının içten biçimde desteklenmesiyle laf konusu ülkeler aralarında yer almasının amaçlandığını kaydetti. Yazılım sektörü için özel bir bölgenin yasal daha aşağı yapısının oluşturulmasının önemine değinen Öztürk, “Türkiye, savunma sektörünün peşinde yazılımda da laf sahibi olmalı. Türkiye’nin savunma sanayiinde gösterdiği gelişimi, yazılım sektöründe de göstermesi gerekir. Bakıldığında; yazılım geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine yönelik özel uzmanlaşma bölgeleri kurulmasına dair en manâlı örneğin Hindistan’da 1991 yılında kurulan Software Technology Parks of India (STPI) modelidir. Bu örnekten yola çıkarak, Türkiye’nin savunma sektörünün ardından, yazılım sektöründe de ön alması gerekmektedir” dedi.

‘KANUN TEKLİFİMİZLE YAZILIMCI GENÇLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ’Teklif ile yazılımı iş olarak seçen gençlere ve desteğe gereklilik duyan girişimcilere daha pozitif yardım olunacağını gösteren Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yazılım alanında sahip olduğumuz yetenekli gençlerimizin ve girişimcilerimizin, devlet göre dürüst vasıta ve yöntemlerle özendirme edilmesi durumunda, Türkiye’nin dünyada önde gelen yazılım ihracatçısı ülkeler arasına girmesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Kanun teklifimiz ile kurulacak Yazılım Geliştirme Bölgelerinde yer alacak yazılım ve reformcu girişimlere, ‘yazılım üssü’ anlayışıyla özel teşvik ve destekler çerçevesinde koskocoman adımlar attırılacaktır. Buna ilave anılan bölgede faaliyette bulunma ölçütlerini karşılayan, fakat bölge açık havada faaliyetini sürdürerek nihai ürünü bölgeye sunan yenilikçi girişimlerin de benzer desteklerden yararlandırılması sağlanmış olacaktır. Kanun teklifimiz ile; ülkemiz ekonomisine yazılım ve yazılımla bütünleşik ekipman alanında yüksek katma değerli ürün ile hizmetler sunulmasına karşın bir ekosistemin ilk adımı da atılmış olacaktır.”

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *