MHP’li Bulut, süt üreticilerinin sorunlarına çözüm istedi

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Devletimizin birçok alanda aldığı uygun ve etkin tedbirlerin, süt üreticileri için de bir lahza evvel hayata geçirilmesini istiyoruz.” dedi.

Bulut, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ve MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınının hayatın birçok yönünü ve toplumun her ferdini etkilediğini hatırlattı.

Bulut, sürecin başından itibaren devletin tüm sektörlere ilişkin doğaüstü performans sergileyip uygun ve etkili tedbirlerle sürecin yaratacağı hasarı en düşük düzeyde tutmaya gayret gösterdiğini söyledi.

Tüm bu azme ve gayrete karşın hala çözüm bekleyen ve müdahale edilmesi gereken bazı alanların, sektörlerin bulunduğunu bildiren Bulut, bunlardan birinin süt üreticilerinin durumu olduğunu kaydetti.

Bulut, “Bir an evvel devletin süt üreticilerinin içinde bulunduğu parasal açmazlara ilişkin etkin ve yerinde çözüm önerilerini gündeme getirmesi gerekiyor.” dedi.

Süt fiyatlarının 15 Kasım 2019’da toplanan Milli Süt Konseyince, üreticiden fabrikaya 2 lira 30 kuruş ve KDV olarak belirlendiğini anımsatan Bulut, aradan geçen sürede konseyin yeniden toplanmadığını, fiyatların, sabitlenmiş şekilde beklediğini ifade etti.

Bu süreçte girdi fiyatlarındaki doğaüstü artışın, süt üreticilerinin belini en ince ayrıntısına kadar büktüğünü dile getiren Bulut, “Acil ve çabuk bir şekilde Milli Süt Konseyinin bir yıl aradan sonra Anadolu’daki bu sese kulak vermesi, bir an önce bitmiş toplanması, vatandaşın belini bükmeyecek şekilde lakin süt üreticisinin de yüzünü güldürecek bir şekilde fiyat ayarlamasını yeni her yerde yapı etmesi gerekiyor. Devletimizin birçok alanda almış olduğu uygun ve etkin tedbirlerin süt üreticileri için de bir lahza evvel hayata geçirilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Bulut, keza “Yem Konseyi”nin kurularak fiyat denetimini ve köylüye verilen yemle ilgili kalite denetimi yapması gerektiğini kaydetti.

-“İnsanlık suçu işlemektedir”

MHP Mersin Milletvekili Olcay Rehber da Mersin’in, Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biri olduğuna dikkat çekici ederek üreticilerin bazı sorunlar yaşadığını söyledi.

Bu sorunların başında, girdi maliyetlerinin geldiğini gösteren Kılavuz, üreticilerin bu maliyetlerin düşürülmesini istediğini aktardı.

Kılavuz, “Bunun yanı sıra sulandırma ihtiyacının karşılanması, kapalı devre sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması önemlidir. Çiftçimizi zorlayan bir diğer husus, kredi ödemeleridir. Kredilerin geri ödemelerinde faizin kaldırılması ve kredilerin yapılandırılması üreticilerimizi rahatlatacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ermenistan’ın Azerbaycan’ı işgaline karşın de Rehber, Dağlık Karabağ bölgesinde, milletlerarası anlaşmaları hiçe sayan, hukuku ayaklar altına alan bir işgalin sürdüğünü belirtti.

“Ermenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasını fırsat mahsus Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmiştir.” diyen MHP’li Rehber, bu işgaller esnasında binlerce soydaşı katleden Ermenistan’ın, uygar dünyanın gözü önünde insanlık suçu işlediğini vurguladı.

Rehber, Dağlık Karabağ’da çoğu şehrin Ermenistan’ın işgali aşağı bulunduğunu ve çatışmaların başladığı günden bu yana Ermenilerin, sivillere yönelik saldırılarına devam ettiğini anımsattı. Kılavuz, şöyle devam etti:

“Hınçak’tan, Taşnak’tan ve Asala’dan ilham bölge Ermenistan, terör devleti olarak işlediği cinayetler, yaptığı soykırım ve katliamlardan ötürü tarih ve hukuk önünde hesap vermelidir. Ermenistan’ın gerçekleştirdiği alçakça saldırıları nefretle lanetliyorum. Karabağ’ın işgalden kurtulması tarihi bir haktır.”

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da Ermenistan’ın, Azerbaycan topraklarında provokatif saldırılarına her yerde başladığına sinyâl ederek “Azerbaycan ordusunun ilerlemesi yaklaşık 30 yıldır işgal aşağıda yer alan Karabağ’ın da kurtarılması ümidini bitmiş canlandırmıştır.” dedi.

Ermenistan’ın geçen pazar günü Gence’ye daha sonra da Mingeçevir ve Terter’e saldırmasının, buralardaki masumları amaç almasının, insanlık suçu olduğunu vurgulayan Kaşıkçı, “Çatışma bölgelerinde bozgun yaşamış Ermenistan’ın, İran sınırından içeri sokulan PKK/YPG’li teröristleri de yanında alarak mazlumlara alev ve ölüm yağdırdığına, tüm dünyanın uyarı kesilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alper Atalay

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *